Jazzové rytmy rozezní Dominikánskou republiku

Santo Domingo - Na přelomu října a listopadu se bude v Dominikánské republice konat již jednadvacátý ročník Jazzového festivalu. Santo Domingo zaplní jazzové rytmy na šest večerů, vstup pro veřejnost je na všechny koncerty zdarma.

Již jednadvacátý ročník festivalu Santo Domingo Jazz Festival rozezní metropoli Dominikánské republiky. Během šesti večerů na přelomu října a listopadu se budou konat jazzové koncerty se vstupem pro veřejnost zdarma.

Počátky jazzu v Dominikánské republice sahají do čtyřicátých let dvacátého století, kdy do země během druhé světové války emigrovali jazzoví hudebníci z Evropy. V padesátých letech se poté jazz úspěšně rozšířil a nyní je slyšet na rozhlasových stanicích po celé republice.

První generaci dominikánských jazzových umělců tvoří zejména hudebníci Tutín Beras Goico, Homero León Díaz, Rafael Solano a Guillo Carías. Do světa se pak dominikánský jazz rozšířil s následující generací hudebníků, zejména díky Michaelu Camilovi.

Santo Domingo Jazz Festival se v Dominikánské republice koná každý rok. Od roku 1996 na něj přijíždějí světoznámé hudební ikony a držitelé cen Grammy. Minulé ročníky poctili návštěvou například Esperanza Spalding, Joe Lovano, Danilo Perez, David Sánchez, Ray Barretto, Néstor Torres, Chucho Valdés, Arturo Sandoval, John Patitucci, nebo Chuck Mangione.

"Letošní ročník festivalu pořádáme na počest současných interpretů jazzu. Každý večer bude věnovaný jiné zemi, abychom představili různé pohledy na jazzovou hudbu," říká Marco Pignataro, umělecký poradce Jazzového festivalu a ředitel Globálního jazzového institutu v Berklee. Podle Pignatara "jazz vyjadřuje moderní demokracii, která se obnovuje díky vzájemnému setkávání kultur z celého světa."

Festival bude zahájen v neděli 29. října ve francouzském duchu. Následující večery se program přesune ze San Dominga do města Santiago ve vnitrozemí ostrova a dále na pobřeží měst Sosúa, Puerto Plata a Cabarete. Postupně se ředstaví jazzové styly z Argentiny, Izraele, Brazílie, Spojených států, Portorika, Itálie a na závěr z domácí Dominikánské republiky.

Repertoár festivalu:

Neděle, 29.10.2017, Santo Domingo - Riccardo del Fra (Francie)Středa, 1.11.2017, Santiago - El Eco (Argentina), Edmar Colon a Jonathan Suazo (Dominikánská republika)Čtvrtek, 2.11.2017, Sosúa - Roni Eytan Quartet (Izrael), Anat Cohen s Berklee Global Ambassadors (Izrael / USA), Javier Vargas (Dominikánská republika)Pátek, 3.11.2017, Puerto Plata - Trío da Paz (Brazílie), Guy Frómeta Trío (Dominikánská republika)Sobota, 4.11.2017, Cabarete - Berklee Global Jazz Ambassadors; Sean Jones; Brian Lynch (USA)Neděle, 5.11.2017, Cabarete - William Cepeda (Portoriko), Marco Pignataro “Almas Antiguas Quartet” (Itálie, Portoriko)

Santo Domingo Jazz Festival jazz festivaly Dominikánská republika kultura

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy