Bohemian Rhapsody ukazuje skutečného Freddieho, říká jeho tajemník

Americkému filmu Bohemian Rhapsody o rockové kapele Queen se podařilo převést na plátno skutečné lidi, kteří tvořili filmovou historii, soudí osobní tajemník legendárního frontmana Queenů Freddieho Mercuryho Peter Freestone. Na vzniku snímku se Freestone, který už 15 let žije v České republice, podílel jako poradce, tvůrcům přibližoval život kapely i svého blízkého přítele Freddieho Mercuryho.

"Podle mě je ten film velice dobrý. Je skutečně založen na životě Freddieho i celé kapely, zároveň je ale zřejmé, že prošel určitým procesem schvalování a uměleckých omezení. Což je pochopitelné, protože abyste mohli sledovat 20 let života, museli byste i v kině sedět 20 let" uvedl v rozhovoru pro ČTK Freestone.

Snímek Bryana Singera se hraje v českých kinech od tohoto čtvrtka a sklízí vesměs pochvalné recenze. Na filmu si Freestone nejvíce cení faktu, jak dokázal vykreslit členy Queen.

"Když jsem film sledoval, viděl jsem před sebou reálné osobnosti. Možná nepoužili stejná slova, některé části mohou být přehnané, ale i tak je to skutečné," uvedl. Po zhlédnutí filmu byl, jak řekl, velice dojat.

To, že ho ve snímku nic nepřekvapilo, přisuzuje faktu, že byl přítomen na natáčení. "Seděl jsem přímo za režisérem, když se film točil. Věděl jsem, jaké scény se ve filmu objeví," vysvětlil. Byl také v kontaktu s různými odděleními, kterým pomáhal přiblížit detaily ze života kapely i Mercuryho. "Ve scéně, kde Freddie pije čaj, jsem například tvůrcům radil, z jakého hrnku Freddie pil a jaký čaj měl rád," řekl.

Výkony herců hodnotí jako výjimečně skvělé. "Rami Malek dal do role opravdu vše. Věřil ve svůj úkol a věřil ve Freddieho Mercuryho, kterého měl zobrazit," komentoval výkon představitele hlavní role. Vyzdvihl i zbylé herecké obsazení členů kapely. "Ve filmu se jim podařilo vytvořit velice silné pouto. Způsob jejich vzájemné interakce, to vše působilo tak přirozeně," okomentoval.

Připustil, že filmové ztvárnění nemůže zcela odpovídat realitě. "Film musí oslovit značnou část publika po celém světě, nikoliv jen fanoušky Queen. Je vidět, že Hollywood si některé části vzal za své, aby nějaké vypjaté části udělal například dramatičtější," řekl. "Je jasné, že některé věci nejsou ve filmu řečeny. V životě Freddieho se toho událo mnohem více, ale snímek zaznamenává určitou část příběhu a tu následuje," dodal.

Nejvíc Freestone odmítá vyobrazení Mercuryho jako osamělého člověka. "Freddie měl spoustu velice dobrých přátel, kteří tu vždy byli pro něj," vysvětlil. Chápe ale, že pro film možná takové pojetí funguje lépe. Vyzdvihl druhou polovinu snímku, kde podle jeho slov Freddie naplno ukazuje svoji sílu a víru v sebe. "To je Freddie, kterého já si pamatuji. I přes veškerá tvůrčí omezení, tam stále vidím život, kterého jsem byl součástí," dodal.

Třiašedesátiletý Peter Freestone žije již přes 15 let v České republice. Působil jako garderobiér britského Královského baletu, později se stal osobním tajemníkem Freddieho Mercuryho, se kterým spolupracoval až do zpěvákovy smrti v roce 1991. V roce 2016 se jako spoluautor podílel na vzniku libreta pro baletní inscenaci Queen - The Show Must Go On, kterou uvedlo olomoucké Moravské divadlo.

Související

kniha Bohemian Rhapsody

RECENZE: Kniha Bohemian Rhapsody se vydává cestou oscarového filmu. Obraz vítězí nad textem

RECENZE – Stěží bychom za minulý rok nalezli film, jenž by se dočkal takové pozornosti jako Bohemian Rhapsody. Vítěz několika Zlatých globů a Oscarů včetně nejlepšího mužského hereckého výkonu v hlavní roli. V Čechách pak nejnavštěvovanější film čítající více než 1,5 milionů diváků. Poslaní knihy Bohemian Rhapsody je více než jasné, přivést čtenářům střípky ze zákulisí filmového megahitu.

Více souvisejících

film Bohemian Rhapsody skupina Queen filmy Hudba kultura Peter Freestone

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 54 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy