RECENZE: Nový Robin Hood je velkým filmovým prušvihem. Diváka akorát okradá o čas

RECENZE – Zapomeňte na příběh, co znáte. Zapomeňte na historii. Zapomeňte na předchozí filmy o pověstném zloději. Pokud tak učiníte, bude pro vás příběh nottinghamského Bruce Wayna daleko menší přítěží. Zahraniční propadák roku 2018 je po odložené premiéře konečně v kinech.

Lord Robin z Loxley (Taron Egerton) žije v Nottinghamu, kde se těší bohatému životu a lásky své přítelkyně Marian (Eve Hewson). Idyla se změní v momentě, kdy je vyslán šerifem z Nottinghamu (Ben Mendelsohn) do války ve vojenském tažení třetí křížové výpravy.  Po čtyřech letech se vrací do Anglie a zjišťuje, že se poměry v jeho rodné domovině změnily. Šerif v kraji vládne pevnou rukou. Zabavuje majetek, posílá do vojny a vybírá vysoké daně. To vše proto, aby měl z čeho financovat nákladnou válku proti Arábii. Robin spojí své síly s maurským přítelem Malým Johnem (Jamie Foxx) a povstane proti zkorumpované anglické vládě.

Příběh Robina Hooda byl již v minulosti námětem čtyř filmů a dvou seriálů. O reinkarnaci dávno známého příběhu se naposledy pokusil v roce 2010 režisér Ridley Scott, jehož zpracování se dočkalo velmi smíšených reakcí. Je tedy otázkou, proč se Hollywoodská produkce znovu pouští do tématu, které jaksi postrádá svoji aktuálnost a divákovu potřebu.

Záměrem byla potřeba převyprávět historku sherwoodského zbojníka mladým divákům v moderním kabátku. Přistoupit ke 100x ohrané látce jinak, což je rozhodně velké plus. Nicméně to celé postrádá dobovou estetiku a stylizaci. Herci na plátně nosí tepláky, svetry, kožené kabáty nebo klobouky. Kam se poděl středověk?

Nedostatečnost po stránce historické vyvažuje akční podívaná plná zběsilých bojů, epické válečné choreografie a efektivních zpomalených záběrů. Robin Hood tak následuje současnou linii hollywoodských bijáků, kterým nechybí forma, ale obsah. Scénář je vážně nedostatečný a pokusy o humor vyšumí do prázdna. Záchranou by tedy mělo být poměrně slušné herecké obsazení. Snímek láká na Tarona Egertona (série Kingsman) a Jamieho Foxxe (Nespoutaný Django), jejichž výkon na plátně není ničím zajímavý. To samé platí pro lhostejnou Eve Hewson (Most špionů) a nepřesvědčivého Jamieho Dornana (trilogie Padesát odstínů). Jediný, kdo drží film nad vodou je Ben Mendelsohn v roli zlověstného šerifa. Mendelsohn potvrzuje svoje nadání pro „zlé“ postavy, mohli jsme se o tom přesvědčit ve filmech Rogue One nebo Ready Player One.

Režijní debut seriálového režiséra Otty Bathursta (seriály Černé zrcadlo, Peaky Blinders) není schopný naplnit očekávání z traileru. Trailer slibuje šílenou jízdu, jíž se divák nedočká. Postavy jsou ploché, potenciál příběhu je nevyužit a ta akce přece nemůže zachránit nefunkční celek.

Přitom nový Robin Hood měl šanci zazářit. Nešťastnou rukou režiséra vznikl nešťastný film. Pokud to srovnáme s Králem Artušem z předminulého roku, pak tu jsme hodně pod průměrem. Otevřený konec filmu můžeme vidět jako paralelu naděje na zdařilejší pokračování.

Celkové hodnocení: 40 %

Robin Hood (2018)

Režie: Otto BathurstScénář: Ben Chandler, David James KellyKamera: George SteelHudba: Joseph TrapaneseHrají: Taron Egerton, Jamie Foxx, Ben Mendelsohn, Eve Hewson, Jamie Dornan, Tim Minchin, Paul Anderson, F. Murray Abraham

USA / 117 minut / Akční / Dobrodružný

film Robin Hood Otto Bathurst Taron Egerton (herec) Jamie Foxx recenze

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy