RECENZE: Proti Taliánům, kravaťákům i Zubaté. Le Mans '66 voní po benzínu a čiré vášni

RECENZE – Když se dají dohromady Christian Bale, Matt Damon a režisér Logana James Mangold, nedá se očekávat nic menšího než vavříny vítězů. Tím spíš, když si jako námět vyberou jeden z nejznámějších a nejneuvěřitelnějších příběhů z historie motorsportu.

Carroll Shelby (Matt Damon) je bývalý závodní jezdec – jeden z vyvolených, kterým se poštěstilo vyhrát čtyřiadvacetihodinovku – a v současnosti nadaný konstruktér. Ken Miles (Christian Bale) je prototypem pilota, který rozumí svému stroji jako nikdo druhý. Jeho kariéru však přibrzdilo nejen nasazení ve 2. světové válce, ale hlavně jeho konfliktní povaha. Henry Ford II, svými podřízenými přezdívaný Dvojka, je méně schopným potomkem svého dědečka, legendárního zakladatele Ford Motor Company. Enzo Ferrari je liška podšitá, a když se dozví, že ve Fordu chtějí jeho automobilku koupit, chvíli je vodí za nos a pak se celé americké delegaci i s jejich šéfem vysměje do tváře. A co na to Dvojka? Byrokrat s bolavým egem se rozhodne udeřit Italy tam, kde je to bolí nejvíc – na závodní dráze. K tomu ale majitel „ošklivé velké fabriky vyrábějící ošklivá pomalá auta“ potřebuje právě Shelbyho a Milese…

Kdo někdy slyšel příběh Fordu GT40, který moderátor Top Gearu Jeremy Clarkson kdysi označil za „hrdinu dělnické třídy“, a jeho premiéry na Le Mans '66, ví, co bude následovat. My ostatní se budeme muset nechat překvapit ve filmu, který překvapivě neobsahuje ani tolik závodění, jako spíš poctivého testování a montování a nepoctivého boje s byrokracií, která velké automobilce v její snaze podkopává nohy ještě víc než nedostatek času a zkušeností.

Není to přitom nijak na škodu. Bezejmenní pánové v černých oblecích jako „hlavní záporák“ filmu (OK, jeden z nich jméno má, ale vy ho zaručeně zapomenete ihned po jeho vyslovení) staví příběh do zajímavého světla. Namísto klasického muž proti muži tu tak v první řadě stojí my vs. oni. Takže i když si Miles se Shelbym občas nerozumí, už od začátku jsou představeni jako vzájemně se respektující kolegové a snad i přátelé, kteří musí celou dobu táhnout za jeden provaz. Což jim samozřejmě nebrání se (pod dohledem nonšalantní Milesovy manželky Mollie) porvat za bílého dne – scéna proslavená už trailerem se zařadí mezi nejzábavnější filmové okamžiky tohoto roku.

Divák má zároveň možnost nahlédnout do osobního života obou protagonistů a pochopit tak, co pro ně závodění a potažmo vítězství v čtyřiadvacetihodinovce znamená. Duo Bale-Damon své postavy prodává dokonale, těží navíc z výborné Mangoldovy režie, nádherné kamery i kouzelného šedesátkového retra.

I tak se ale většinu času jedná o typický sportovní film s předvídatelnou a poněkud ojetou kostrou, který budou lidé nejčastěji srovnávat s 6 let starými Rivaly pojednávajícími o soupeření Jamese Hunta a Nikkiho Laudy. Ti sice byli o něco méně soustředění, ale přesto o téměř půl hodiny kratší a mnohem velkolepější. Le Mans '66 sice není ani omylem komorní film, o něco více se ale drží při zemi. I pokud nebudeme srovnávat s doposud posledním přírůstkem do světa benzínových šílenců, ale s průměrným výřezem filmů tohoto žánru, je novinka od studia Fox velmi solidním nadprůměrem, kterému ale k dokonalosti leccos schází (případně přebývá, protože dvě a půl hodiny jsou prostě moc i na tak výživnou látku).

Ve výsledku jde i přes jeho některé temnější momenty o nenáročný a zábavný zvedák nálady, který docení jak fandové motorsportu, tak i lidé, kteří se o svět rychlých kol zas tak moc nezajímají.

Celkové hodnocení: 75 %

Ford v Ferrari (2019)

Hrají: Matt Damon, Christian Bale, Jon Bernthal, Caitriona Balfe, Tracy Letts, Josh Lucas, Noah Jupe, Remo Girone, Ray McKinnon, JJ Feild, Wallace Langham, Ian Hardinga další

Režie: James Mangold

Scénář: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, Jason Keller

Kamera: Phedon Papamichael

Hudba: Marco Beltrami, Buck Sanders

USA / 122 minut / krimi, drama, thriller

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze film Le Mans '66 závod 24 hodin Le Mans Matt Damon Christian Bale James Mangold biografie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 22 minutami

před 35 minutami

před 42 minutami

před 48 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko podniká masivní manévry v moři, flotila se „zdokonalovala“ už před několika týdny

Rusko odstartovalo vojenské cvičení v Japonském a Ochotském moři. Agentura Reuters uvedla, že potrvá do 20. června. „Do cvičení uskupení sil Tichomořské flotily je zapojeno více než 60 válečných lodí a podpůrných plavidel, asi 35 letadel námořního letectva, pobřežní jednotky a více než 11 tisíc vojáků,“ citovala agentura ruské ministerstvo obrany.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy