Los Angeles/Ottawa - Ve věku 82 let zemřel Leonard Cohen, kanadský hudebník a básník. Příčina úmrtí oznámena nebyla. Spolu s Paulem Simonem či Bobem Dylanem patřil k písničkářům, jejichž sláva se zrodila v uvolněných šedesátých letech 20. století.
Úmrtí všestranného umělce a autora více než dvou desítek alb oznámila nahrávací společnost Sony Music na facebooku. "S hlubokým zármutkem oznamujeme, že legendární básník, písničkář a umělec Leonard Cohen zesnul. Ztratili jsme jednoho z nejuznávanějších a nejplodnějších vizionářů," uvádí se v prohlášení, podle něhož proběne vzpomínková akce na Cohena v Los Angeles.
"Můj otec zesnul pokojně ve svém domě v Los Angeles," uvedl syn umělce Adam Cohen. "Do svého posledního okamžiku psal se svým jedinečným způsobem humoru," dodal. "Leonarde, poezie a hudba žádného jiného umělce nezněla tak jako ta tvoje. Budeš nám chybět," napsal v reakci na Cohenovu smrt kanadský premiér Justin Trudeau. Nad smrtí rodáka z Montrealu vyjádřil "hluboký zármutek".
Cohen ovlivnili několik generací. Za to si vysloužil mimo jiné přijetí do rokenrolové síně slávy a udělení nejvyššího kanadského civilního řádu.
Spojoval výjimečné literární nadání se schopností vtělit metaforický text do silné folkové melodie. Téma jeho textů často zahrnovalo náboženské cítění i sexuální touhu, které propojil ve své patrně nejznámější písni Hallelujah, jež se od prvního vydání v roce 1984 dočkala desítek verzí od různých umělců.
K dalším jeho slavným hitům patřily písně Suzanne, Sisters of Mercy, Famous Blue Raincoat, Bird on a Wire či I'm Your Man. S téměř všemi sklízeli ovace i jiní, například skupina R.E.M. nebo zpěváci John Cale, Nick Cave či Elton John. Celkem bylo zaznamenáno na 2000 jiných ztvárnění jeho nahrávek.
Ještě před začátkem hudební dráhy napsal počátkem šedesátých let dva romány, avšak poté, co mu druhé dílo po úspěchu toho prvního u kritiky narazilo i v souvislosti s příliš otevřeným pohledem na téma sexu, se vrhl na muziku.
V hudebním světě prorazil až poté, co se v roce 1966 přestěhoval z Kanady do New Yorku. První studiové album vydal v roce 1967 pod názvem Songs of Leonard Cohen, poslední nahrávka You Want It Darker mu vyšla v říjnu, tedy o téměř půl století později.
Navzdory úspěchu často utíkal před depresí, která ho neustále trýznila, měnil světadíly, ženy, drogy a druhy whisky. Bydlel na farmě v Tennessee, v New Yorku, v Paříži, v Los Angeles a jeho životem se mihly stovky žen. Odpovědi na mnohé otázky nalezl až ve studiu zenu. Od roku 1994 pět let meditoval v zen-buddhistickém klášteře vysoko v horách jižní Kalifornie.
A když se v roce 2008 na turné po 15 letech znovu postavil na pódium, sklízel všude nadšené ovace. Fanoušky na celém světě uchvátil koncerty, které trvaly i tři a půl hodiny. I jeho pražský debut v témže roce se zařadil mezi hudební události roku. V Česku se poté představil ještě dvakrát, v letech 2009 a 2013.
Související
Trump si zajistil mlčení o svých záletech? Třaskavá kauza opět ožila
Český symfonický orchestr vzdá hold zpěváku Leonardu Cohenovi
Leonard Cohen , úmrtí , Hudba
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 48 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 2 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák