RECENZE: Captain Marvel je šablonovitá marvelovka na jedno zhlednutí. Zachraňují ji pouze herecké výkony

RECENZE – Do filmového universa společnosti Marvel po 21 celovečerních snímcích konečně přichází první ženský superhrdinský film věnovaný Captain Marvel. Ten funguje jako prequel k tomu, co bude příští měsíc uzavírat čtvrtý díl Avengers. Bohužel je Captain Marvel generickou marvelovkou, na níž divák snadno zapomene.

Mimozemská válečnice Versová (Brie Larson) se pod plachtou Hvězdných sil rasy Kree vydává na svoji první misi proti znepřáteleným Skrullům. Od počátku je coby superhrdinka víceméně hotová, neboť disponuje velkou silou, kterou se teprve učí ovládat. Během mise je zajata, posléze se osvobodí a pouhým omylem ztroskotá na planetě Zemi, kde je právě rok 1995. Na stopě jí je kromě Skrullů také agent Fury (digitálně omlazený Samuel L. Jackson), jenž se v této době vůbec poprvé setkává s člověkem obdařeným superschopnostmi. Minulost Versové je opředena amnézií, kdy jsou vzpomínky na její předchozí život velmi mlhavé. Superhrdinka se tak vydává na cestu za hledáním vlastní identity, která se vyskytuje téměř ve všech filmech společnosti Marvel. Liší se pouze tím, že divákova znalost protagonistky je srovnatelná s onou postavou na plátně.

Děj filmu Captain Marvel je velmi generický a ničím zvlášť zajímavý. Tvůrci vzali to, co fungovalo v jiných marvelovkách a poslepovali z toho tuctovou složeninu šablon a scén, jež vypadají jako z nějakého průměrného amerického seriálu. Akční scény postrádají nejen kreativitu, ale také vizuální epičnost. Závěrečná scéna se po zdlouhavém kecání o ničem zvrhne v předvídatelný akční CGI bordel postrádající jakoukoli osobitost.

Potencionální záchranou by mělo být situování příběhu do poloviny 90. let, což se do snímku promítá minimálně, především prostřednictvím několika dobových písniček a nostalgických odkazů jako videopůjčovna, pomalé načítání Windows 95 nebo tričko Nine Inch Nails. Po stránce humoru je to velmi slabé, film sází především na roztomilou kočku a hlášky Nicka Furyho, které jsou místy úsměvné, ale od lacinosti nemají daleko.

Otázkou je, kdo je na vině, zdali za to může na Marvel „malý“ finanční rozpočet či poněkud neobvyklá volba režijní dvojice Anna Boden a Ryan Fleck. Kupříkladu Jon Watts natočil Spider-Mana: Homecoming také s menším rozpočtem, ale měl alespoň zkušenosti se žánrovou tvorbou. Boden a Fleck mají na svém kontě především nízkorozpočtová dramata, tentokrát jim byl vložena do rukou obrovská produkce v hodnotě 150 milionů dolarů, jejíž výsledek se úplně nevydařil. Přitom Marvel rád sází na tvůrce malých nízkorozpočtových filmů.

Propagaci Captain Marvel doprovázela aféra kolem vyjádření Larsonové, že film nenatočila pro publikum bílých mužů a kritiků, zároveň vyloučila, že jako postava nebude vzbuzovat nucené sympatie a nebude vyzařovat pouze feministické ideály. Tyto ideje ve filmu ztroskotávají především na naivitě a zbytečné doslovnosti, kdy se hrdinka několikrát po sobě postaví vždy na vlastní nohy, což v jednom z momentů završí hláškou „Já ti nic dokazovat nemusím“. Ve srovnání s konkurenční Wonder Woman je Captain Marvel méně důsledná po formální i stylistické stránce, zároveň méně riskuje, aby nevybočila ze zajetých kolejí.

Z hereckého hlediska film zachraňuje právě Brie Larson, jejíž herecký talent se minimalizuje na to, co je po ní pro roli žádáno, neboť postava samotné Captain Marvel ničím zvlášť nevytrhne. Je charakterově plochá a silově nevyvážená, její ultimátní schopnosti dalece převyšují ostatní postavy. Samuel L. Jackson film obohacuje humorem a nadsázkou prostřednictvím kreací a hlášek. Ve výsledku jsou vedlejší postavy daleko lépe charakterově rozpracovány než hlavní hrdinka. Film Captain Marvel není vyloženě špatný, pouze je generický a nepříliš kreativní. Nebýt zkušených tvůrců z Marvelu, snímek by tak dobře neodsýpal a nedržel pohromadě. Takhle se jedná o přijemný průměr, který nikoho neurazí, ale nijak zvlášť nevzbudí pocit se k filmu vrátit. Patrně nejzajímavější je potitulková scéna odhalující jeden zásadní moment pro očekávané čtvrté Avengery.

Celkové hodnocení: 55 %

Captain Marvel (2019)

Režie: Anna Boden, Ryan FleckScénář: Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-DworetKamera: Ben DavisHudba: Pinar ToprakHrají: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Jude Law, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou, Lee Pace, Lashana Lynch, Gemma Chan, Annette Bening, Clark Gregg, Mckenna Grace, Rune Temte, Colin Ford, Chuku Modu

USA / 124 minut / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

film Captain Marvel Brie Larson Samuel L. Jackson (herec) Marvel Studios recenze

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 28 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy