Brno čekají hispánské a barokní lahůdky

Brno - Hudební lahůdky hispánské a Hudební lahůdky barokní, tak zní název dvou koncertů, které se odehrají v následujících dnech ve Staré radnici v Brně. Diváci se mohou těšit na panorama kytarové hudby hrané v 17. a 18. století ve španělské Americe a na příběh plný lásky a tance z francouzského tanečního parketu doby „Krále Slunce“, Ludvíka IV.

Hudební lahůdky barokní se představí na nádvoří staré radnice v pátek 22. 7. 2016 ve 20:00 hodin a přenesou návštěvníky do příběhu, ve kterém nechybí ženské rozmary, mužská přelétavost ani rozpustilost dvorních dam. "Francie vždy patřila mezi vůdčí síly v kulturní a umělecké oblasti a nejinak tomu bylo i v 17. a 18. století. V polovině 17. století se velká část Evropy usilovně snaží zapomenout na hrůzy třicetileté války a katolická šlechta, která získala značný majetek, buduje rozlehlé paláce s rozkošnými zahradami. Přichází čas velkolepých teatrálních slavností a heroických oper s nákladnou výpravou a propracovanými tanečními choreografiemi," lákají diváky pořadatelé.

"Zejména na dvoře Ludvíka XIV. se hudebnímu a tanečnímu umění dostávalo velmi vřelého přijetí a nikoli náhodou je právě toto období spojeno největšími jmény francouzské barokní hudby, jako byli Jean-Baptiste Lully, Marin Marais, André Campra a Marc-Antoine Charpentier. Sám „Král Slunce" byl vášnivým a vynikajícím a náruživým tanečníkem, pro něhož psali balety a opery jen ti nejlepší skladatelé. V roce 1661 zakládá Ludvík XIV. Královskou akademii tance a taneční mistři u jeho uměnímilovného dvora vynalézají geniální systémy grafického zápisu tance. A právě zde se rozvinul náročný vysoký taneční styl nazývaný „la belle danse" nebo též „la danse noble", který položil základy současného klasického baletu. Ostatně pojmenování současných baletních kroků, gest a tanečních prvků pochází právě z Francie 17. století," dodávají.

Magickou atmosféru hudebních a tanečních večerů zprostředkuje elegantní barokní tanec v dobových kostýmech s původní choreografií ve spojení s tóny barokních nástrojů. Je také připravena ochutnávka originálních francouzských lahůdek: sýry, paštiky a víno ze Sýrárny Minská na Minské ulici v Brně-Žabovřeskách.

Hudební lahůdky hispánské čekají na návštěvníky v Křišťálovém sále v úterý 26. 7. 2016 taktéž ve 20:00. "Drnkací strunné nástroje byly importovány do obou Amerik již od počátku španělské conquisty a jejich užívání přetrvalo až do dnešních dnů. Toto je doloženo i listinnými důkazy. Například Janio Sarno uvádí, že v roce 1523 byla odeslána do San Juan v Portoriku zásilka obsahující 30 kytar a 13 vihuel a jak uvádí Geoffrey Baker, v roce 1629 Juan de la Cruz, obchodník z Cuzca, najal truhláře, aby mu vyrobili 36 discant (menší kytara s pronikavým zvukem), 12 vihuel a 6 harf. Klášter La Merced v Santiagu de Chile měl v roce 1676 ve svém vlastnictví, kromě jiných nástrojů, dvě vihuely a jednu kytaru. Kromě toho, soupis z roku 1691, také ze Santiaga, jasně konstatuje, že vihuela a kytara jsou dva odlišné nástroje," uvádí pořadatelé.

Vysvětlují, že španělské skladby se nicméně skládají převážně z variací na již existující harmonické formy příbuzné jednak s passacaglii (pasacalles), jednak určitými typy tanců. Passacaglie byly ve dvou- nebo trojdobé instrumentální kousky, které sloužily jako úvod k vokální nebo instrumentální skladbě, jež po nich následovala. V případě tanců to ale prý bylo trochu složitější; někteří autoři tohoto období rozlišovali mezi dvěma různými druhy tance: termín danza odkazuje na tance, které jsou považovány za součást vysoké kultury a byly prováděny formálním, předepsaným způsobem, přičemž většina pohybů spočívala zejména v práci nohou; termín baile, na druhé straně, odkazoval na tance inspirované populárními styly nižších vrstev společnosti, které na rozdíl od danzy využívaly výraznějších pohybů paží a rukou.

Program koncertu nabídne bohaté a vypovídající panorama kytarové hudby hrané v místodržitelstvích španělské Ameriky a k poslechu budou jak skladby inspirované projevy lidovými, tak i těmi nejaristokratičtějšími.

Související

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?
Koncert, ilustrační foto

Hudební kluby vyzvaly soud, aby zrušil zákaz tance pro neočkované

Čtyři hudební kluby z Brna a Prahy žádají Nejvyšší správní soud, aby zrušil část mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které reguluje například tanec v klubech či diskotékách. Návrh společně podávají Fléda, Kabinet múz a Metro z Brna s pražskou MeetFactory, oznámil dnes v tiskové zprávě PR manažer Flédy Martin Brzobohatý.

Více souvisejících

tanec Hudba Brno

Aktuálně se děje

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

včera

včera

včera

včera

včera

OSN: Izraelský pozemní útok na Rafah by způsobil humanitární katastrofu

Izraelský pozemní útok ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy by způsobil humanitární katastrofu. Prohlásil to generální tajemník OSN António Guterres poté, co vyjednavači opustili mírová jednání v Káhiře bez uzavření dohody, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy