Spor o Polanského film se vyhrotil, vedení francouzské akademie rezignovalo

Po sporu o nominaci filmu Romana Polanského na ceny César ve čtvrtek odstoupilo celé vedení francouzské akademie, která prestižní ocenění udílí. Snímek J'accuse (Žaluji) získal 12 nominací, podle kritiků je ale nepřípustné, aby se na slavnostní ceremonii tleskalo muži, který čelí obvinění ze znásilnění.

Polanski je v USA stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou v roce 1977, ve Francii jej loni ze znásilnění v 70. letech obvinila další žena. Francouzské filmové ceny se budou udílet již 28. února.

Podle předsedy akademie Alaina Terziana přijalo vedení rozhodnutí rezignovat jednomyslně. "Toto kolektivní odstoupení umožní kompletní obnovu vedení," vysvětlila akademie. Mezi 21 lidmi v jejím čele byli například režiséři Costa Gavras a Claude Lelouch či herečka Tonie Marshallová.

V pondělí v příspěvku zveřejněném v listu Le Monde vyzvaly čtyři stovky umělců k "hluboké reformě" akademie, která má celkem 4700 členů. Otevřený dopis podepsal například herec Omar Sy či režisérka Céline Sciammaová.

Francouzský ministr kultury Franck Riester reagoval na oznámení o změnách ve vedení akademie poněkud zdrženlivě.

L’Académie des #César est une institution de droit privé qui n’est pas financée par des fonds publics et qui bénéficie d’une indépendance qui doit être préservée. 1/4

— Franck Riester (@franckriester) February 13, 2020

Na twitteru ministr zdůraznil, že instituce není financována z veřejných prostředků a nezávislost, kterou tak požívá, by měla být zachována. Nové vedení by podle Riestera mělo reprezentovat francouzskou kinematografii v celé její pestrosti.

Ceny César se udělují od roku 1976. Jméno dostaly podle tvůrce bronzové trofeje, sochaře Césara Baldacciniho.

Uvedení snímku 86letého francouzského režiséra polského původu Polanského vyvolalo loni bouřlivé polemiky i protesty před kiny. Netýkaly se ale samotného díla, které pojednává o takzvané Dreyfusově aféře z konce 19. století, ale osoby jeho autora. Loni v listopadu fotografka Valentine Monnierová Polanského obvinila, že ji v roce 1975 ve Švýcarsku zbil a znásilnil. Polanského právník obvinění důrazně odmítl.

Kromě Polanského filmu J'accuse (Žaluji) letos nejvíce nominací na ceny César získaly snímek Tenkrát podruhé (La Belle Époque) Nicolase Bedose a film Bídníci (Les Misérables), který natočil režisér Ladj Ly.

Související

Více souvisejících

Roman Polanski filmové ceny César Francie filmy kultura

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy