Dvořákovu Prahu v pondělí rozezní Yo-Yo Ma a Česká filharmonie

Praha - Do prvních tónů festivalu Dvořákova Praha zbývá pouhých pár dnů. V předvečer výročí narození Antonína Dvořáka - v pondělí 7. září od 20.00 hod. - rozezní Rudolfinum na slavnostním zahajovacím koncertě věhlasný violoncellista Yo-Yo Ma, jeden z nejrespektovanějších hudebníků naší planety a držitel šestnácti cen Grammy. Po boku České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem zahraje Dvořákův slavný violoncellový Koncert h moll. V první půli večera zazní jako kontrast k proslulé Dvořákově skladbě jeho naopak málo hraná Druhá symfonie. Koncert bude v přímém přenosu vysílán na ČT art a také přenášen na velkoplošné obrazovce ve spodní části Václavského náměstí. Yo-Yo Ma je rovněž letošním laureátem Ceny Antonína Dvořáka.

Až do 23. září nabídne festival Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými ikonickými, ale též méně uváděnými díly. V důmyslné dramaturgii tyto skladby doplní hudební tvorba Dvořákových předchůdců i jeho následovníků v široké škále od W. A. Mozarta po Arvo Pärta v provedení výjimečných talentů mezinárodní i tuzemské scény. Vystoupí například věhlasný dirigent Christoph Von Dohnányi s Philharmonia Orchestra London a houslistkou Carolin Widmann, orchestr Academy of St Martin in the Fields s klarinetistkou Sabine Meyer, houslistka Lisa Batiashvili a violoncellista Gautier Capuçon po boku Tonhalle Orchester Zürich či Freiburger Barockorchester s René Jacobsem. Společně s rezidenčním orchestrem festivalu Českou filharmonií vystoupí pianista Piotr Anderszewski či houslista David Garrett. Vedle hvězdných orchestrů uvede Dvořákova Praha i komorní tělesa v čele s Emerson String Quartet. Z domácí scény se mohou posluchači těšit na Jakuba Hrůšu, Iva Kahánka, Jana Martiníka, Kateřinu Englichovou, Jitku Hosprovou či Jana Mráčka.

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, srdcem komorní řady Anežský klášter, duchovní hudba zazní v Katedrále svatého Víta. Informace o programu a předprodeji vstupenek jsou k dispozici na www.dvorakovapraha.cz.

V předvečer slavnostního zahájení v neděli 6. září se festival společně se svými návštěvníky vydá na další z objevných výprav Po stopách Antonína Dvořáka. Kroky tentokrát povedou na Příbramsko do památníku Antonína Dvořáka a rodinné Vily Rusalka. Tento kraj si Dvořák velmi oblíbil a často navštěvoval i kostel v Třebsku, kde proto zazní výběr z autorových drobných skladeb, ale také jedna rarita: Ave Maria Antonína Liehmanna, který se zasloužil o formování hudebního vzdělání mladého Dvořáka. Vše v provedení mladých talentovaných hudebníků - houslisty Jana Mráčka a varhaníka Pavla Svobody. Pěvecké party budou patřit naší přední sopranistce Kateřině Kněžíkové.

V programu Dvořákovy Prahy tradičně figurují jména předních světových orchestrů. První festivalový víkend bude patřit mimořádným londýnským tělesům. Obě vedle mistrovského umění spojuje spolupráce s Milošem Formanem. Orchestr Academy of St Martin in the Fields je podepsán pod soundtrackem k Formanově filmu Amadeus a Philharmonia Orchestra London spolupracoval na filmu Goyovy přízraky. Philharmonia Orchestra London je často žádaný filmaři i tvůrci počítačových her, nahrál například hudbu k videohře Harry Potter či Pán prstenů. S ansámblem přijíždí nestor dirigentské umění Christoph Von Dohnányi a houslistka Carolin Widmann. Orchestr Academy of St Martin in the Fields, který patří po léta k nejnahrávanějším orchestrům, doprovodí německou klarinetistku Sabine Meyer. Ta byla na počátku 80. let jednou z prvních žen v orchestru Berlínských filharmoniků a šéfdirigent Herbert von Karajan musel tehdy svést o její výsadní místo s ostatními hráči boj.

Program letošního ročníku festivalu provází všechny Dvořákovy symfonie sudých čísel. Druhá, čtvrtá a šestá Symfonie zazní v podání rezidenčního orchestru České filharmonie, v jejímž čele se vystřídají Jiří Bělohlávek a Jakub Hrůša. Osmou symfonii rozezní jeden z nejproslulejších evropských orchestrů Tonhalle Orchester Zürich, jenž má za sebou úctyhodnou 150letou tradici a v čele mladého dirigenta Lionela Bringuiera. Večer zpestří hvězdní sólisté: houslistka Lisa Batiashvili a violoncellista Gautier Capuçon. Dirigentská hvězda Semyon Bychkov pak povede Českou filharmonii na závěrečném koncertu při Dvořákově deváté Novosvětské, která ve festivalovém programu nemůže chybět.

Po boku české filharmonie vystoupí výjimeční sólisté. Zahajovací večer bude patřit jednomu z nejvýznamnějších hudebníků současnosti Yo-Yo Movi, který den po slavnostním koncertu převezme Cenu Antonína Dvořáka. „Yo-Yo Ma je neúnavný obhájce významu umění a v neposlední řadě též propagátor díla Antonína Dvořáka. Ostatně na jeho novém albu, které vychází v polovině září, nechybí jedna z Dvořákových písní. Jsem rád, že letošní Cena Antonína Dvořáka poputuje právě do jeho rukou," říká Robert Kolář, ředitel pořádající Akademie klasické hudby.

S naším prvním orchestrem v průběhu festivalu dále vystoupí mimořádný klavírista Piotr Anderszewski, v jehož podání zazní Koncertantní symfonie pro klavír a orchestr Karola Szymanowskiho. „Anderszewski patří k nejvýraznějším umělcům současnosti, minulý týden získal hned dvě prestižní ocenění: Gramophone Award za instrumentální album a Echo Klassik za Sólovou nahrávku roku," dodává umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec. Také houslový virtuos David Garrett je čerstvým laureátem Echo Klassik (ocenění Bestseller roku za nahrávku Timeless - Brahms & Bruch Violin Concertos). Garrett, který zazářil i na filmovém plátně jako Paganini ve snímku The Devil's Violinist, je nejvšestrannějším houslistou mladé generace. V Rudolfinu přednese Koncert pro housle a orchestr Maxe Brucha.

Koncerty Komorní řady se uskuteční od 8. do 16. září v Rudolfinu a intimním prostředí Anežského kláštera. V roli kurátora tohoto cyklu letos získal možnost propojit českou a světovou špičku komorní hudby vynikající mladý klavírista Ivo Kahánek. Do Prahy pozval legendární americký smyčcový kvartet Emerson String Quartet - držitele devíti cen Grammy a také smyčcově lyricky téměř dokonalý německý Tetzlaff Quartet, jehož vedoucí Christian Tetzlaff před pár dny obdržel cenu Echo Klassik za album Dutilleux oceněné jako Symfonická nahrávka roku (hudba 20. a 21. století). Ivo Kahánek představí i Bohemia Luxembourg trio s harfistkou Kateřinou Englichovou, přičemž hudbu tria přirovnává ke „krásně lakované krabičce, z níž si každý posluchač bude moci vybrat čaj, který má nejraději a vypít si ho na odpoledním koncertě." V Lobkowicz Triu, kde exceluje houslista Jan Mráček, Kahánek vidí ideální méně známý, ale již špičkový soubor, který přináší nové impulzy. Sám klavírní virtuóz vystoupí na několika koncertních večerech, představí se sólově i v recitálu s pěvcem Janem Martiníkem.

Letos slaví významné jubileum spirituální minimalista Arvo Pärt. Jeho stěžejní díla zazní v Katedrále sv. Víta v provedení prvotřídního Estonského komorního filharmonického sboru a za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Oba ansámbly bude řídit blízký Pärtův spolupracovník Tõnu Kaljuste. Koncert bude přenášen živě na vlnách Českého rozhlasu Vltava. Estonský komorní filharmonický sbor za nahrávky děl svého krajana získal dvě ceny Grammy a řadí se na mezinárodní scéně k nejlepším vokálním tělesům současnosti. Koncertem se Dvořákova Praha zapojí do sbírky na výstavbu nových varhan pro svatovítskou katedrálu.

Žádná jiná ze světových oper nemá tak úzký vztah k Praze jako Mozartův Don Giovanni. Dvořákova Praha ji letos nabídne v unikátním provedení na dobové historické nástroje a v podání ansámblu staré hudby Freiburger Barockorchester, který povede vlámský specialista na Mozarta René Jacobs. Jako Don Giovanni se představí barytonista Johannes Weisser, Donnu Elviru ztvární sopranistka Alex Penda. Opera bude uvedena v poloscénickém provedení.

Debutový Den D letos náleží houslistovi Janu Mráčkovi a italskému pianistovi Federico Collimu. 18. září mohou na tuto dvojici mladých virtuózů dorazit mladí návštěvníci v neformálním oblečení a za cenově výhodné vstupné. Colli nabídne ambiciózní program, v němž vedle Johanna Sebastiana Bacha a Césara Francka figuruje 24 preludií Alexandra Skrjabina. Colli je mimo jiné vítězem Mozartovské soutěže v Salcburku. Jan Mráček uvede skladby Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse a také virtuózní hudbu Fritze Kreislera, jehož jméno nese vídeňská soutěž, kterou nadějný houslista vloni vyhrál. Doprovodí jej Lukáš Klánský.

Festival nabízí i oblíbené Setkání po potlesku s některými hudebníky. Návštěvníci koncertů budou moci sami položit otázky Ivovi Kahánkovi, členům Tetzlaff Quartet, Davidovi Garrettovi a také mladým hudebníkům Federico Collimu a Janu Mráčkovi.

Neděle 20. září bude po celý den na Dvořákově Praze patřit hlavně dětem. Program zahájí dopolední matiné s Collegiem 1704, po poledni pak na návštěvníky čekají výtvarné a hudební dílny, open-air koncerty i zábavná hudebně-kouzelnická show. Rodinný den Dvořákovy Prahy tak seznámí děti i jejich rodiče nevážně se světem vážné hudby a přiblíží jim osobnost Antonína Dvořáka. Vrcholem Rodinného dne bude představení Musical Magic trojice Classic Buskers & Neil Henry. Dva hudební komici a přitom výteční instrumentalisté, kteří vystřídají okolo čtyřiceti dechových nástrojů, společně s jedním z nejlepších britských kouzelníků předvedou legrační show, během níž je dovoleno nahlas se smát a kdykoliv tleskat. Návštěvníci navíc budou moci ochutnat Dvořákovy oblíbené vanilkové štangle.

Dva dny před slavnostním zahájením, v sobotu 5. září, zpříjemní Dvořákova Praha návštěvu farmářských trhů na Náplavce. Od 10:30 hod. zde zazní dvořákovské melodie v podání Cantarina Clarinete.

Bez finančních prostředků ze soukromých i veřejných zdrojů by se festival Dvořákova Praha nemohl úspěšně rozvíjet a nemohl by dostát prvotřídní úrovně. Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby k tomu říká: „Jen dlouhodobá podpora mecenáše kultury pana Karla Komárka, investiční skupiny KKCG a také hlavního města Prahy nám umožňuje pořádat tak úspěšný a kvalitní festival, který šíří odkaz a dílo českého velikána Antonína Dvořáka. Významnou měrou v letošním roce festival podpořilo i Ministerstvo kultury ČR."

Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit on-line na www.dvorakovapraha.cz, ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy a v předprodejní síti Ticketpro. Pořadatelé nabízejí množstevní slevy, členství v Klubu mladých a další výhody.

Dvořákova Praha 2015 – přehled programových řad

Dvořák Collection II

Kompletní symfonie a koncerty Antonína Dvořáka

7 / 9, pondělí Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Yo-Yo Ma11 / 9, pátek Česká filharmonie, Jakub Hrůša, Piotr Anderszewski17 / 9, čtvrtek Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, David Garrett19 / 9, sobota Tonhalle Orchester Zürich, Lionel Bringuier, Lisa Batiashvili, Gautier Capuçon23 / 9, středa Česká filharmonie, Semyon Bychkov

Komorní řada

Kurátor Ivo Kahánek

8 / 9, úterý Emerson Quartet9 / 9, středa Ivo Kahánek13 / 9, neděle Bohemia Luxembourg Trio13 / 9, neděle Jan Martiník, Ivo Kahánek15 / 9, úterý Lobkowicz Trio a hosté16 / 9, středa Tetzlaff Quartet, Ivo Kahánek

Světové orchestry

Význačné zahraniční orchestry, dirigenti a sólisté

12 / 9, sobota Philharmonia Orchestra London, Christoph von Dohnányi, Carolin Widmann13 / 9, neděle Academy of St Martin in the Fields, Sabine Meyer19 /9, sobota Tonhalle Orchester Zürich, Lionel Bringuier, Lisa Batiashvili, Gautier Capuçon

Související

Operní pěvkyně Ailyn Pérez

Na festivalu Dvořákova Praha vystoupí hvězdná americká sopranistka

Praha - Vrcholem festivalu Dvořákova Praha bude jistě uvedení Dvořákova Requiem, v němž se v sólových partech představí mimořádné hvězdy současné klasické hudby. Místo původně oznámené Aidy Garifulliny přijede americká sopranistka s hispánskými kořeny Ailyn Pérez, která aktuálně oslňuje publikum v Metropolitní opeře a jiných předních světových operních scénách.

Více souvisejících

Dvořákova Praha Yo-Yo Ma

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy