Ukradenými vánoci zakončil Český národní symfonický orchestr koncertní sezónu

Praha - Může to znít podivně, proč zrovna Ukradené vánoce, ale zasvěcení a milovníci filmových melodií měli důvod se těšit, zvláště když melodie z kultovního snímku nebyly jediným bodem programu koncertu ve Smetanově síni.

Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Kryštofa Marka sáhl po melodiích nejen z animovaného snímku Tima Burtona, který v roce 1993 doplnil melodiemi zkušený hudební skladatel Danny Elfman. Pro posluchače si připravil na dvacet melodií, které se tu více, tu méně blížily vánočnímu tématu. Ze zmíněných Ukradených vánoc (v originále Nightmare Before Christmas) zazněly písně Jackův nářek (Jack's Lament), tedy naříkání hlavní postavy Jacka Skellingtona, plus známé Co je to? (What's This?) - obou melodií se pěvecky zhostil David Kraus, patřičně "vylepšený" příslušným make-upem. 

David Kraus v originálním make-upu k písním Jackův nářek a Co je to? (zdroj: Jan Malý/ČSNO)

Ovšem celý koncert zahájil ČSNO melodií Hvězda betlémská (Star of Bethrlem) z filmu Home Alone 2 (Sám doma 2: Ztracen v New Yorku) dalšího hudebního velikána Johna Williamse, ve kterém ho podpořily soubory Kantilena a smíšený sbor ČSNO. Ze stejného filmu zazněly i dvě skladby, Somewhere In My Memory a Merry Christmas. David Kraus se ještě na pódium vrátil jednou, aby dal vzpomenout na skladatele, hudebníka, herce a malíře Leonarda Cohena, který ukončil svou bohatou životní pouť letošního 7. listopadu. Zapěl jeho megahit Hallelujah, který znají diváci nejen z rozhlasových vln, ale také z filmu Shrek. První část koncertu, věnovanou výhradně filmovým melodiím pak doplnila skladba Alice's Theme z poslední verze slavného Carrollova díla Alenka v říši divů (Alice In Wonderland).

Na postu dirigenta stál při večeru Ukradených Vánoc Kryštof Marek (zdroj: Jan Malý(ČSNO)

Po přestávce návštěvníky pražského Obecního domu přivítala skladba, kterou už dnes můžeme považovat za klasiku. Alžbětínská serenáda Ronalda Bingeho je důkazem, jak se svým provedením může mírně lišit od jiných verzí, které třeba má milovník klasické hudby (ale nejen on) podvědomě zafixované. Několik klasických koled, mezi nimiž jsme rozpoznali melodie Štědrej večer nastal, Já bych rád k Betlému, motiv písně Tichá noc, Svatá noc či Pásli ovce Valaši zaranžoval pro ČSNO Mirko Krebs. Soubor Kantilena pak zapěl ukrajinskou koledu Ščedryk v provedení a cappella. Poté zaznělo pět pasáží z baletu Petra Iljiče Čajkovského Louskáček, který doprovodili ve dvou případech nadějní mladí posluchači Pražské konzervatoře pod vedením baletní mistryně a profesorky Renaty Sabongui. V tomto případě bylo jen malým kazem na kráse, že zejména pro přední část publika byli téměř neviditelní...

Baletní zpestření Čajkovského melodií z baletu Louskáček (zdroj: Jan Malý/ČSNO)

Koncert pak vyvrcholil melodií Aleluja Georga Friedricha Händela a finále obstarala skladba Adeste Fideles od Johna Francise Wadeho. Umělci sklidili zasloužený aplaus, který vyústil ve dva přídavky, v prvním případě to bylo téma z Vánoční mše Jana Jakuba Ryby, rozloučení obstaraly opět melodie vánočních koled - Nesem vám noviny, Veselé vánoční hody, Půjdem spolu do Betléma a Narodil se Kristus Pán. ČSNO, Kantilena & smíšený sbor ČSNO i David Kraus se tak postarali o dřívější vánoční dárek milovníkům klasické hudby. Byly to velice příjemně strávené dvě hodiny ve světě filmové, operní i lidové hudby.

ČSNO se s diváky opět setká v roce 2017, bude to 3. abonentní koncert znovu v Obecním domě, proběhne 18. ledna a na pořadu bude Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni, Koncert pro trubku Tomasa Albinoniho a rovněž Symfonie č. 4 Johannese Brahmse.

koncert Ukradené Vánoce Český národní symfonický orchestr Vánoce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy