Praha – Hudbou, hlasy, pamětí a jinakostí ožije koncem června nádraží v Praze-Bubnech, které se na několik dní stane místem pro alternativní kulturní scénu. Festival Bubenský slunovrat nabídne koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl a vystoupení osobitých muzikantů, divadelníků a špičkových umělců, kteří stojí mimo hlavní proud. Vstup na všechny akce je zdarma.
Nádražní budova v Praze-Bubnech, její okolí a kolejiště se na několik dní v druhé polovině června stane dějištěm festivalu Bubenský slunovrat. Na této jedinečné alternativní kulturní scéně vystoupí špičkoví muzikanti, divadelníci a výtvarní umělci, kteří nejsou součástí hlavního proudu.
Vyrazit můžete na koncerty, divadlo, happening i výtvarnou vernisáž. Největšími lákadly je představení Čekárna divadelního souboru Farma v jeskyni, vystoupení zpěvačky Ridiny Ahmed nebo zpěváka a akordeonisty Mária Biháriho se skupinou Bachtale Apsa a mnoha dalších. Akci propojující opuštěný industriální prostor s živým okolím města pořádá společnost Památník Šoa.
„V nabídnutém programu rozvíjíme téma jinakosti. Divadelníci, hudebníci nebo výtvarní umělci, kteří jsou očividně jiní – někdy jsou z jiného světadílu nebo jsou jiné rasy, někdy jsou i mentálně či fyzicky postižení. Reprezentují tak skupiny, které byly v době nacismu určeny k odsunu do nevědomí a do nebytí. Obnovování historické paměti, ale i energie, kterou sem chceme živým uměním vrátit, je to, co nás v tomto prostoru dlouhodobě zajímá,“ říká Pavel Štingl z obecně prospěšné společnosti Památník Šoa, která Bubenský slunovrat organizuje.
Vedle známých jmen na festivalu vystoupí malé i méně známé soubory, včetně několika osobností s handicapem, studentského divadla či lidí bez domova. „Moderátoři jednotlivých dnů budou pracovat i s citáty spisovatele Patrika Ouředníka, autora provokativního románu Europeana, ale i znalce eugenického tématu a nacistické propagandy směřující k takzvanému „řešení ozdravění rodového základu velkoněmecké říše“,“ doplňuje Pavel Štingl.
Program odstartuje dopolední představení Terezínské zvony – zhudebněné dílo inspirované skutečnými příběhy dětí z terezínského ghetta v podání studentů holešovického gymnázia Přírodní škola. Na ně večer naváže zpěvačka českého, súdánského a rusko-židovského původu, Ridina Ahmed, s kontrabasistou Petrem Tichým na společném koncertu Hlas kontra bas. První den zakončí věhlasné divadelní představení Čekárna mezinárodního souboru Farma v jeskyni, inspirované vzpomínkami pamětnice deportované právě z nádraží Bubny.
Další den program pokračuje filmovým seminářem a vystoupením romského zpěváka a akordeonisty Mária Biháriho se skupinou Bachtale Apsa. Hostem bude i nevidomý zpěvák Martin Svátek. Součástí programu bude také výtvarná díla pod vedením malířů Mirka Kaufmanna a Otto Kowena, které se zúčastní také umělci s mentálním hendikepem, nebo koncert energického Allstar Refjúdží Bandu, složeného z hudebníků různých národností i náboženských vyznání. Vystoupí také folková zpěvačka Irena Budweiserová za doprovodu kytaristy Jakuba Racka a nevidomá pianistka a zpěvačka Ráchel Skleničková.
Program bude každý den moderovat jiná známá osobnost, například romská básnířka Renáta Berkyová nebo herečka Bára Hrzánová. Festival bude dokumentovat fotograf Bohdan Holomíček, z jehož snímků poté pořadatelé plánují uspořádat výstavu.
Bubenský slunovrat se uskuteční ve dnech 21. – 25. června. Vstup na všechny akce je zdarma, pouze na představení Čekárna je nutná registrace předem.
11. prosince 2024 19:08
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě