RECENZE: Snímek Monzun je o hledání místa pro rozprášení popela rodičů, ale i sebe samého

RECENZE - Na rodný Vietnam nemá Kit mnoho vzpomínek. Odešel spolu s rodiči jako šestiletý. Teď zde má někde rozprášit jejich popel. Najde to správné místo a najde ho i ve svém srdci? Odpověď najdeme ve světové premiéře tohoto unikátního snímku z hlavní soutěže KVIFF 2019.

Hlavní hrdina tohoto velmi aktuálního snímku Kit (Henry Golding) vnímá svou rodnou zemi Vietnam jako cizí. Je vykořeněný. Má pocit, že nezná vlastní identitu. Vrací se zde po třiceti letech, aby zde rozprášil popel své matky, později spolu se svým bratrem i jejich otce. Jeho úkolem je najít vhodné místo. Má to být Sajgon, kde žili jeho rodiče, či Hanoj, kde se oba  narodili? Na tomto putování hledá jakoby cestu k vlastní kořenům. Nedokáže se totiž vyrovnat s cizím prostředím své rodné země Vietnamu, do které se vrací po třiceti letech, aby zde rozprášil popel svých rodičů.Je jim za mnohé vděčný. Oni udělali vše pro to, aby utekli za svobodou a jejich děti mohly žít jinak.

Navíc zde tak trochu v konfrontaci s dívkou, s kterou se náhodou potká a která celý život ve Vietnamu žila, žije, má milující rodiče, přesto nežije, jak by opravdu chtěla. Láska rodičů ji svobodu neposkytne tak, jak ji poskytli Kitovi rodiče.

Sám Kit je gay. A diváka tady napadne, že i to mohlo hrát nemalou roli v tom, že Vietnam ač z právního hlediska homosexualitu nezakazuje, není vlastně tak nějak dovolena?! A i proto se možná hlavní postava cítí jako v jiném světě. Ale v závěru i tuto relativní překážku jakoby překoná.

Samotný režisér Hong Khaou má s hlavním hrdinou nemálo společného. Jako dítě musel utéct s rodinou před Rudými Khméry z Kambodži do sousedního Vietnamu. Když se ale i zde vlády zmocnili komunisté, rodina se posunula dál, do Velké Británie. Při psaní scénáře k Monzunu filmaře inspirovala vlastní návštěva Vietnamu, kam se od dětství podíval poprvé: „Najednou jsem si mohl představovat, co bych asi udělal já. Kit chce pochopit, do jaké kultury patří, porozumět své minulosti, o kterou ho jeho rodiče připravili. Potom mu ale dojde, že ho jeho rodiče vlastně zachránili. Obvykle se říká, že se musíte vrátit do minulosti a vyřešit ji, abyste se mohli pohnout kupředu. Ale takový návrat vám žádné definitivní odpovědi nedá, jen vás trochu uvnitř změní. A vy se můžete naučit ne po minulosti dychtit, ale žít s ní.“

Ihned po premiéře Khaou navíc sdělil: "Já jsem se pokusil ve filmu ukázat lidskou stránku otázky přistěhovalectví."

A to s, domnívám se, povedlo. Bez jakkoli silných scén, přehnaně emotivních dialogů dokázal zapůsobit na diváka. Přesvědčit ho o tom, to, kam patříme, je nakonec velmi jednoduché. Že pokud nalezneme cestu sami k sobě a máme odvahu otevřeně se k našim postojům, orientaci přiznat, máme velkou šanci. 

To se podařilo i ve výběru hlavního protagonisty.Hlavního představitele režisér dlouho hledal a byl ve výběru velmi pečlivý. Konkurz proběhl přes Skype. Ale aby měl opravdu jistotu a nebál se obsadit tak málo zkušeného herce, rozjel se za ním a během různých workshopů jistoty nabyl. Henry Golding je zde přesvědčivý, jakoby nehraje a přesto ohromí. Milostné scény jsou opravdu romantické, ale... Mužská část obecenstva ji určitě romanticky neshledala, ale i tak působila autenticky. Jak se absolutně "nestyděl" přiznat samotný režisér: sám je gay a chtěl, aby i hlavní hrdina jim byl. Vždyť právě i tady nacházíme jakousi vykořeněnost a hledání sebe sama."Mně samotnému se líbí ta závěrečná scéna, kdy se veřejně oba políbí."

Režisér věří, že by Monzun mohl být jakousi paralelou pro současnou dobu, v níž jsou na vzestupu nacionalisté a v médiích se objevují stereotypní obrazy uprchlíků a vlastně ke každému, kdo je jiný.

Hudba ve filmu nedominuje. Přesto však dotváří atmosféru a jistě zaujme. Dlouho zůstává v hlavě. Obzvláště ta ze závěrečných minut filmu.

Sugestivní vyjádření pocitů hrdinů, jejich přerodu, kdy tápají a mají pocit, že cesty ven není a ona se nějaká vždy najde - to by mělo být hlavním poselstvím filmu. A lze říci, že se to zde autorům opravdu povedlo.

Monzun (drama, Velká Británie 2019, 85 min)Režie: Hong Khaou Scénář: Hong Khaou Kamera: Benjamin Kracun Hrají: Henry Golding, Parker SawyersProdukce: Tracy O´Riordan

Hodnocení: 80%

film Monzun recenze

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 54 minutami

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy