Mladí dirigenti uvedou s Filharmonií Brno Bizetovu a Dvořákovu symfonii

Brno - Řadu zajímavých symfonických a sborových koncertů a také multimediálních projektů představí Hudební fakulta JAMU. Zdejší Katedra kompozice, dirigování a operní režie nabídne letos první koncertní akci 9. února v 19.30 v brněnském Besedním domě. Na tomto večeru se představí mladí dirigenti Sébastien Bagnoud a Nikol Kraft, kteří v čele Filharmonie Brno provedou přitažlivý program sestavený z Bizetovy první a Dvořákovy osmé symfonie.

V první půli večera vystoupí s Filharmonií Brno dirigent Sébastien Bagnoud v Symfonii č. 1 C dur francouzského skladatele George Bizeta. Dílo autor zkomponoval ve svých sedmnácti letech jako student Pařížské konzervatoře během pouhého měsíce na podzim roku 1855. Tato jediná Bizetova symfonie za jeho života provedena nebyla, ale některé části hudebního materiálu skladatel použil ve svých pozdějších dílech. Po Bizetově smrti se dostala partitura do knihovny konzervatoře, kde byla roku 1933 nalezena a o dva roky později premiérována ve švýcarské Basileji. Ze Švýcarska pochází jednatřicetiletý Sébastien Bagnoud. V roce 2015 získal magisterský titul v oboru dirigování na Haute Ecole de Musique v Lausanne. Po semestrální stáži na Hudební a taneční fakultě AMU v Praze v rámci programu Erasmus v roce 2014 se rozhodl rozšířit si vzdělání studiem magisterského programu oboru dirigování v Praze.

V druhé polovině koncertu se před více než pět desítek hráčů Filharmonie Brno postaví 27letá Nikol Kraft jako nejmladší dívka, která první brněnský orchestr dirigovala. Pod její taktovkou posluchači uslyší Symfonii č. 8 G dur op. 88, která patří k nejuváděnějším skladbám Antonína Dvořáka a sám autor ji dirigoval nejčastěji ze svých symfonií. Dílo vznikalo převážně na letním sídle ve Vysoké u Příbrami roku 1889, ve šťastném a úspěšném období skladatelova života, což se odráží ve spontánním rázu symfonie. „V minulých letech jsem s Moravskou filharmonií Olomouc a s Filharmonií Brno provedla díla světového repertoáru. Letos bych chtěla využít příležitost k tomu se vyrovnat s reprezentativní Dvořákovou symfonií. Je to svěží a invenčně bohaté dílo, jehož partitura nabízí zajímavé interpretační možnosti," uvedla mladá dirigentka. S Filharmonií Brno poprvé vystoupila minulý rok, kdy provedla výběr ze suit z Prokofjevova baletu Romeo a Julie a části z Mozartových oper. „Filharmonie Brno je přední český orchestr, který disponuje výbornou hráčskou technikou a krásným zvukem. Je skvělou zkušeností potkat se s orchestrem takové kvality už během studia," doplnila dirigentka. Nikol Kraft vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v rámci studia absolvovala půlroční stáž na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově a nyní studuje dirigování na Hudební fakultě JAMU.

Vedle vstřícného repertoáru diváky jistě zaujmou i příznivé ceny vstupného, které je pro dospělé ve výši 150 Kč a pro seniory 100 Kč. Pro studenty všech škol je vstup zdarma.Vstupenky se prodávají ve foyer v Besedním domě (vstup z Husovy ulice) před koncertem. Informace o nich je možné také získat na koncertním oddělení JAMU tedy na kontaktních adresách nesvadbova@jamu.cz či na telefonním čísle 542 591 604.

Související

Více souvisejících

Filharmonie Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy