Zemřel Radim Hladík, jeden z nejlepších československých i českých kytaristů

Praha - Významná osobnost československého a posléze českého rocku, Radim Hladík, ukončil svou tuzemskou pouť v neděli ráno po několikaleté nemoci. Oficiálně to sdělila jeho manželka.

O Hladíkovi se vždy říkalo, že to byl jeden z nejtechničtějších a nejpřemýšlivějsích kytaristů na naší rockové scéně. Jeho první štací byla skupina Komety, jeho talent umocnilo studium na Pražské konzervatoři (obor kytara) a výrazně se projevil nejdříve ve skupině Matadors, která se díky jeho schopnostem dostávala od klasického rocku na pomezí jazzrocku (ke kterému Hladík inklinoval i později). Ostatně v dobových článcích můžeme číst pochvalné recenze, kterak Radim perfektně vystřihl skladbu Help Me od skupin Ten Years After a vyrovnal se jejímu kytaristovi Alvinu Leeovi.

V posledních letech se Hladík na pódiích opět setkával s Vladimírem Mišíkem (zdroj: TOPART MEDIA)

Na přelomu let 1968-1969 ale Matadors odjíždějí (tehdy v rozporu se zákony) do SRN účinkovat v jevištním muzikálu Hair a Hladík váhá mezi nabídkami mnoha kapel, které by rády využily jeho perfektní hry i technických dovedností, Radim s oblibou napodoboval kousky Jimi Hendrixe, třeba si zahrál s kytarou za hlavou. Nakonec se Radim rozhodne jít vlastní cestou - tak vzniká skupina The Blue Effect (později název projde několika změnami až po Modrý Efekt či M. Efekt). Hladík se tu například setkává s Vladimírem Mišíkem (byť jen krátce) a později spolupracuje třeba s Leškem Semelkou, Oldřichem Veselým (Synkopy) a pro kolegy se vydává i na Slovensko, proto je tehdejší M. Efekt nazýván "federální" skupinou - samozřejmě s určitou nadsázkou. 

Skupina právě díky zaměření na velké sólové plochy a technickou vytříbenost byla považována za "nekoncertní", což byl samozřejmě nesmysl, ale publikum nebylo příliš nakloněno dlouhým instrumentálním skladbám. Například na beatovém koncertu v pražské hale Slavie v sousedství skupin Abraxas a Graham, které zahrály kolem 12 skladeb předvedl M. Efekt pouhé dvě - ale časově oba soubory překonal. Proto postupně odcházeli jednotliví členové (v případě bubeníka Vlado Čecha šlo o jiné potíže) a Hladík se v roce 1982 pokusil sestavit zcela nový Modrý Efekt. První působení této skupiny skončilo v roce 1990.

O 14 let později se Hladík pokusil, teď už Blue Effect vzkřísit s mladými muzikanty po svém boku. Podařilo se mu oslovit i publikum o několik generací mladší, nezůstával ale jen u rocku, hrál také folk a časté byly jeho unplugged koncerty. Bohužel několik let bojoval s fibrózou plic, kvůli které byl v poslední době několikrát nucen rušit své akce, v srpnu tohoto roku byl zařazen do registru čekatele na transplantaci plic. Na pódiu ho diváci mohli naposledy vidět letos 14. září na Střeleckém ostrově (společně s bývalým kolegou z rané doby Blue Effect Vladimírem Mišíkem). I v tomto případě šlo o přeložený koncert z července. Hladík by 13. prosince letošního roku oslavil sedmdesáté narozeniny.

Související

Více souvisejících

hudební skupiny Radim Hladík (kytarista) úmrtí

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 26 minutami

před 30 minutami

před 57 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy