RECENZE: Matrix Resurrections revoluci nepřinesl. Hraje s divákem rozporuplnou hru

Barevný a hravý, ale zároveň temný a triviální. The Matrix Resurrections slibuje více, než dokáže nabídnout. Po solidním psychologicko-filozofické úvodu se dostává ke slovu nepovedená akce, která hraničí se béčkovými snímky. Rozuzlení zápletky pak hraničí se zaužívanými klišé.

Thomas A. Anderson (Keanu Reeves) je herní vývojář, který se proslavil jako autor herní trilogie The Matrix, žije obyčejný život v San Franciscu. Po nervovém zhroucení pravidelně chodí k terapeutovi (Neil Patrick Harris), s nímž rozebírá své podivné vize. K utlumení své bujné představivosti Thomas užívá modré pilulky.

Thomas často vysedává v kavárně, kde potkává Tiffany (Carrie-Anne Moss), ale bojí se ji oslovit. Ale jeho ukecaný kolega jednou vyřeší jeho dilema, a Thomase ji představí. Oba pak přemůže zvláštní pocit, že se již dávno znají.

Snímek The Matrix Resurrections by bylo možné rozdělit do tří dějství. Abychom se vyhnuli možným spoilerům, nebudeme se příliš zabývat jednotlivými nuancemi děje, protože velká část zážitku ze sledování filmu leží právě v rozplétání jednotlivých myšlenek, jež do snímku schovala Lana Wachowski.

První třetina hraje s divákem velmi solidní hru, v níž se rozvíjí mnoho filozofických myšlenek a metaúrovní . Tvůrci snímku podávají ve čtvrtém díle jistý komentář k událostem původní trilogie, který do značné míry mění některé významy událostí. Jedná se o filozoficko-psychologickou sebe referenční odyseu známým příběhem.

Prostřední část filmu začne rozmotávat řádně veliké klubko myšlenek, z něhož postupně vykrystalizuje jedna ústřední line, která je ex post projektována také na původní trilogii a z celého děje Matrixu se tak stává poměrně triviální příběh tuctové podstaty. Okolo této linie je vystavena zcela nová mytologie, jež však působí naprosto samoúčelně. Nabízí sice určitý komentář k tomu, co se stalo od konce třetího snímku, ale ve výsledku vyvolává v divákovi jen mnoho otázek, na něž snímek nenabízí žádné uspokojivé odpovědi.

Jak již naznačujeme, v závěrečném dějství se snímek začne rozpadat do dramaturgického pekla. Triviální příběh má ještě triviálnější motivaci. Místo rezolutních odpovědí na zásadní otázky se divákovi dostává pouze jednoduchého naznačení, které nechává v zásadě otevřený prostor pro další pokračování, o kterém zatím nikdo neuvažuje.

The Matrix Resurrections se od předchozích snímků liší výraznou paletou barev, která reaguje na vývoj současné společnosti. Ostatně tematická aktualizace matrixovského světa do podoby současné doby je povedená a vystavuje zrcadlo mnohým současným otázkám a problémům. Bohužel některé stylistické nápady nejsou dotaženy do konce, respektive se postupně nenápadně vytrácejí do ztracena.

Velmi zamrzí skutečnost, že mnohé přednosti původních snímků jsou v novém díle zdiskreditovány na úroveň béčkové produkce. Sem rozhodně patří kamera, která sice nabízí i podmanivé záběry, v nichž je patrný nápad a zdařilé provedení, ale mnohdy převládnou až seriálové záběry, které působí velmi lacině a amatérsky.

Samostatnou kapitolou je pak akce, která vždy tuto sérii zdobila, ale tentokrát upadá do nenápadité nudy, která je znásobena frenetickým střihem. Navíc se zdá, že se zcela vytratila kinetika a jakási hmatatelnost soubojů, které postrádají jakékoliv zdání fyzičnosti. Za zmínku snad stojí pouze duel Nea s agentem Smithem, a neurazí ani parafrázovaný duel se současnou inkarnací Morfea.

Abychom nekončili trháním snímku na kusy, je záhodno poznamenat, že The Matrix Resurrections se otevřeně přiznává k sebeironii, sebereflexi a snaze záměrně diváka mást. Cílem je vytvoření diskomfortního prostoru, který má v divácích vyvolávat otázky a jitřit jejich představivost.

Snímek Lany Wachowski vybočuje ze zažitých konvencí kinematografie, ale zároveň upadá do průměru tím, jakým způsobem glorifikuje triviální klišé. The Matrix Resurrections hodně rozporuplným počinem, což odpovídá i mnohým komentářům a hodnocením. První polovina silně převyšuje druhou, a to do té míry, že nutkání k opětovnému zhlédnutí snímku končí někde okolo jeho pětasedmdesáté minuty. Tentokrát ani nelze říct, jestli snímek doporučit nebo ne a ono je to tak asi správně, protože vy jste se již rozhodnuli.

Celkové hodnocení: 60 %

The Matrix Resurrections (2021)

Režie: Lana Wachowski

Scénář: Aleksandar Hemon, David Mitchell, Lana Wachowski

Kamera: John Toll, Daniele Massaccesi

Hudba: Johnny Klimek, Tom Tykwer

Hrají: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Christina Ricci, Jessica Henwick, Priyanka Chopra Jonas, Jonathan Groff, Neil Patrick Harris a další.

USA / 148 min / akční, sci-fi

Související

Keanu Reeves

Matrix a Keanu Reeves jsou zpět. Chystá se čtvrtý díl slavné filmové série

Filmová série o Matrixu, jejíž první díl se na plátnech kin objevil před 20 lety, bude mít další pokračování. V úterý to oznámil šéf produkční společnosti Warner Bros. Pictures Group Toby Emmerich. Hlavní postavy Neo a Trinity opět ztvární Keanu Reeves a Carrie-Anne Mossová a režie se ujme Lana Wachowská.
Keanu Reeves

Nea z Matrixu měla hrát žena? Uvažovalo se nad Sandrou Bullock

Není žádným tajemstvím, že si Keanu Reeves málem nezahrál v Matrixu. Několik velkých jmen odmítlo roli Nea. Mezi nimi byl i Will Smith, který si veřejně postěžoval, že se vyhnul multimilionové franšíze. Ale zjevně se také uvažovalo o obsazení ženy do hlavní role. Byla jí slavná herečka Sandra Bullocková.

Více souvisejících

film Matrix recenze filmy Kina žánr: akční sci-fi Keanu Reeves (herec) Neil Patrick Harris (herec) film "The Matrix Resurrections " Vertical Entertainment

Aktuálně se děje

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb

Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy