Praha - PKF - Prague Philharmonie zahájí novou koncertní sezónu s Beethovenem, Mahlerem a Webernem. Hostem bude vynikající ukrajinský barytonista Andrej Bondarenko.
PKF - Prague Philharmonie zahájí svou 24. koncertní sezónu s podtitulem "podmanivě" s Beethovenem, Mahlerem a Webernem. Orchestr povede jeho šéfdirigent Emmanuel Villaume a hostem bude barytonista Andrej Bondarenko, držitel BBC Cardiff Singer of the World Song Prize 2011. Tématem zahajovacího koncertu bude příroda.
Beethovenovský cyklus, který tvoří jeden ze dvou hlavních pilířů letošní sezóny, otevře Emmanuel Villaume skladatelovou 6. symfonií F dur op. 68 "Pastorální". „Beethovena považuji za génia, který otevřel naplno cestu k romantismu a modernismu. Dotknul se věcí, které stojí daleko za hranicemi klasické hudby. Dokázal vyjádřit to nejlepší z lidského ducha, zprostředkovat odraz lidské mysli. To je něco, co nejen jako hudebník, ale i jako člověk vnímám jako monumentální intelektuální návrat, co mne přitahuje jako magnet,“ říká Emmanuel Villaume.
„Jeho 6. symfonii popisující přírodní scenérie lze sice považovat za programní, ve své podstatě jde ale o abstraktní vnímání života. Děj slouží pouze jako klíč, inspirace k něčemu závažnějšímu, co stojí daleko v pozadí pouhého popisu toho, co se děje v přírodě.“
Ukrajinský host Andrej Bondarenko se představí v Písních potulného tovaryše Gustava Mahlera. Třicetiletý barytonista má za sebou debut na Salcburském festivalu, v newyorské Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall, Glyndebourne Festival, Sydney Opera House, Mariinském divadle, Bavorské státní opeře nebo Teatro Colón v Buenos Aires. Od sezony 2016-2017 je rezidenčním umělcem Opernhaus Zürich a v červnu 2018 ho čeká debut v Královské opeře Covent Garden v Londýně.
Písně potulného tovaryše napsal čtyřiadvacetiletý Mahler v době, kdy zastával místo kapelníka v Kasselu. Nešťastně se tam zamiloval a do písní vtělil mnoho autobiografického. „Mahlerovy písňové cykly pro mne osobně představují opravdu něco velmi, velmi výjimečného. Jsou tolik mahlerovské, ale oproti jeho symfoniím intimnější, komornější,“ komentuje svou dramaturgickou volbu Emmanuel Villaume.
„Lidský hlas je navíc druhým silným leitmotivem letošní sezony. Naším záměrem je představit v sezoně světové pěvce, většinou ovšem v písňovém repertoáru. To je postoj, který je v orchestrálních sezonách nevídaný, až lehce troufalý.“
Koncert zahájí jednovětná kompozice Im Sommerwind Antona Weberna. V podstatě symfonická báseň zazněla poprvé v Seattlu v roce 1962, byť její vznik spadá do roku 1904. Téměř impresionistická symfonická „idyla“ je náladou důstojná a posvátná. Její název, hovořící o letním vánku, je odvozen z básně Bruna Willeho, vášnivě oslavující přírodu.
Nová sezóna s přízviskem "podmanivá" bude v PKF - Prague Philharmonia ve znamení návratu ke kořenům. Vrací se totiž ke svému kmenovému repertoáru, autorům "první vídeňské školy" Mozartovi, Haydnovi a Beethovenovi.
„Právě v tomto repertoáru můžeme ukázat svou dokonalost frázování, artikulaci, sofistikovaný zvuk, které jsou pro nás tolik charakteristické,“ říká Emmanuel Villaume a pokračuje: „Dívám-li se na nabídku orchestrálních koncertů v Praze, nevnímám orchestrální cyklus PKF – Prague Philharmonia jako konkurenci, ale jako nesmírně zajímavý kontrapunkt programů velkých pražských symfonických těles.“
Zahajovací koncert se koná v neděli 10. září 2017 v 19.30 v Dvořákově síni Rudolfina.
Program:
ANTON WEBERN (1883-1945): Im Sommerwind, Idyla pro velký orchestrGUSTAV MAHLER (1860-1911): Lieder eines fahrenden Gesellen / Písně potulného tovaryšeLUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827): Symfonie č. 6 F dur op. 68 „Pastorální“
11. prosince 2024 19:08
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
Související
Skladatelé hollywoodské filmové hudby v Praze
Spor kvůli kulturní výměně zapříčinila ČR, vzkazuje čínské velvyslanectví
PKF - Prague Philharmonia , kultura , Hudba , koncerty , Rudolfinum Praha
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek