Praha – Hudbou, hlasy, pamětí a jinakostí ožije koncem června nádraží v Praze-Bubnech, které se na několik dní stane místem pro alternativní kulturní scénu. Festival Bubenský slunovrat nabídne koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl a vystoupení osobitých muzikantů, divadelníků a špičkových umělců, kteří stojí mimo hlavní proud. Vstup na všechny akce je zdarma.
Nádražní budova v Praze-Bubnech, její okolí a kolejiště se na několik dní v druhé polovině června stane dějištěm festivalu Bubenský slunovrat. Na této jedinečné alternativní kulturní scéně vystoupí špičkoví muzikanti, divadelníci a výtvarní umělci, kteří nejsou součástí hlavního proudu.
Vyrazit můžete na koncerty, divadlo, happening i výtvarnou vernisáž. Největšími lákadly je představení Čekárna divadelního souboru Farma v jeskyni, vystoupení zpěvačky Ridiny Ahmed nebo zpěváka a akordeonisty Mária Biháriho se skupinou Bachtale Apsa a mnoha dalších. Akci propojující opuštěný industriální prostor s živým okolím města pořádá společnost Památník Šoa.
„V nabídnutém programu rozvíjíme téma jinakosti. Divadelníci, hudebníci nebo výtvarní umělci, kteří jsou očividně jiní – někdy jsou z jiného světadílu nebo jsou jiné rasy, někdy jsou i mentálně či fyzicky postižení. Reprezentují tak skupiny, které byly v době nacismu určeny k odsunu do nevědomí a do nebytí. Obnovování historické paměti, ale i energie, kterou sem chceme živým uměním vrátit, je to, co nás v tomto prostoru dlouhodobě zajímá,“ říká Pavel Štingl z obecně prospěšné společnosti Památník Šoa, která Bubenský slunovrat organizuje.
Vedle známých jmen na festivalu vystoupí malé i méně známé soubory, včetně několika osobností s handicapem, studentského divadla či lidí bez domova. „Moderátoři jednotlivých dnů budou pracovat i s citáty spisovatele Patrika Ouředníka, autora provokativního románu Europeana, ale i znalce eugenického tématu a nacistické propagandy směřující k takzvanému „řešení ozdravění rodového základu velkoněmecké říše“,“ doplňuje Pavel Štingl.
Program odstartuje dopolední představení Terezínské zvony – zhudebněné dílo inspirované skutečnými příběhy dětí z terezínského ghetta v podání studentů holešovického gymnázia Přírodní škola. Na ně večer naváže zpěvačka českého, súdánského a rusko-židovského původu, Ridina Ahmed, s kontrabasistou Petrem Tichým na společném koncertu Hlas kontra bas. První den zakončí věhlasné divadelní představení Čekárna mezinárodního souboru Farma v jeskyni, inspirované vzpomínkami pamětnice deportované právě z nádraží Bubny.
Další den program pokračuje filmovým seminářem a vystoupením romského zpěváka a akordeonisty Mária Biháriho se skupinou Bachtale Apsa. Hostem bude i nevidomý zpěvák Martin Svátek. Součástí programu bude také výtvarná díla pod vedením malířů Mirka Kaufmanna a Otto Kowena, které se zúčastní také umělci s mentálním hendikepem, nebo koncert energického Allstar Refjúdží Bandu, složeného z hudebníků různých národností i náboženských vyznání. Vystoupí také folková zpěvačka Irena Budweiserová za doprovodu kytaristy Jakuba Racka a nevidomá pianistka a zpěvačka Ráchel Skleničková.
Program bude každý den moderovat jiná známá osobnost, například romská básnířka Renáta Berkyová nebo herečka Bára Hrzánová. Festival bude dokumentovat fotograf Bohdan Holomíček, z jehož snímků poté pořadatelé plánují uspořádat výstavu.
Bubenský slunovrat se uskuteční ve dnech 21. – 25. června. Vstup na všechny akce je zdarma, pouze na představení Čekárna je nutná registrace předem.
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák