Brno čekají hispánské a barokní lahůdky

Brno - Hudební lahůdky hispánské a Hudební lahůdky barokní, tak zní název dvou koncertů, které se odehrají v následujících dnech ve Staré radnici v Brně. Diváci se mohou těšit na panorama kytarové hudby hrané v 17. a 18. století ve španělské Americe a na příběh plný lásky a tance z francouzského tanečního parketu doby „Krále Slunce“, Ludvíka IV.

Hudební lahůdky barokní se představí na nádvoří staré radnice v pátek 22. 7. 2016 ve 20:00 hodin a přenesou návštěvníky do příběhu, ve kterém nechybí ženské rozmary, mužská přelétavost ani rozpustilost dvorních dam. "Francie vždy patřila mezi vůdčí síly v kulturní a umělecké oblasti a nejinak tomu bylo i v 17. a 18. století. V polovině 17. století se velká část Evropy usilovně snaží zapomenout na hrůzy třicetileté války a katolická šlechta, která získala značný majetek, buduje rozlehlé paláce s rozkošnými zahradami. Přichází čas velkolepých teatrálních slavností a heroických oper s nákladnou výpravou a propracovanými tanečními choreografiemi," lákají diváky pořadatelé.

"Zejména na dvoře Ludvíka XIV. se hudebnímu a tanečnímu umění dostávalo velmi vřelého přijetí a nikoli náhodou je právě toto období spojeno největšími jmény francouzské barokní hudby, jako byli Jean-Baptiste Lully, Marin Marais, André Campra a Marc-Antoine Charpentier. Sám „Král Slunce" byl vášnivým a vynikajícím a náruživým tanečníkem, pro něhož psali balety a opery jen ti nejlepší skladatelé. V roce 1661 zakládá Ludvík XIV. Královskou akademii tance a taneční mistři u jeho uměnímilovného dvora vynalézají geniální systémy grafického zápisu tance. A právě zde se rozvinul náročný vysoký taneční styl nazývaný „la belle danse" nebo též „la danse noble", který položil základy současného klasického baletu. Ostatně pojmenování současných baletních kroků, gest a tanečních prvků pochází právě z Francie 17. století," dodávají.

Magickou atmosféru hudebních a tanečních večerů zprostředkuje elegantní barokní tanec v dobových kostýmech s původní choreografií ve spojení s tóny barokních nástrojů. Je také připravena ochutnávka originálních francouzských lahůdek: sýry, paštiky a víno ze Sýrárny Minská na Minské ulici v Brně-Žabovřeskách.

Hudební lahůdky hispánské čekají na návštěvníky v Křišťálovém sále v úterý 26. 7. 2016 taktéž ve 20:00. "Drnkací strunné nástroje byly importovány do obou Amerik již od počátku španělské conquisty a jejich užívání přetrvalo až do dnešních dnů. Toto je doloženo i listinnými důkazy. Například Janio Sarno uvádí, že v roce 1523 byla odeslána do San Juan v Portoriku zásilka obsahující 30 kytar a 13 vihuel a jak uvádí Geoffrey Baker, v roce 1629 Juan de la Cruz, obchodník z Cuzca, najal truhláře, aby mu vyrobili 36 discant (menší kytara s pronikavým zvukem), 12 vihuel a 6 harf. Klášter La Merced v Santiagu de Chile měl v roce 1676 ve svém vlastnictví, kromě jiných nástrojů, dvě vihuely a jednu kytaru. Kromě toho, soupis z roku 1691, také ze Santiaga, jasně konstatuje, že vihuela a kytara jsou dva odlišné nástroje," uvádí pořadatelé.

Vysvětlují, že španělské skladby se nicméně skládají převážně z variací na již existující harmonické formy příbuzné jednak s passacaglii (pasacalles), jednak určitými typy tanců. Passacaglie byly ve dvou- nebo trojdobé instrumentální kousky, které sloužily jako úvod k vokální nebo instrumentální skladbě, jež po nich následovala. V případě tanců to ale prý bylo trochu složitější; někteří autoři tohoto období rozlišovali mezi dvěma různými druhy tance: termín danza odkazuje na tance, které jsou považovány za součást vysoké kultury a byly prováděny formálním, předepsaným způsobem, přičemž většina pohybů spočívala zejména v práci nohou; termín baile, na druhé straně, odkazoval na tance inspirované populárními styly nižších vrstev společnosti, které na rozdíl od danzy využívaly výraznějších pohybů paží a rukou.

Program koncertu nabídne bohaté a vypovídající panorama kytarové hudby hrané v místodržitelstvích španělské Ameriky a k poslechu budou jak skladby inspirované projevy lidovými, tak i těmi nejaristokratičtějšími.

Související

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?
Koncert, ilustrační foto

Hudební kluby vyzvaly soud, aby zrušil zákaz tance pro neočkované

Čtyři hudební kluby z Brna a Prahy žádají Nejvyšší správní soud, aby zrušil část mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které reguluje například tanec v klubech či diskotékách. Návrh společně podávají Fléda, Kabinet múz a Metro z Brna s pražskou MeetFactory, oznámil dnes v tiskové zprávě PR manažer Flédy Martin Brzobohatý.

Více souvisejících

tanec Hudba Brno

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy