Hancock, Galliano i rebelové Shabazz Palaces. Festival Struny podzimu se vrací

Praha – Po roční pauze se opět vrací festival Struny podzimu. Letos organizátoři lákají na několik novinek, důraz na novátorskou tradici se však nemění. Cílem festivalu je opět poskytování uměleckých zážitků, obohacování české kulturní scény a rozšiřování obzorů.

Festival Struny podzimu se po roce opět vrací. Zakladatel festivalu Marek Vrabec se s letošním ročníkem přesunul do pozice prezidenta festivalu a pokračuje v novátorské tradici. Posláním festivalu je i letos poskytování jedinečných uměleckých zážitků, obohacování české kulturní scény a rozšiřování obzorů publika.

„Struny podzimu vstupují do své třetí dekády a s ní zároveň do nové éry. V prvních letech jsme měli s kolegou Martinem Pechancem tu čest připravovat festival v prostorách Pražského hradu, následovalo 15 krásných let v podhradí s Danou Syrovou.  Jsem rád, že po roční přestávce mohu představit nový tým a novou uměleckou radu festivalu, kteří jsou pro mě zárukou toho, že Struny podzimu budou i nadále jedním z nejinovativnějších hudebních festivalů,“ říká Vrabec v tiskové zprávě.

Podle programového ředitele Viléma Spilky, který stejnou pozici zosobňuje i na spřáteleném festivalu JazzFest Brno, nabídnou Struny podzimu opět mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu. Letos však k „prověřenému základu“ přimíchali i country, hip hop, irský folk i moravský folklor. Uměleckou radu vedle Spilky tvoří ještě Guy Borg a Petr Ostrouchov.

21. ročník Strun podzimu tvoří deset koncertů, na nichž se představí velká jména, jako je například legendární skladatel a pianista Herbie Hancock, virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano, kultovní ansámbl Bang on a Can nebo multižánrová irsko-americká kapela The Gloaming. Rozmanitý program doplní hiphopové duo Shabazz Palaces, jazzový pianista Jason Moran, neotřelí folkaři z Nashvillu Lambchop nebo hráč na dvanáctistrunnou kytaru Ralph Towner. Návštěvníci se také mohou těšit na zhudebněné Shakespearovy sonety v podání Gavina Bryarse či čerstvého držitele ceny Anděl v kategorii world music Jiřího Slavíka s autorským projektem Mateřština ve festivalové premiéře.

Festival zahájí koncert irsko-amerických The Gloaming, kteří ve své tvorbě mísí melancholickou tradiční irskou hudbu, moderní odstíny jazzu i soudobou vážnou a experimentální hudbu. O dva dny později na ně navážou hiphopoví rebelové Shabazz Palaces, kteří nabídnou nakažlivé beaty a roztodivné zvuky z celého světa spojené se syrově upřímnými texty. Americké uskupení Lambchop vystoupí na třetím festivalovém koncertě. Kapela z Nashville během svého působení proměnila všeobecný pohled na country, kterou skupina obohatila o prvky soulu, jazzu a elektroniky.

Letošnímu programu se nevyhnou ani osvědčení muzikanti z předchozích ročníků. Jedním z nich je skladatel a kontrabasista Gavin Bryars, který v Praze představí projekt Nothing Like The Sun -  zhudebněné Shakespearovy sonety. Vrátí se i pianista a skladatel Jason Moran, který vzdá hold odkazu Thelonia Monka prostřednictvím spektáklu kombinujícího originální hudbu napsanou pro jazzové okteto s audiovizuálním zážitkem z Monkova legendárního vystoupení z roku 1959. Říjnovou část zakončí francouzský virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano v Rudolfinu, který se spojí s ansámblem jednoho z nejuznávanějších světových hornistů Radka Baboráka.

Listopad bude spojený s premiérou projektu Mateřština vynikajícího kontrabasisty a skladatele Jiřího Slavíka, který ve svých soudobých skladbách pátrá po svých kulturních kořenech a využívá odkazu lidové hudby. Album před pár dny získalo cenu Anděl v kategorii world music. Festival bude pokračovat sólovým kytarovým recitálem Ralpha Townera, zakládajícího člena kapely Oregon.

Předposlední koncert bude patřit kultovnímu ansámblu Bang on a Can All Stars, který spojí síly s Martinů Voices a společně představí dílo Anthracite Fields uznávané americké skladatelky Julie Wolfe v české premiéře – oratorium pro sbor a instrumentální sexteto, doprovázení audiovizuální projekcí. 21. ročník festivalu Struny podzimu zakončí legendární klavírista a skladatel Herbie Hancock, čtrnáctinásobný laureát Grammy a držitel Oscara za hudbu k filmu Round Midnight.

„S trochou nadsázky se dá říci, že nebýt Hancocka, některé kapely z letošních Strun podzimu by vůbec nevznikly. Jeho zcela čerstvý tvůrčí počin, o který se s námi podělí, je zatím zahalen jemnou rouškou tajemství. O to víc se na něj můžeme těšit,“ láká Spilka.

PROGRAM STRUNY PODZIMU 2017

20. října, Forum Karlín: The Gloaming22. října, Divadlo Archa: Shabazz Palaces25. října, Divadlo Archa: Lambchop27. října, Divadlo Archa: Gavin Bryars: Nothing Like The Sun29. října, Divadlo Archa: Jason Moran: In My Mind: Monk at Town Hall, 195931. října, Rudolfinum: Richard Galliano & Baborák Ensemble3. listopadu, La Fabrika: Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština5. listopadu, Anežský klášter: Ralph Towner7. listopadu, Forum Karlín: Julia Wolfe: Anthracite Fields - Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek9. listopadu, Forum Karlín: Herbie Hancock

Podrobné informace ke koncertům jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

Související

Dan Bárta

Dan Bárta a Tonya Graves zazpívají na Strunách podzimu

Praha – Festival Struny podzimu začne již příští týden, pořadatelé si ale nechali jedno hudební překvapení pro fanoušky na poslední chvíli. V rámci koncertního provedení oratoria Anthracite Fields vystoupí za doprovodu legendární skupiny Bang on a Can All-Stars a společně s Martinů Voices Tonya Graves a Dan Bárta.

Více souvisejících

Festival Struny podzimu festivaly Hudba koncerty skupina The Gloaming skupina Shabazz Palaces skupina Lambchop Jason Moran (jazzový pianista) Richard Galliano Radek Baborák Jiří Slavík Ralph Towner (kytarista) skupina Bang on a Can All-Stars Herbie Hancock (pianista) Divadlo Archa Rudolfinum Praha Forum Karlín

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy