RECENZE: Drama o žízni po přežití. Kursk probouzí hněv vůči hrdému Rusku

RECENZE – Tragédie jaderné ponorky Kursk je téměř po dvou dekádách zaprášeným příběhem ruských dějin. Režisér Thomas Vinterberg se rozhodl tuto událost připomenout evropsky pojatým filmem. Na pomoc mu přišlo hvězdné seskupení herců v čele s Colinem Firthem nebo Maxem von Sydowem.

V srpnu roku 2000 vyplula pýcha ruského loďstva ze základny ve Vidiajevu na největší námořní cvičení od rozpadu Sovětského svazu. Zanedlouho došlo k explozi cvičného torpéda a o dvě minuty později k dalšímu výbuchu. Části posádky se podařilo zachránit v zadní části plavidla. Tak započal boj o přežití a hlavně o čas. V té době celý svět nepřetržitě sledoval osudy dvaceti tří námořníků a neúspěšné pokusy o jejich o záchranu. Ruská vláda se stavěla odmítavě k nabídkám mezinárodní pomoci. Když už šlo opravdu do tuhého vláda nakonec svolila. Díky ruské laxnosti nikdo nepřežil. Nehledě na tom, že je nemožné doufat v šťastný konec, je fascinující vidět, jak to celé dopadne.

Katastrofická událost je líčena ve třech časově oddělených částech. První je věnována životu námořníků a jejich vzájemným vztahům umocněných na svatbě Pavla (Matthias Schweighöfer). Druhá se točí okolo ponorky, katastrofy a následného přežití. Třetí část pak dotváří diplomatická hra mezi admirálem Grudzinským (Peter Schimonischek), britským commodorem Russellem (Colin Firth) a neústupným záporákem Vladimirem Petrenkem (Max von Sydow).

Vinterberg se nesoustředí pouze na tragédii, naopak poukazuje na to, jak se ruské úřady zdráhaly uplatnit zahraniční pomoc na úkor životů nevinných lidí. Rusko žilo v přesvědčení, že jejich „moderní“ technika je schopna uvízlé muže zachránit. Tato tvrdošíjnost je zobrazena v podobě zatajování informací před veřejností a lhaní rodinám námořníků. Tvůrci Rusy zobrazují tak ostře, že v divákovi vzbuzují během snímku stále větší nenávist.

Režisér Thomas Vinterberg na plátně vytváří podobně tísnivou atmosféru jako ve svém veleúspěšném Honu.V prostorech ponorky se mu podařilo natočit nespočet výtečných scén, které mají v hrsti divákovu pozornost. Film má spád a díky plynulému scénáři nejsou k nalezení žádná hluchá místa, ostatně není se čemu divit, když pochází z pera scénáristy Zachraňte vojína Ryana. Poněkud hluchá je pouze hudba Alexandra Desplata, která není příliš výrazná a nijak zvlášť zajímavá.

Nehledě na tom, že je Kursk z většiny složen z mužských herců, tak paradoxně nejvíce září francouzská herečka Léa Seydoux v roli Táňi. Nejenže na pohled nepůsobí jako Francouzka, ale hlavně její postava reprezentuje sílu obyčejného ruského lidu snažící se dotlačit úřady k záchraně manžela. Nepřehlédnutelný je také Matthias Schoenaerts, jenž se velmi dobře vtělil do muže, který se ocitl v bezradné situaci, v níž musí udržet při životě nejen sebe, ale i své kolegy.

Film se potýká s častými problémy evropských koprodukcí zvlášť při práci s jazykem. Je poněkud zvláštní poslouchat evropské herce hrající ruské námořníky se skandinávským, belgickým či německým přízvukem. Ano, nepokouší se o ruskou angličtinu jako tomu bylo u nepovedené Rudé volavky, ale stejně je to poněkud neobvyklý pocit. Kursk je povedeným historickým filmem oprašujícím zapomenutou tragédii novodobých ruských dějin. Vinterberg odvedl kvalitní práci a skrze výtečné herecké obsazení podtrhnul sílu sdělení. Snímek je napínavý na všech frontách, zvlášť pro ty, co si tuto událost nepamatují. Celkové hodnocení: 80 %

Kursk (2018)

Režie: Thomas VinterbergScénář: Robert RodatKamera: Anthony Dod MantleHudba: Alexandre DesplatHrají: Matthias Schoenaerts, Léa Seydoux, Colin Firth, Max von Sydow, Michael Nyqvist, Peter Simonischek, Martin Brambach, Geoffrey Newland, August Diehl, Steven Waddington, Matthias Schweighöfer, Joel Basman, Gustaf Hammarsten

Belgie / Lucembursko / 117 minut / Drama / Historický

Související

Kursk (2018) CZ HD trailer

VIDEO: Kursk (2018) CZ HD trailer

Scénář k filmu Kursk napsal Robert Rodat, který byl nominován na Oscara a Zlatý Globus za scénář k filmu Zachraňte vojína Ryana. Režie se ujal talentovaný dánský režisér Thomas Vinterberg, který na sebe upozornil romantickým příběhem Daleko od hlučícího davu a hlavně dramatem Hon, za které si vysloužil nominaci na Oscara, Zlatý Globus a cenu Bafta pro nejlepší zahraniční film. Hlavní role ztvárnili Matthias Schoenaerts (Rudá volavka), Colin Firth (Kingsman: Tajná služba a Zlatý kruh), Léa Seydoux (Grandhotel Budapešť) a Max von Sydow (Prokletý ostrov).

Více souvisejících

film Kursk Thomas Vinterberg Léa Seydoux Colin Firth recenze

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy