Filharmonie Brno zahajuje jubilejní sezonu a Moravský podzim vyprodanými koncerty a plánuje oslavu Mezinárodního dne hudby v šalině

Brno - Filharmonie Brno vstupuje v září do své jubilejní 60. sezony. Zahajovací koncert, na kterém zazní poklady české hudby, proběhne v neděli 20. září v Janáčkově divadle a v tuto chvíli je již vyprodán. Vyprodaný je také koncert České filharmonie 3. října, který zahájí festival Moravský podzim 2015. Festival nabízí v první polovině října celkem 20 akcí ve 2 týdnech. Kromě festivalu a jubilejní sezony připravují filharmonici v těchto dnech také originální oslavu Mezinárodního dne hudby. Ten si připomíná 1. října celý svět a Filharmonie Brno jej oslaví ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna sérií komorních minikoncertů „v šalině“.

Dnešní Filharmonie vznikla a svůj první koncert odehrála 1. ledna 1956 a 1. ledna 2016 tedy oslaví své šedesáté narozeniny. Ve městě Brně pořádá ročně desítky koncertů. Zároveň je také pořadatelkou čtyř mezinárodních hudebních festivalů (Moravský podzim, Velikonoční festival duchovní hudby, Expozice nové hudby, Open Air festival na Špilberku) a spolupořadatelkou projektu Mozartovy děti. Orchestr Filharmonie Brno koncertuje na festivalech a v koncertních síních celého světa. Účastní se tuzemských i zahraničních festivalů, pravidelně vyprodává sály například v Japonsku, v roce 2015 poprvé navštívil Omán. Na zahajovacím koncertě jubilejní 60. sezony zazní v jeho podání Smetanova Vltava, Dvořákova Novosvětská a proslulý klavírní koncert Inkantace Bohuslava Martinů. Na závěrečném koncertě festivalu Moravský podzim 2015 vystoupí Filharmonie Brno s fenomenálním skotským bubeníkem Colinem Curriem,

o kterém se říká, že patří k nejodvážnějším hráčům na bicí nástroje na světě. V pátek 16. října tak mimo jiné v české premiéře zazní Čtvrtá symfonie „Magma" rezidenčního skladatele festivalu Erkki-Sven Tüüra se sólovými bicími nástroji.

Festival Moravský podzim se pod taktovkou Filharmonie Brno odehrává podruhé. Od roku 2013 je pořádán jako bienále a před dvěma lety nesl přízvisko „fantastický" podle tehdejšího závěrečného koncertu s Berliozovou stejnojmennou symfonií. Letos je jeho podtitulem „multimediální", neboť hudba je na něm nabízena v kombinaci s dalšími uměleckými obory. „Na letošním multimediálním festivalu Moravský podzim se můžeme těšit na potkávání hudby a filmu, hudby a literatury, hudby a vizuálního umění. Brno se na dva týdny stane Mekkou moderní hudby – kromě rezidenčního festivalového estonského skladatele Erkki-Sven Tüüra přijedou do Brna hned tři další významní autoři – Litevka Justė Janulytė, Holanďan Michel van der Aa a český autor působící ve Francii Kryštof Mařatka," zve na festival ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Mezinárodní den hudby byl zřízený rozhodnutím UNESCO v roce 1975. Vznikl z iniciativy největších skladatelů 20. století, mezi nimiž byl například Dmitrij Šostakovič. Filharmonie Brno se s Dopravním podnikem města Brna rozhodla tento svátek letos oslavit originální akcí. Ve čtvrtek 1. října odpoledne se uskuteční série minikoncertů ve „filharmonické šalině". Plánováno je celkem pět zastávek: na Komenského náměstí, na náměstí Svobody, na Malinovského náměstí, na Staré osadě a na Mendlově náměstí, kde bude konečná. Na všech místech proběhnou krátké komorní koncerty a zájemci budou mít možnost se s filharmoniky také svést...

Související

Více souvisejících

Filharmonie Brno

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy