Ukradenými vánoci zakončil Český národní symfonický orchestr koncertní sezónu

Praha - Může to znít podivně, proč zrovna Ukradené vánoce, ale zasvěcení a milovníci filmových melodií měli důvod se těšit, zvláště když melodie z kultovního snímku nebyly jediným bodem programu koncertu ve Smetanově síni.

Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Kryštofa Marka sáhl po melodiích nejen z animovaného snímku Tima Burtona, který v roce 1993 doplnil melodiemi zkušený hudební skladatel Danny Elfman. Pro posluchače si připravil na dvacet melodií, které se tu více, tu méně blížily vánočnímu tématu. Ze zmíněných Ukradených vánoc (v originále Nightmare Before Christmas) zazněly písně Jackův nářek (Jack's Lament), tedy naříkání hlavní postavy Jacka Skellingtona, plus známé Co je to? (What's This?) - obou melodií se pěvecky zhostil David Kraus, patřičně "vylepšený" příslušným make-upem. 

David Kraus v originálním make-upu k písním Jackův nářek a Co je to? (zdroj: Jan Malý/ČSNO)

Ovšem celý koncert zahájil ČSNO melodií Hvězda betlémská (Star of Bethrlem) z filmu Home Alone 2 (Sám doma 2: Ztracen v New Yorku) dalšího hudebního velikána Johna Williamse, ve kterém ho podpořily soubory Kantilena a smíšený sbor ČSNO. Ze stejného filmu zazněly i dvě skladby, Somewhere In My Memory a Merry Christmas. David Kraus se ještě na pódium vrátil jednou, aby dal vzpomenout na skladatele, hudebníka, herce a malíře Leonarda Cohena, který ukončil svou bohatou životní pouť letošního 7. listopadu. Zapěl jeho megahit Hallelujah, který znají diváci nejen z rozhlasových vln, ale také z filmu Shrek. První část koncertu, věnovanou výhradně filmovým melodiím pak doplnila skladba Alice's Theme z poslední verze slavného Carrollova díla Alenka v říši divů (Alice In Wonderland).

Na postu dirigenta stál při večeru Ukradených Vánoc Kryštof Marek (zdroj: Jan Malý(ČSNO)

Po přestávce návštěvníky pražského Obecního domu přivítala skladba, kterou už dnes můžeme považovat za klasiku. Alžbětínská serenáda Ronalda Bingeho je důkazem, jak se svým provedením může mírně lišit od jiných verzí, které třeba má milovník klasické hudby (ale nejen on) podvědomě zafixované. Několik klasických koled, mezi nimiž jsme rozpoznali melodie Štědrej večer nastal, Já bych rád k Betlému, motiv písně Tichá noc, Svatá noc či Pásli ovce Valaši zaranžoval pro ČSNO Mirko Krebs. Soubor Kantilena pak zapěl ukrajinskou koledu Ščedryk v provedení a cappella. Poté zaznělo pět pasáží z baletu Petra Iljiče Čajkovského Louskáček, který doprovodili ve dvou případech nadějní mladí posluchači Pražské konzervatoře pod vedením baletní mistryně a profesorky Renaty Sabongui. V tomto případě bylo jen malým kazem na kráse, že zejména pro přední část publika byli téměř neviditelní...

Baletní zpestření Čajkovského melodií z baletu Louskáček (zdroj: Jan Malý/ČSNO)

Koncert pak vyvrcholil melodií Aleluja Georga Friedricha Händela a finále obstarala skladba Adeste Fideles od Johna Francise Wadeho. Umělci sklidili zasloužený aplaus, který vyústil ve dva přídavky, v prvním případě to bylo téma z Vánoční mše Jana Jakuba Ryby, rozloučení obstaraly opět melodie vánočních koled - Nesem vám noviny, Veselé vánoční hody, Půjdem spolu do Betléma a Narodil se Kristus Pán. ČSNO, Kantilena & smíšený sbor ČSNO i David Kraus se tak postarali o dřívější vánoční dárek milovníkům klasické hudby. Byly to velice příjemně strávené dvě hodiny ve světě filmové, operní i lidové hudby.

ČSNO se s diváky opět setká v roce 2017, bude to 3. abonentní koncert znovu v Obecním domě, proběhne 18. ledna a na pořadu bude Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni, Koncert pro trubku Tomasa Albinoniho a rovněž Symfonie č. 4 Johannese Brahmse.

koncert Ukradené Vánoce Český národní symfonický orchestr Vánoce

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt

Mladá Ukrajinka, vystupující pod pseudonymem Olena, poskytla exkluzivní rozhovor pro EuroZprávy.cz. Osmadvacetiletá studentka otevřeně popisuje dramatické odvody do armády, hluboce zakořeněnou korupci i komplikovaný vztah Ukrajinců k ruštině. Z důvodu ochrany jejího bezpečí a bezpečí její rodiny se redakce rozhodla nezveřejnit její pravé jméno.

před 4 hodinami

Donald Trump

Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Sjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století

Donald Trump ve svém návratu na post amerického prezidenta nečekal dlouho, aby ukázal svůj vliv na globální scéně. Po prvních dnech zaměřených na domácí politiku obrátil čtvrtý den svého úřadování svou pozornost k mezinárodnímu dění. Svým vystoupením na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyslal jasný signál o svém odhodlání změnit tradiční roli USA ve světě, píše CNN.

před 5 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít

Přežití telefonátu s Donaldem Trumpem může být pro politiky složitým a jedinečným zážitkem. Britští premiéři, kteří se během Trumpova prvního období pokoušeli zvládnout jeho nevyzpytatelný styl, se museli připravit na neočekávané odbočky, vtipné poznámky a neobvyklý průběh rozhovorů. Bývalí úředníci Downing Street nyní odhalují zákulisí těchto hovorů a strategie, jak se s nimi vypořádat.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi

Čínská ekonomika v posledních třech měsících minulého roku zaznamenala oživení, což vládě umožnilo splnit růstový cíl 5 % pro rok 2024, oznámil minulý týden Peking. Přesto však jde o jedno z nejpomalejších temp růstu za poslední desetiletí, protože druhá největší ekonomika světa nadále čelí vleklé krizi na trhu nemovitostí, vysokému zadlužení místních vlád a rostoucí nezaměstnanosti mladých.

před 6 hodinami

Donald Trump a Kim Čong-un

Trump pochválil Kim Čong-una. Chce se s ním zase sejít

Donald Trump v rozhovoru pro Fox News oznámil, že plánuje obnovit kontakt s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. „Vycházel jsem s ním dobře,“ prohlásil Trump o Kimovi. „Není to žádný náboženský fanatik. Je to chytrý chlap.“

před 8 hodinami

včera

včera

Beast Games

RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti

Amazon Prime rozjel svou dle statistik dosud nejsledovanější reality show vůbec. Zdrojem úspěchu je nejsledovanější youtuber posledních let s přezdívkou MrBeast, který v pořadu Beast Games pořádá produkčně robustní soutěže pro stovky lidí. Úspěšný koncept převzatý z jeho tvorby na YouTube naráží na hranice formátu a odhaluje svou vyprázdněnost.

včera

včera

včera

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

včera

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

včera

včera

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

včera

Krajně pravicovou AfD řeší policie. Migrantům poslala falešné letenky domů

V Německu vyvolala krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) pobouření, když její místní pobočka v Karlsruhe distribuovala tisíce falešných letenek s cílem symbolicky upozornit na svůj záměr deportovat migranty do jejich „bezpečné země původu“. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy