Speciální jednotka Irácké policie známá jako Nineveh SWAT, tvořená převážně rodáky z Mosulu, se vzbouřila proti rozkazu opustit nepřátelské území a pokračuje v boji proti jednotkám ISIS. Snímek Mosul tuto jednotku sleduje na jedné z jejich operací a vnáší do ozbrojeného konfliktu nejen obrazy hrdinství, ale především lidskosti.
Jednotka SWAT zachránila mladého policistu Kawu z bezvýchodné situace, když se se svým kolegou bránil přesile ozbrojenců ISIS. Tato jednotka operující na hranici ilegality má jediné pravidlo, přijímá do svých řad jen ty, které ISIS zranil a touží po pomstě. A tak se jejím členem stává také Kawa.
Úvod filmu se nese především v znamení nevědomosti a nejistoty. Rozhodnutí vyprávět příběh prostřednictvím nováčka v jednotce v tomto místě lehce drhne, protože mezi ním a zbytkem jednotky nejsou žádné bližší vztahy. Divák tak má pocit odcizení, který je silně propojen s nedůvěrou a nejistotou vůči ostatním členům týmu.
Ze začátku je jediným styčným bodem mezi Kawou a jednotkou její velitel, seržant Hussein Al-Salem. Kawa se postupně seznamuje s členy týmu, ale v podstatě až na konci filmu se ukáže, proč zde tento tým operuje. Občas některý voják z jednotky padne, ale vzhledem k absenci jakéhokoliv emočního pouta mezi divákem a postavu se jedná o ztráty, které mají zcela zanedbatelný emocionální efekt.
Akce je poměrně realistická a je dávkovaná postupně po poměrně malých dávkách. Ty jsou proloženy pomalým představováním jednotlivých členů jednotky, ale u žádného z nich se nedostaneme příliš do hloubky. Rozhodně pak nečekejte neutuchající bitevní vřavu bez možnosti vydechnout. Spíše naopak. Mosul je velmi lidským nahlédnutím do velmi nepřehledného konfliktu, v němž jeho hlavní aktéři působí lehce dojmem bezejmenných hrdinů.
Při sledování je však nutné si uvědomit jednu zásadní věc. Mosul je jen určitým výřezem z mnohem delšího příběhu. Ostatně, i samotný název filmu, se objeví až na konci. Samotný příběh tak přetéká okolo, s čímž koresponduje také finále, jež může některé diváky zklamat. Žádné nebetyčné hrdinství či frenetická akce. Finále působí oproti předchozím minutám až pietním dojmem, který však podtrhuje sdělované poselství. Každá válka ničí především životy obyčejných lidí.
Debutující režisér Matthew Michael Carnahan, scénárista filmů království či Světová válka Z, dokázal vytvořit velmi autentickou atmosféru válkou zdecimovaného měst, v němž se snaží přežít posledních pár civilistů. Velkou měrou se na tomto dojmu podílí také arabské znění a výběr herců, kteří mají zkušenosti s velkými produkcemi, ale na západě jsou poměrně neokoukaní.
Film Mosul se dlouho nedařilo udat žádné distribuční společnosti, takže přestože byl natočen již v roce 2019, k divákům se dostal až letos prostřednictvím VOD služby Netflix. V kině by snímek vypadal ještě lépe, ale nakonce buďme rádi za to, že jej vůbec můžeme vidět.
Za snímkem stojí producentské duo bratrů Russoových, kteří režírovali například poslední dva díly Avengers a jejich dohled je hodně patrný na velmi dobrém audiovizuálním kabátku. Ovšem i přes veškerá pozitiva, snímek zůstává v revíru kvalitního béčkového dramatu z válečného prostředí. Kromě hlavní dějové linie toho o moc víc nenabízí. Ale i přesto Mosul stojí za vidění, ať už kvůli autentickému prostředí a atmosféře či kvůli realisticky pojatým bojovým scénám.
Celkové hodnocení: 65 %
Mosul (2019)
Hrají: Suhail Aldabbach, Waleed Elgadi, Adam Bessa, Anouar H. Smaine, Mehdi Lamrini, Hayat Kamille, Thaer Al-Shayei
Režie: Matthew Michael Carnahan
Scénář: Matthew Michael Carnahan
Kamera: Mauro Fiore
Hudba: Henry Jackman
Producenti: Anthony Russo, Joe Russo, Mike Larocca, Jeremy Steckl
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek