Nepřehlédnutelní slovenští interpreti jedou na společné turné

Brno – Nepřehlédnutelní interpreti slovenské alternativní scény Billy Barman a Katarzia vyrazili na společné turné s názvem Veľký Čínský Tour. Série dvojkoncertů, na nichž představují své nové desky, vyvrcholí na brněnské Flédě začátkem dubna.

Billy Barman a Katarzia vyrazili na společné turné Veľký Čínský Tour, na němž tito nepřehlédnutelní slovenští interpreti představují své nové oceňované desky. Série dvojkoncertů vyvrcholí na koncertě v brněnském hudebním klubu Fléda. Fanoušci kapely Billy Barman se mohou těšit na temnější, abstraktnější a elektroničtější projev alba Dýchajúce obrazy a písničkářka Katarzia nabídne přesné beaty a experimenty s elektronikou a  rapem.

Společným jmenovatelem kapely Billy Barman a Katarzie je vydavatelství Slnko Records. Oba projekty se také sešly v nominacích na ceny Radio Head Awards 2016 při nominacích za Album roku, Singl roku a Cenu kritiků. Cenu za Album roku si nakonec odnesli Billy Barman. O společném turné se mluvilo už během loňského roku, nyní však nastal čas pro realizaci.

„Máme velkou radost, že budeme koncertovat s Katkou. Skvěle si rozumíme, fandíme si, a protože nemáme úplně identické skupiny fanoušků, doufáme, že přijde hodně lidí, kteří by se na jednom koncertě třeba nikdy nesetkali,” komentuje společné turné kytarista a skladatel Jozef Vrábel z kapely Billy Barman.

Billy Barman na svém oceněném albu Dýchajúce obrazy zkoumají různé hudební směry, experimentují s písničkovým aranžmá, dechovými nástroji a nebojí se dokonce celou skladbu postavit jen na vokálech. Jejich první singl Mladým chýba vojna ověnčený cenou Singl roku 2015 Radio Head Awards demonstroval, že indie rockové písničky jsou pro Barmany minulostí – aktuální písně mají totiž neopakovatelnou atmosféru a přináší zcela nový sound plný masivních a povznášejících dechů v kombinaci se skvělou rytmikou.

Ústředním motivem textů Billy Barman je svoboda, volnost, nevázanost a vědomá snaha se svobodou smysluplně naložit. Toto téma najdeme ve všech skladbách, titulní Slobodou počínaje a závěrečnou písní (Jej) Sloboda) konče. ,,Z tohoto alba je konečně cítit klid. Dýchajúce obrazy jsou velmi osobní, dlouho zaznamenávané příběhy, které jsme prožili s našimi přáteli a rodinami,“ komentuje novinku zpěvák Juraj Podmanický.

Billy Barman založili v roce 2008 Juraj Podmanický a Jozef Vrábel. Debutové album Noční jazdci mělo úspěch a zajistilo skupině přízeň posluchačů i odborné veřejnosti. S koncertní šňůrou k druhé desce Modrý jazyk objeli české a slovenské kluby a stali se jednu z nejúspěšnějších slovenských kapel současnosti. Kapela pravidelně vystupuje na hudebních festivalech, jako je Grape nebo Pohoda, se svojí tvorbou navíc šestkrát zvítězili v prestižní soutěži Radio Head Awards.

Zpěvačka, kytaristka, skladatelka a textařka Katarzie vydala v září minulého roku své druhé album u Slnko Records. Deska Agnostika posunula tvorbu písničkářky do nových hudebních poloh, kterými se vzdaluje od zažité představy folkové dívky s kytarou. Zpěvačka experimentuje s beaty, elektronikou a rapem.

Katarzia spolupracovala s mnoha profesionálními muzikanty z Čech i Slovenska. S některými z nich i koncertuje, což dodává jejímu intimnímu projevu zajímavou dynamiku. „S muzikanty za zády cítím, že mám nějakou oporu. Chlapci jsou vystudovaní muzikanti, kteří se věnují jazzu a vážné hudbě, takže ve volnějších místech improvizují, samozřejmě tak, aby to mělo hlavu a patu. S přibývajícími koncerty se víc a víc propojujeme,“ komentuje výraznou změnu v koncertování Katarzia v rozhovoru s Markem Dankem pro server Hudba.sk. Katarzia v různých obměnách vystupuje s muzikanty, jako jsou kytarista Vlado Mikláš, klávesista Albert Romanutti, bubeník Martin Valihora, baskytaristi Marek Minárik a Lukáš Mutňanský nebo bubeníci Oliver Lipenský a Petr Hanák.

I přes údernou muzikantskou podporu hostů zůstávají tou nejdůležitější složkou Katarziiny tvorby texty, v nichž zaznamenává buď přímočaře nebo metaforicky vlastní přítomnost popisující různá období jejího života. Zpěvačka v loňském roce nazpívala také píseň Záchranár na albu s covery Davida Kollera David Koller & Friends. Katarzia nedávno absolvovala filmovou scenáristiku a dramaturgii a rozvířila hladinu slovenské hudební scény písní Kde sa slzy berú, kterou složila pro nový slovenský film režisérky Ivety Grófové Piata loď.

Billy Barman a Katarzia vystoupí na Flédě 11. dubna 2017 ve 20 hodin.

Související

Fallgrapp (foto Stanči Karellová)

Fallgrapp přivezou na Flédu nejnovější desku Ostrov

Devět členů nadžánrových Fallgrapp se s lehkostí pohybuje od downtempa, přes trip-hop a alternativní pop až k rapu. Přesně před dvěma lety vyšla skupině nahrávka Ostrov (2020). Na Flédě jí poprvé představí 23. 3. 2022. Sama kapela a taktéž kritika označují album za nejvyspělejší tvorbu Fallgrapp: „Nemusíte o minulosti slovenských Fallgrapp vědět nic, přesto už během prvních minut poslechu třetí řadovky Ostrov pochopíte, že tahle kapela netrpí bázlivostí a nebojí se velkých vizí,“ napsal server Frontman.cz.
Fléda

OBRAZEM: Večer ve Flédě patřil filmovým hitům skladatele Muchowa

Brno – Do brněnského klubu Fléda zavítal ve středu 17.10. oceňovaný skladatel filmové hudby Jan P. Muchow. Spolu s ním dorazil ansámbl The Antagonists složený ze znamenitých českých muzikantů. Zazněly známe hity s filmů Samotáři, Grandhotel, Ve stínu nebo Teorie tygra.

Více souvisejících

Fléda skuina Billy Barman Katarzia (zpěvačka) koncerty

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 55 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy