RECENZE: Válka proti ISIS v Iráku z pohledu místní jednotky. Takový je Mosul

Speciální jednotka Irácké policie známá jako Nineveh SWAT, tvořená převážně rodáky z Mosulu, se vzbouřila proti rozkazu opustit nepřátelské území a pokračuje v boji proti jednotkám ISIS. Snímek Mosul tuto jednotku sleduje na jedné z jejich operací a vnáší do ozbrojeného konfliktu nejen obrazy hrdinství, ale především lidskosti.

Jednotka SWAT zachránila mladého policistu Kawu z bezvýchodné situace, když se se svým kolegou bránil přesile ozbrojenců ISIS. Tato jednotka operující na hranici ilegality má jediné pravidlo, přijímá do svých řad jen ty, které ISIS zranil a touží po pomstě. A tak se jejím členem stává také Kawa.

Úvod filmu se nese především v znamení nevědomosti a nejistoty. Rozhodnutí vyprávět příběh prostřednictvím nováčka v jednotce v tomto místě lehce drhne, protože mezi ním a zbytkem jednotky nejsou žádné bližší vztahy. Divák tak má pocit odcizení, který je silně propojen s nedůvěrou a nejistotou vůči ostatním členům týmu.

Ze začátku je jediným styčným bodem mezi Kawou a jednotkou její velitel, seržant Hussein Al-Salem. Kawa se postupně seznamuje s členy týmu, ale v podstatě až na konci filmu se ukáže, proč zde tento tým operuje. Občas některý voják z jednotky padne, ale vzhledem k absenci jakéhokoliv emočního pouta mezi divákem a postavu se jedná o ztráty, které mají zcela zanedbatelný emocionální efekt.

Akce je poměrně realistická a je dávkovaná postupně po poměrně malých dávkách. Ty jsou proloženy pomalým představováním jednotlivých členů jednotky, ale u žádného z nich se nedostaneme příliš do hloubky. Rozhodně pak nečekejte neutuchající bitevní vřavu bez možnosti vydechnout. Spíše naopak. Mosul je velmi lidským nahlédnutím do velmi nepřehledného konfliktu, v němž jeho hlavní aktéři působí lehce dojmem bezejmenných hrdinů.

Při sledování je však nutné si uvědomit jednu zásadní věc. Mosul je jen určitým výřezem z mnohem delšího příběhu. Ostatně, i samotný název filmu, se objeví až na konci. Samotný příběh tak přetéká okolo, s čímž koresponduje také finále, jež může některé diváky zklamat. Žádné nebetyčné hrdinství či frenetická akce. Finále působí oproti předchozím minutám až pietním dojmem, který však podtrhuje sdělované poselství. Každá válka ničí především životy obyčejných lidí.

Debutující režisér Matthew Michael Carnahan, scénárista filmů království či Světová válka Z, dokázal vytvořit velmi autentickou atmosféru válkou zdecimovaného měst, v němž se snaží přežít posledních pár civilistů. Velkou měrou se na tomto dojmu podílí také arabské znění a výběr herců, kteří mají zkušenosti s velkými produkcemi, ale na západě jsou poměrně neokoukaní.

Film Mosul se dlouho nedařilo udat žádné distribuční společnosti, takže přestože byl natočen již v roce 2019, k divákům se dostal až letos prostřednictvím VOD služby Netflix. V kině by snímek vypadal ještě lépe, ale nakonce buďme rádi za to, že jej vůbec můžeme vidět.

Za snímkem stojí producentské duo bratrů Russoových, kteří režírovali například poslední dva díly Avengers a jejich dohled je hodně patrný na velmi dobrém audiovizuálním kabátku. Ovšem i přes veškerá pozitiva, snímek zůstává v revíru kvalitního béčkového dramatu z válečného prostředí. Kromě hlavní dějové linie toho o moc víc nenabízí. Ale i přesto Mosul stojí za vidění, ať už kvůli autentickému prostředí a atmosféře či kvůli realisticky pojatým bojovým scénám.

Celkové hodnocení: 65 %

Mosul (2019)

Hrají: Suhail Aldabbach, Waleed Elgadi, Adam Bessa, Anouar H. Smaine, Mehdi Lamrini, Hayat Kamille, Thaer Al-Shayei

Režie: Matthew Michael Carnahan

Scénář: Matthew Michael Carnahan

Kamera: Mauro Fiore

Hudba: Henry Jackman

Producenti: Anthony Russo, Joe Russo, Mike Larocca, Jeremy Steckl

film "Mosul" recenze žánr: akční filmy válečný film Netflix

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy