Česko zůstane "film friendly region". Vláda uvolní na pobídky dalších 500 milionů

Ještě letos získá český filmový průmysl dalších 500 milionů korun na filmové pobídky. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelkou Státního fondu kinematografie Helenou Bezděk Frankovou. Peníze dostanou filmaři z prostředků, které ministerstvo financí ušetřilo na obsluze státního dluhu. Mělo by to zabránit hrozícímu odchodu zahraničních štábů z Česka.

Už v polovině letošního roku tvůrci vyčerpali 800 milionů korun, které Česko ročně prostřednictvím Státního fondu kinematografie poskytuje na filmové pobídky. Fond proto od 15. července další zájemce o natáčení nemohl přijímat.

Zahraniční filmové štáby loni přinesly do České republiky téměř pět miliard korun. Podle šéfa produkční společnosti Milk and Honey Radomíra Dočekala jsou filmové pobídky investicí, kdy se státu vrací víc peněz, než vložil.

Dnešní jednání s @AndrejBabis, ředitelkou Státního fondu kinematografie Helenou Bezděk Fraňkovou a Asociací producentů v audiovizi přineslo řešení krize s nedostatkem peněz na filmové pobídky. pic.twitter.com/trXwucxCtN

— Alena Schillerová (@alenaschillerov) November 13, 2019

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se navýšením částky na filmové pobídky podpoří i český filmový průmysl a s ním související odvětví a profese, které jsou v ČR na špičkové úrovni.

"Shodli jsme se na tom, že podpora filmového průmyslu musí být do budoucna řešena systémově. Připravíme legislativu, která zajistí stabilní a odpovídající model financování. Česko tak zůstane tím, čemu se v zahraničí říká 'film friendly region'," uvedla ministryně.

Pobídky pro zahraniční filmaře představují možnost získat zpět část nákladů. Jde o projekty různého druhu, od několikadenního natáčení až po realizaci desetidílného seriálu, který zabere sto natáčecích dní. V Česku tvoří tyto vratky maximálně 20 procent vynaložených nákladů. Od roku 2015 dává stát na pobídky 800 milionů korun ročně. Nejčastěji do Česka vysílají své štáby Američané a Britové. Systém pobídek byl podle Asociace producentů v audiovizi (APA) loni zaveden ve 24 z 28 členských zemí EU. Pouze čtyři z nich, včetně Česka, měly vratku nastavenou pouze na 20 procent.

V ostatních zemích mají zahraniční producenti podmínky výrazně vstřícnější. Letos například Malta zvedla pobídky na 40 procent, Gruzie má 20 až 25 procent, Chorvatsko je zvýšilo na 25 procent. Pobídky má také Turecko, Austrálie, Jižní Korea a některé státy USA. Podle ředitelky Státního fondu kinematografie Bezděk Fraňkové je nezbytně nutné začít s konstruktivní debatou o navýšení současného procenta i v ČR.

Česko je pro filmaře atraktivní destinací. Aktuálně panující boom velkých seriálových produkcí do Česka přivedl řadu projektů. Tím největším bylo natáčení první sezony fantasy seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevingneovou. Pro Amazon Studios a Legendary Television jej v Česku loni vyráběla společnost Stillking a proinvestovala v zemi téměř 1,5 miliardy korun. Nyní se v Česku natáčejí seriály Wheel of Time, Shadow Play či pokračování komediálního seriálu Miracle Workers.

Související

seriál Carnival Row

Američané dotočili v ČR seriál Carnival Row, utratili přes tři miliardy korun

V Praze padla poslední klapka finančně nejpřínosnější zahraniční produkce od zavedení filmových pobídek. Neoviktoriánský fantasy seriál Carnival Row v hlavních rolích s Orlando Bloomem a Carou Delevingneovou, společný počin amerických společností Amazon Studios a Legendary Television, dotočil druhou řadu. Její natáčení přerušilo na počátku března šíření nemoci covid-19.

Více souvisejících

Státní fond kinematografie Vláda ČR Alena Schillerová Andrej Babiš kultura filmy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy