Hancock, Galliano i rebelové Shabazz Palaces. Festival Struny podzimu se vrací

Praha – Po roční pauze se opět vrací festival Struny podzimu. Letos organizátoři lákají na několik novinek, důraz na novátorskou tradici se však nemění. Cílem festivalu je opět poskytování uměleckých zážitků, obohacování české kulturní scény a rozšiřování obzorů.

Festival Struny podzimu se po roce opět vrací. Zakladatel festivalu Marek Vrabec se s letošním ročníkem přesunul do pozice prezidenta festivalu a pokračuje v novátorské tradici. Posláním festivalu je i letos poskytování jedinečných uměleckých zážitků, obohacování české kulturní scény a rozšiřování obzorů publika.

„Struny podzimu vstupují do své třetí dekády a s ní zároveň do nové éry. V prvních letech jsme měli s kolegou Martinem Pechancem tu čest připravovat festival v prostorách Pražského hradu, následovalo 15 krásných let v podhradí s Danou Syrovou.  Jsem rád, že po roční přestávce mohu představit nový tým a novou uměleckou radu festivalu, kteří jsou pro mě zárukou toho, že Struny podzimu budou i nadále jedním z nejinovativnějších hudebních festivalů,“ říká Vrabec v tiskové zprávě.

Podle programového ředitele Viléma Spilky, který stejnou pozici zosobňuje i na spřáteleném festivalu JazzFest Brno, nabídnou Struny podzimu opět mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu. Letos však k „prověřenému základu“ přimíchali i country, hip hop, irský folk i moravský folklor. Uměleckou radu vedle Spilky tvoří ještě Guy Borg a Petr Ostrouchov.

21. ročník Strun podzimu tvoří deset koncertů, na nichž se představí velká jména, jako je například legendární skladatel a pianista Herbie Hancock, virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano, kultovní ansámbl Bang on a Can nebo multižánrová irsko-americká kapela The Gloaming. Rozmanitý program doplní hiphopové duo Shabazz Palaces, jazzový pianista Jason Moran, neotřelí folkaři z Nashvillu Lambchop nebo hráč na dvanáctistrunnou kytaru Ralph Towner. Návštěvníci se také mohou těšit na zhudebněné Shakespearovy sonety v podání Gavina Bryarse či čerstvého držitele ceny Anděl v kategorii world music Jiřího Slavíka s autorským projektem Mateřština ve festivalové premiéře.

Festival zahájí koncert irsko-amerických The Gloaming, kteří ve své tvorbě mísí melancholickou tradiční irskou hudbu, moderní odstíny jazzu i soudobou vážnou a experimentální hudbu. O dva dny později na ně navážou hiphopoví rebelové Shabazz Palaces, kteří nabídnou nakažlivé beaty a roztodivné zvuky z celého světa spojené se syrově upřímnými texty. Americké uskupení Lambchop vystoupí na třetím festivalovém koncertě. Kapela z Nashville během svého působení proměnila všeobecný pohled na country, kterou skupina obohatila o prvky soulu, jazzu a elektroniky.

Letošnímu programu se nevyhnou ani osvědčení muzikanti z předchozích ročníků. Jedním z nich je skladatel a kontrabasista Gavin Bryars, který v Praze představí projekt Nothing Like The Sun -  zhudebněné Shakespearovy sonety. Vrátí se i pianista a skladatel Jason Moran, který vzdá hold odkazu Thelonia Monka prostřednictvím spektáklu kombinujícího originální hudbu napsanou pro jazzové okteto s audiovizuálním zážitkem z Monkova legendárního vystoupení z roku 1959. Říjnovou část zakončí francouzský virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano v Rudolfinu, který se spojí s ansámblem jednoho z nejuznávanějších světových hornistů Radka Baboráka.

Listopad bude spojený s premiérou projektu Mateřština vynikajícího kontrabasisty a skladatele Jiřího Slavíka, který ve svých soudobých skladbách pátrá po svých kulturních kořenech a využívá odkazu lidové hudby. Album před pár dny získalo cenu Anděl v kategorii world music. Festival bude pokračovat sólovým kytarovým recitálem Ralpha Townera, zakládajícího člena kapely Oregon.

Předposlední koncert bude patřit kultovnímu ansámblu Bang on a Can All Stars, který spojí síly s Martinů Voices a společně představí dílo Anthracite Fields uznávané americké skladatelky Julie Wolfe v české premiéře – oratorium pro sbor a instrumentální sexteto, doprovázení audiovizuální projekcí. 21. ročník festivalu Struny podzimu zakončí legendární klavírista a skladatel Herbie Hancock, čtrnáctinásobný laureát Grammy a držitel Oscara za hudbu k filmu Round Midnight.

„S trochou nadsázky se dá říci, že nebýt Hancocka, některé kapely z letošních Strun podzimu by vůbec nevznikly. Jeho zcela čerstvý tvůrčí počin, o který se s námi podělí, je zatím zahalen jemnou rouškou tajemství. O to víc se na něj můžeme těšit,“ láká Spilka.

PROGRAM STRUNY PODZIMU 2017

20. října, Forum Karlín: The Gloaming22. října, Divadlo Archa: Shabazz Palaces25. října, Divadlo Archa: Lambchop27. října, Divadlo Archa: Gavin Bryars: Nothing Like The Sun29. října, Divadlo Archa: Jason Moran: In My Mind: Monk at Town Hall, 195931. října, Rudolfinum: Richard Galliano & Baborák Ensemble3. listopadu, La Fabrika: Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština5. listopadu, Anežský klášter: Ralph Towner7. listopadu, Forum Karlín: Julia Wolfe: Anthracite Fields - Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek9. listopadu, Forum Karlín: Herbie Hancock

Podrobné informace ke koncertům jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

Související

Dan Bárta

Dan Bárta a Tonya Graves zazpívají na Strunách podzimu

Praha – Festival Struny podzimu začne již příští týden, pořadatelé si ale nechali jedno hudební překvapení pro fanoušky na poslední chvíli. V rámci koncertního provedení oratoria Anthracite Fields vystoupí za doprovodu legendární skupiny Bang on a Can All-Stars a společně s Martinů Voices Tonya Graves a Dan Bárta.

Více souvisejících

Festival Struny podzimu festivaly Hudba koncerty skupina The Gloaming skupina Shabazz Palaces skupina Lambchop Jason Moran (jazzový pianista) Richard Galliano Radek Baborák Jiří Slavík Ralph Towner (kytarista) skupina Bang on a Can All-Stars Herbie Hancock (pianista) Divadlo Archa Rudolfinum Praha Forum Karlín

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy