Praha - V kinematografii mohou hrát hlavní roli různá zvířata. Viděli jsme samozřejmě dlouhý zástup psů a koček, nechyběli tu lidožraví žraloci, dravé leč přítulné kosatky či inteligentní delfíni, zkusit spočítat filmy opěvující ladné koňské křivky by bylo víc než obtížné. Děsily nás kobry a anakondy, na své si přišel i agresivní hmyz. Kdo by si však troufl na tura domácího?
Strašák dobytka se nazývá BSE. Tato choroba titulující její nositelku jako „šílenou krávu" znamenala pro farmáře, chovatele či zemědělce postrach – prakticky bez výjimek končila utracením daného kusu dobytka. Něco podobného postihne i samorostlého majitele kravího stáda a výrobce sýrů Karla Pazderu. Informaci mu přináší veterinář Vítek a doplní ji jasným příkazem – pětice krav musí okamžitě na porážku. Když však majitel kafilérie začne k smrti odsouzené krávy před transportem mlátit, skupina se vzepře a prchne do lesa. Do akce na jejich likvidaci se postupně zapojuje víc a víc lidí a zdá se, že život ministádečka vedeného stračenou Belou bude počítán na hodiny, maximálně na dny. Ale Pazderův syn Honza zkouší kravám pomoci a postupně na svou stranu získá i sestru Mílu, k níž se později přidá i Vítek a nakonec nová Pazderova známost, majitelka penzionu Linda. Proti sobě mají bývalého žoldáka Hádka, pro nějž se likvidace krav stává víc než jen loveckou kratochvílí. A zatímco stále se tenčící skupina skotu hledá způsoby jak přežít v nastalé zimě, tříbí se i vztahy a povahové vlastnosti všech hlavních postav.
Jakýkoli film, nesoucí nálepku „podle skutečné události" povědomě vyvolává tu menší, tu větší nedůvěru – stačí vzpomenout na dalekosáhlé debaty týkající se filmu Rivalové, a to nejen u nás, ale po celém světě. Námět pro film Martina Duby pochází také částečně ze zahraničí, kráva Yvonne v sousedním Německu za asistence medií unikala rovněž smutnému osudu. Obdobné případy jsou známy i z našich luhů a hájů - tady uteklo celé stádo a kravičky se brouzdaly po svobodě celý rok (kdo ví, zda se na Benešovsku ještě jejich potomci neprohání v tamnějších hvozdech). Pro svou literární předlohu si jej vybral scénárista Marek Epstein a jeho povídku Kráva volně přenesl na filmový pás Martin Duba, doposud známější jako kameraman.
Natáčení rozhodně nebylo lehké, už král mluveného slova a vynikající herec Vladimír Menšík ve své slavné scénce Práče popsal, jak se s dobytkem skvěle natáčí: „To bude ohromný, řekneme já přijdu zprava, kráva zleva..." Realizace filmu skutečně trvala poměrně dlouhou dobu a na vině nebyly jenom všudypřítomně chybějící finance. Od prvních záběrů po poslední klapky utekly dva roky a pokud bychom chtěli vyčíslit natáčecí dny, dostaneme se k číslu 105. V Jizerských horách, konkrétně v Roprachticích, štáb musel snášet všechny rozmary počasí a hlavně zvířecích představitelek a jednoho představitele, kteří se i přes mnoho opakujících záběrů chovali pokaždé jinak. Navíc dle vyjádření štábu i tyto „hrdinové" postupně získávali pocit filmových hvězd a trucovali – nejčastěji neplánovaným útěkem do lesa.
Přestože je snímek Bella Mia inzerován jako „... film o lásce... a kravách", a zvířatům je skutečně věnován nemalý prostor, často bez herců, tvůrcům se podařilo zachovat citlivou rovnováhu mezi oběma složkami. Znamená to, že ony záběry jizerské přírody nejsou samoúčelné a vytvářejí protiklad šedému a oprýskanému světu lidí. Vzniká tak zajímavé srovnání mezi lidmi a zvířaty, alegorie a porovnání, kdy hašteřiví jedinci schopní jakéhokoli podrazu a zrady ostře kontrastují s bezelstným semknutím o život bojujících krav. Nad vším se klene bezmezná důvěra zvířete v ty nejbližší, kdy jim vysílá nevyslovenou prosbu o pomoc ve chvíli nejkritičtější.
Mnoho lidí znalých rockové oblasti může překvapit, že pod hudbou je podepsán člen i u nás dobře známé skupiny SBB multiinstrumentalista Jósef Skrzek. Skládal tím způsobem, že v dlouhých, někdy i osmnáctihodinových sekvencích hledal ten nejsprávnější výraz pro dané scény, výsledek je velice překvapivý a podstatně vzdálený jazzrocku či fussion music, na něž jsme od Skrzeka a potažmo SBB zvyklí. Jen to dokládá fakt, že vynikající hudebník je schopen složit prakticky cokoli – kdo zná polského skladatele lépe, tolik překvapen nebude, protože Skrzek už měl s tímto filmovým oborem častější kontakty. Asi největším oceněním jeho práce je skutečnost, že se hudba slila s filmem v jeden celek, nevyčnívá, nestrhává na sebe pozornost, je jeho součástí. Z přítomnosti Jósefa Skrzeka vyplývá, že koproducentem filmu byla i polská strana, konkrétně Fundaci Im. Ferdynanda Magellana. Naši severní sousedé uvidí film až v březnu příštího roku.
Úroveň hereckých výkonů je uvěřitelná a sympaticky rozložená do různých poloh, z nichž se vytrácí jednoznačně černobílé hodnocení. Jednotlivé postavy vytvářejí svými charaktery pestrou mozaiku, a žádný není čitelný a nepohybuje se v jedné poloze. Výjimku by zcela určitě šlo udělat u Petra Rajcherta, který na hereckou kariéru de facto rezignoval a k účasti na tomto filmu se nechal přemluvit. Jeho Hádek má v sobě nemilou urputnost a posedlost dokázat vlastní sílu, takže se zcela jistě stane hodně neoblíbenou postavou roku. Formanův Pazdera je rozpačitě nerozhodný, tlačený do bezvýchodné situace nutností držet se předpisů a norem, což ho vzdaluje od dětí a Lindy. Veterinář Vítek ztělesněný Igorem Orozovičem přestupuje na druhou stranu barikády díky Míle, jejíž původní nezájem o domácí trable přerůstá v posedlost uchránit krávy před smrtí.
Kolem filmu také existuje nemálo kuriozit a zvláštností, někdy i úsměvných. Igor Orozovič vždy toužil být veterinářem, splnilo se mu to aspoň ve filmu. Roli majitelky penzionu Lindy měla hrát jiná slovenská herečka Alžběta Staňková, ale měsíc před začátkem natáčení se z důvodu těhotenství režisérovi Dubovi omluvila. Zuzana Norisová ji nahradila a symbolicky řečeno převzala i její štafetu – její těhotenství naštěstí pro tvůrce natáčení neohrozilo, protože bylo oznámeno až v samotném závěru. Komu je povědomé jméno Anny Fialové, určitě se nemýlí, jde o vnučku známého herce a nezapomenutelného představitele legendárního Limonádového Joea Karla Fialy. Petr Rajchert se obával, že v důsledku svého filmového chování ke kravám už v životě nebude moci navštívit Indii, ale při premiéře ho velvyslanec této země ujistil, že mu nic takového nehrozí a osobně ho do Indie pozval.
Shrnuto – jde o milý rodinný film, příjemný proto, že není přecpaný digitálními triky a tupě drezúrovanými zvířaty, dílo, které nám kromě krás přírody ještě připomene, že existuje poměrně mnoho životních hodnot a je jen na nás, pro kterou se rozhodneme.
Zcela na závěr ještě jednu informaci, která se u recenzí obvykle neuvádí. Filmový štáb se nemohl smířit s faktem, že by pětice hlavních představitelek, takto krávy Irena (Bella), Fíďa, Milka, Vanda a Vlnka měly skončit pod řeznickým nožem. Z jejich popudu se narodila aktivita Zachraňte herečky z filmu Bella Mia, jejímž cílem je shromáždit dostatek finančních prostředků na jejich záchranu. Uznejte sami, že pomoc filmové star se nenabízí každým dnem. Více se o této iniciativě dočtete na stránkách www.hithit.cz, kde je třeba zadat projekt „Zachraňte herečky z filmu Bella Mia".
BELLA MIA
Hrají: Petr Forman (Karel Pazdera), Igor Orozovič (Vítek Franc), Anna Fialová (Míla Pazderová), Lukáš Kůrka (Honza Pazdera), Zuzana Norisová (Linda), Petr Rajchert (Hádek), Břetislav Rychlík (honák), David Bonaventura (Malchar).
Scénář, kamera a režie: Martin Duba
Hudba: Jósef Skrzek
93 minut
Premiéra: 21. 11. 2013
Související

Herečky z filmu Bella Mia jsou v ohrožení. Zachrání je někdo?
Film Bella Mia , recenze , Zuzana Norisová
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
před 1 hodinou

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
před 2 hodinami

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
před 3 hodinami

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
před 3 hodinami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 4 hodinami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 5 hodinami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 7 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera
Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.
Zdroj: Libor Novák