RECENZE: Captain Marvel je šablonovitá marvelovka na jedno zhlednutí. Zachraňují ji pouze herecké výkony

RECENZE – Do filmového universa společnosti Marvel po 21 celovečerních snímcích konečně přichází první ženský superhrdinský film věnovaný Captain Marvel. Ten funguje jako prequel k tomu, co bude příští měsíc uzavírat čtvrtý díl Avengers. Bohužel je Captain Marvel generickou marvelovkou, na níž divák snadno zapomene.

Mimozemská válečnice Versová (Brie Larson) se pod plachtou Hvězdných sil rasy Kree vydává na svoji první misi proti znepřáteleným Skrullům. Od počátku je coby superhrdinka víceméně hotová, neboť disponuje velkou silou, kterou se teprve učí ovládat. Během mise je zajata, posléze se osvobodí a pouhým omylem ztroskotá na planetě Zemi, kde je právě rok 1995. Na stopě jí je kromě Skrullů také agent Fury (digitálně omlazený Samuel L. Jackson), jenž se v této době vůbec poprvé setkává s člověkem obdařeným superschopnostmi. Minulost Versové je opředena amnézií, kdy jsou vzpomínky na její předchozí život velmi mlhavé. Superhrdinka se tak vydává na cestu za hledáním vlastní identity, která se vyskytuje téměř ve všech filmech společnosti Marvel. Liší se pouze tím, že divákova znalost protagonistky je srovnatelná s onou postavou na plátně.

Děj filmu Captain Marvel je velmi generický a ničím zvlášť zajímavý. Tvůrci vzali to, co fungovalo v jiných marvelovkách a poslepovali z toho tuctovou složeninu šablon a scén, jež vypadají jako z nějakého průměrného amerického seriálu. Akční scény postrádají nejen kreativitu, ale také vizuální epičnost. Závěrečná scéna se po zdlouhavém kecání o ničem zvrhne v předvídatelný akční CGI bordel postrádající jakoukoli osobitost.

Potencionální záchranou by mělo být situování příběhu do poloviny 90. let, což se do snímku promítá minimálně, především prostřednictvím několika dobových písniček a nostalgických odkazů jako videopůjčovna, pomalé načítání Windows 95 nebo tričko Nine Inch Nails. Po stránce humoru je to velmi slabé, film sází především na roztomilou kočku a hlášky Nicka Furyho, které jsou místy úsměvné, ale od lacinosti nemají daleko.

Otázkou je, kdo je na vině, zdali za to může na Marvel „malý“ finanční rozpočet či poněkud neobvyklá volba režijní dvojice Anna Boden a Ryan Fleck. Kupříkladu Jon Watts natočil Spider-Mana: Homecoming také s menším rozpočtem, ale měl alespoň zkušenosti se žánrovou tvorbou. Boden a Fleck mají na svém kontě především nízkorozpočtová dramata, tentokrát jim byl vložena do rukou obrovská produkce v hodnotě 150 milionů dolarů, jejíž výsledek se úplně nevydařil. Přitom Marvel rád sází na tvůrce malých nízkorozpočtových filmů.

Propagaci Captain Marvel doprovázela aféra kolem vyjádření Larsonové, že film nenatočila pro publikum bílých mužů a kritiků, zároveň vyloučila, že jako postava nebude vzbuzovat nucené sympatie a nebude vyzařovat pouze feministické ideály. Tyto ideje ve filmu ztroskotávají především na naivitě a zbytečné doslovnosti, kdy se hrdinka několikrát po sobě postaví vždy na vlastní nohy, což v jednom z momentů završí hláškou „Já ti nic dokazovat nemusím“. Ve srovnání s konkurenční Wonder Woman je Captain Marvel méně důsledná po formální i stylistické stránce, zároveň méně riskuje, aby nevybočila ze zajetých kolejí.

Z hereckého hlediska film zachraňuje právě Brie Larson, jejíž herecký talent se minimalizuje na to, co je po ní pro roli žádáno, neboť postava samotné Captain Marvel ničím zvlášť nevytrhne. Je charakterově plochá a silově nevyvážená, její ultimátní schopnosti dalece převyšují ostatní postavy. Samuel L. Jackson film obohacuje humorem a nadsázkou prostřednictvím kreací a hlášek. Ve výsledku jsou vedlejší postavy daleko lépe charakterově rozpracovány než hlavní hrdinka. Film Captain Marvel není vyloženě špatný, pouze je generický a nepříliš kreativní. Nebýt zkušených tvůrců z Marvelu, snímek by tak dobře neodsýpal a nedržel pohromadě. Takhle se jedná o přijemný průměr, který nikoho neurazí, ale nijak zvlášť nevzbudí pocit se k filmu vrátit. Patrně nejzajímavější je potitulková scéna odhalující jeden zásadní moment pro očekávané čtvrté Avengery.

Celkové hodnocení: 55 %

Captain Marvel (2019)

Režie: Anna Boden, Ryan FleckScénář: Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-DworetKamera: Ben DavisHudba: Pinar ToprakHrají: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Jude Law, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou, Lee Pace, Lashana Lynch, Gemma Chan, Annette Bening, Clark Gregg, Mckenna Grace, Rune Temte, Colin Ford, Chuku Modu

USA / 124 minut / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

film Captain Marvel Brie Larson Samuel L. Jackson (herec) Marvel Studios recenze

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy