Praha - Může to znít podivně, proč zrovna Ukradené vánoce, ale zasvěcení a milovníci filmových melodií měli důvod se těšit, zvláště když melodie z kultovního snímku nebyly jediným bodem programu koncertu ve Smetanově síni.
Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Kryštofa Marka sáhl po melodiích nejen z animovaného snímku Tima Burtona, který v roce 1993 doplnil melodiemi zkušený hudební skladatel Danny Elfman. Pro posluchače si připravil na dvacet melodií, které se tu více, tu méně blížily vánočnímu tématu. Ze zmíněných Ukradených vánoc (v originále Nightmare Before Christmas) zazněly písně Jackův nářek (Jack's Lament), tedy naříkání hlavní postavy Jacka Skellingtona, plus známé Co je to? (What's This?) - obou melodií se pěvecky zhostil David Kraus, patřičně "vylepšený" příslušným make-upem.
David Kraus v originálním make-upu k písním Jackův nářek a Co je to? (zdroj: Jan Malý/ČSNO)
Ovšem celý koncert zahájil ČSNO melodií Hvězda betlémská (Star of Bethrlem) z filmu Home Alone 2 (Sám doma 2: Ztracen v New Yorku) dalšího hudebního velikána Johna Williamse, ve kterém ho podpořily soubory Kantilena a smíšený sbor ČSNO. Ze stejného filmu zazněly i dvě skladby, Somewhere In My Memory a Merry Christmas. David Kraus se ještě na pódium vrátil jednou, aby dal vzpomenout na skladatele, hudebníka, herce a malíře Leonarda Cohena, který ukončil svou bohatou životní pouť letošního 7. listopadu. Zapěl jeho megahit Hallelujah, který znají diváci nejen z rozhlasových vln, ale také z filmu Shrek. První část koncertu, věnovanou výhradně filmovým melodiím pak doplnila skladba Alice's Theme z poslední verze slavného Carrollova díla Alenka v říši divů (Alice In Wonderland).
Na postu dirigenta stál při večeru Ukradených Vánoc Kryštof Marek (zdroj: Jan Malý(ČSNO)
Po přestávce návštěvníky pražského Obecního domu přivítala skladba, kterou už dnes můžeme považovat za klasiku. Alžbětínská serenáda Ronalda Bingeho je důkazem, jak se svým provedením může mírně lišit od jiných verzí, které třeba má milovník klasické hudby (ale nejen on) podvědomě zafixované. Několik klasických koled, mezi nimiž jsme rozpoznali melodie Štědrej večer nastal, Já bych rád k Betlému, motiv písně Tichá noc, Svatá noc či Pásli ovce Valaši zaranžoval pro ČSNO Mirko Krebs. Soubor Kantilena pak zapěl ukrajinskou koledu Ščedryk v provedení a cappella. Poté zaznělo pět pasáží z baletu Petra Iljiče Čajkovského Louskáček, který doprovodili ve dvou případech nadějní mladí posluchači Pražské konzervatoře pod vedením baletní mistryně a profesorky Renaty Sabongui. V tomto případě bylo jen malým kazem na kráse, že zejména pro přední část publika byli téměř neviditelní...
Baletní zpestření Čajkovského melodií z baletu Louskáček (zdroj: Jan Malý/ČSNO)
Koncert pak vyvrcholil melodií Aleluja Georga Friedricha Händela a finále obstarala skladba Adeste Fideles od Johna Francise Wadeho. Umělci sklidili zasloužený aplaus, který vyústil ve dva přídavky, v prvním případě to bylo téma z Vánoční mše Jana Jakuba Ryby, rozloučení obstaraly opět melodie vánočních koled - Nesem vám noviny, Veselé vánoční hody, Půjdem spolu do Betléma a Narodil se Kristus Pán. ČSNO, Kantilena & smíšený sbor ČSNO i David Kraus se tak postarali o dřívější vánoční dárek milovníkům klasické hudby. Byly to velice příjemně strávené dvě hodiny ve světě filmové, operní i lidové hudby.
ČSNO se s diváky opět setká v roce 2017, bude to 3. abonentní koncert znovu v Obecním domě, proběhne 18. ledna a na pořadu bude Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni, Koncert pro trubku Tomasa Albinoniho a rovněž Symfonie č. 4 Johannese Brahmse.
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák