Barevný a hravý, ale zároveň temný a triviální. The Matrix Resurrections slibuje více, než dokáže nabídnout. Po solidním psychologicko-filozofické úvodu se dostává ke slovu nepovedená akce, která hraničí se béčkovými snímky. Rozuzlení zápletky pak hraničí se zaužívanými klišé.
Thomas A. Anderson (Keanu Reeves) je herní vývojář, který se proslavil jako autor herní trilogie The Matrix, žije obyčejný život v San Franciscu. Po nervovém zhroucení pravidelně chodí k terapeutovi (Neil Patrick Harris), s nímž rozebírá své podivné vize. K utlumení své bujné představivosti Thomas užívá modré pilulky.
Thomas často vysedává v kavárně, kde potkává Tiffany (Carrie-Anne Moss), ale bojí se ji oslovit. Ale jeho ukecaný kolega jednou vyřeší jeho dilema, a Thomase ji představí. Oba pak přemůže zvláštní pocit, že se již dávno znají.
Snímek The Matrix Resurrections by bylo možné rozdělit do tří dějství. Abychom se vyhnuli možným spoilerům, nebudeme se příliš zabývat jednotlivými nuancemi děje, protože velká část zážitku ze sledování filmu leží právě v rozplétání jednotlivých myšlenek, jež do snímku schovala Lana Wachowski.
První třetina hraje s divákem velmi solidní hru, v níž se rozvíjí mnoho filozofických myšlenek a metaúrovní . Tvůrci snímku podávají ve čtvrtém díle jistý komentář k událostem původní trilogie, který do značné míry mění některé významy událostí. Jedná se o filozoficko-psychologickou sebe referenční odyseu známým příběhem.
Prostřední část filmu začne rozmotávat řádně veliké klubko myšlenek, z něhož postupně vykrystalizuje jedna ústřední line, která je ex post projektována také na původní trilogii a z celého děje Matrixu se tak stává poměrně triviální příběh tuctové podstaty. Okolo této linie je vystavena zcela nová mytologie, jež však působí naprosto samoúčelně. Nabízí sice určitý komentář k tomu, co se stalo od konce třetího snímku, ale ve výsledku vyvolává v divákovi jen mnoho otázek, na něž snímek nenabízí žádné uspokojivé odpovědi.
Jak již naznačujeme, v závěrečném dějství se snímek začne rozpadat do dramaturgického pekla. Triviální příběh má ještě triviálnější motivaci. Místo rezolutních odpovědí na zásadní otázky se divákovi dostává pouze jednoduchého naznačení, které nechává v zásadě otevřený prostor pro další pokračování, o kterém zatím nikdo neuvažuje.
The Matrix Resurrections se od předchozích snímků liší výraznou paletou barev, která reaguje na vývoj současné společnosti. Ostatně tematická aktualizace matrixovského světa do podoby současné doby je povedená a vystavuje zrcadlo mnohým současným otázkám a problémům. Bohužel některé stylistické nápady nejsou dotaženy do konce, respektive se postupně nenápadně vytrácejí do ztracena.
Velmi zamrzí skutečnost, že mnohé přednosti původních snímků jsou v novém díle zdiskreditovány na úroveň béčkové produkce. Sem rozhodně patří kamera, která sice nabízí i podmanivé záběry, v nichž je patrný nápad a zdařilé provedení, ale mnohdy převládnou až seriálové záběry, které působí velmi lacině a amatérsky.
Samostatnou kapitolou je pak akce, která vždy tuto sérii zdobila, ale tentokrát upadá do nenápadité nudy, která je znásobena frenetickým střihem. Navíc se zdá, že se zcela vytratila kinetika a jakási hmatatelnost soubojů, které postrádají jakékoliv zdání fyzičnosti. Za zmínku snad stojí pouze duel Nea s agentem Smithem, a neurazí ani parafrázovaný duel se současnou inkarnací Morfea.
Abychom nekončili trháním snímku na kusy, je záhodno poznamenat, že The Matrix Resurrections se otevřeně přiznává k sebeironii, sebereflexi a snaze záměrně diváka mást. Cílem je vytvoření diskomfortního prostoru, který má v divácích vyvolávat otázky a jitřit jejich představivost.
Snímek Lany Wachowski vybočuje ze zažitých konvencí kinematografie, ale zároveň upadá do průměru tím, jakým způsobem glorifikuje triviální klišé. The Matrix Resurrections hodně rozporuplným počinem, což odpovídá i mnohým komentářům a hodnocením. První polovina silně převyšuje druhou, a to do té míry, že nutkání k opětovnému zhlédnutí snímku končí někde okolo jeho pětasedmdesáté minuty. Tentokrát ani nelze říct, jestli snímek doporučit nebo ne a ono je to tak asi správně, protože vy jste se již rozhodnuli.
Celkové hodnocení: 60 %
The Matrix Resurrections (2021)
Režie: Lana Wachowski
Scénář: Aleksandar Hemon, David Mitchell, Lana Wachowski
Kamera: John Toll, Daniele Massaccesi
Hudba: Johnny Klimek, Tom Tykwer
Hrají: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Christina Ricci, Jessica Henwick, Priyanka Chopra Jonas, Jonathan Groff, Neil Patrick Harris a další.
USA / 148 min / akční, sci-fi
Související
Matrix a Keanu Reeves jsou zpět. Chystá se čtvrtý díl slavné filmové série
Nea z Matrixu měla hrát žena? Uvažovalo se nad Sandrou Bullock
film Matrix , recenze , filmy , Kina , žánr: akční , sci-fi , Keanu Reeves (herec) , Neil Patrick Harris (herec) , film "The Matrix Resurrections " , Vertical Entertainment
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
před 1 hodinou
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
před 2 hodinami
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
před 3 hodinami
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
před 4 hodinami
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
před 5 hodinami
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
před 5 hodinami
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
před 6 hodinami
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
před 7 hodinami
Zemřel Jean-Marie Le Pen
před 7 hodinami
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
před 9 hodinami
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
před 10 hodinami
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
před 10 hodinami
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
před 11 hodinami
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
před 12 hodinami
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
před 12 hodinami
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
před 13 hodinami
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
před 13 hodinami
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
před 15 hodinami
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
včera
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek