RECENZE: Třetí Labyrint nemá v českých krimi konkurenci. Strach hraje na jistotu

RECENZE – Málokterý krimi seriál u českých diváků dosahuje takové odezvy jako právě Labyrint. Třetí série z dílny Jiřího Stracha pracuje s novým náboženským motivem – vraždy Ježíšových apoštolů. Jiří Langmajer s novým týmem pátrá po muži v masce vraždícím na starobylém hradě. Jako vždy, čas hraje svoji roli.

Major Remeš (Jiří Langmajer) se potřetí vydává na stopu vrahovi, jehož řadění většinou není o touze po krvi. Spolu s novým týmem se pouští do vyšetřování případu brutálně zavražděného zemědělce na oltáři kostela v jedné moravské vesnici. Jak už je u kriminálního seriálu Labyrint zvykem, po první vraždě budou následovat další, které se ponesou v duchu náboženského motivu.  Motivem nové série je téma Ježíšových apoštolů v kombinaci s náboženským fanatismem. Režisér Strach ve své kriminální tvorbě dost často pracuje s náboženstvím, mysticismem nebo okultismem. To se promítá do nálady seriálu, která může připomínat romány Dana Browna nebo Strachovy televizní miniseriály Ďáblova les t a Ztracená brána.

 Třetí série Labyrintu se zdárně vyhýbá chybám a mezerám napáchaným v druhé řadě, ale nenabízí napětí panující v té první. Tentokrát se děj více odehrává mimo Brno v místech jako Tišnov, Deblín, Nelepeč nebo hrad Hradegg, což jej posouvá jiným směrem. Zároveň se scénáristovi Petrovi Hudskému podařilo zdárně propojit historická fakta s fikcí – např. rodina žijící na statku v Nelepči skutečně existovala.

Kvalitu děje sráží mezery ve vyprávění na dlouhou trať a přílišná snaha vyvolat napětí. Scéna chlapce malujícího podivné obrazce za doprovodu dramatické hudby se tak může jevit jako směšná. Nicméně po dvou epizodách se tyto drobné anomálie vytrácejí. Problém ale nadále spočívá ve způsobu vyprávění.

Strach daleko lépe dokáže vyprávět na krátkou trať jako u Ďáblovy lesti a Ztracené brány. V průběhu tří a půl hodin drží diváka doslova přilepeného na obrazovku. Třetí Labyrint je sice divácky atraktivní, ale pokulhává v jednotlivých přesunech mezi postavami. Strach na začátku vychrlí hromadu postav a až později odhaluje souvislosti mezi nimi, což by nevadilo, kdyby seriál neměl k sedmi hodinám. Díky týdenním mezerám mezi epizodami, divák pomalu zapomíná.

Velký podíl na konečném výsledku mají herecké výkony, které jsou dost nevyvážené a dělí se na dva tábory. V tom prvním se nachází špičkoví herci jako Jiří Langmajer, Miroslav Donutil, Lenka Vlasáková a spousta dalších. Druhý tábor patří neznámým hercům ve vedlejších rolích, jejichž výkon sráží na uvěřitelnosti některých scén, ať už jde o nemocnici nebo hospodu.  Trilogie Labyrint je na české scéně ojedinělou detektivkou, která je schopna svojí atmosférou a uceleností konkurovat zahraničním seriálům jako Temný případ nebo skandinávský Most. Strach opět dokazuje, že je v tomto žánru jako doma a že v Čechách nemá konkurenta. Osud čtvrté řady je však ve hvězdách.

Seriál je dostupný online na stránkách České televize.

Celkové hodnocení: 70%

Labyrint - Série 3. (2018)

Režie: Jiří StrachScénář: Petr HudskýKamera: Martin ŠecHudba: Ondřej Gregor BrzobohatýHrají: Jiří Langmajer, Miroslav Donutil, Petr Stach, Denisa Nesvačilová, Lenka Vlasáková, David Švehlík, Pavel Řezníček, Jitka Čvančarová

Česko / 6h 53min / Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Labyrint (seriál) Jiří Strach (režisér) Jiří Langmajer recenze

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy