PKF - Prague Philharmonie zahájí podmanivou sezónu. Hostem bude ukrajinský barytonista

Praha - PKF - Prague Philharmonie zahájí novou koncertní sezónu s Beethovenem, Mahlerem a Webernem. Hostem bude vynikající ukrajinský barytonista Andrej Bondarenko.

PKF - Prague Philharmonie zahájí svou 24. koncertní sezónu s podtitulem "podmanivě" s Beethovenem, Mahlerem a Webernem. Orchestr povede jeho šéfdirigent Emmanuel Villaume a hostem bude barytonista Andrej Bondarenko, držitel BBC Cardiff Singer of the World Song Prize 2011. Tématem zahajovacího koncertu bude příroda.

Beethovenovský cyklus, který tvoří jeden ze dvou hlavních pilířů letošní sezóny, otevře Emmanuel Villaume skladatelovou 6. symfonií F dur op. 68 "Pastorální". „Beethovena považuji za génia, který otevřel naplno cestu k romantismu a modernismu. Dotknul se věcí, které stojí daleko za hranicemi klasické hudby. Dokázal vyjádřit to nejlepší z lidského ducha, zprostředkovat odraz lidské mysli. To je něco, co nejen jako hudebník, ale i jako člověk vnímám jako monumentální intelektuální návrat, co mne přitahuje jako magnet,“ říká Emmanuel Villaume.

„Jeho 6. symfonii popisující přírodní scenérie lze sice považovat za programní, ve své podstatě jde ale o abstraktní vnímání života. Děj slouží pouze jako klíč, inspirace k něčemu závažnějšímu, co stojí daleko v pozadí pouhého popisu toho, co se děje v přírodě.“

Ukrajinský host Andrej Bondarenko se představí v Písních potulného tovaryše Gustava Mahlera. Třicetiletý barytonista má za sebou debut na Salcburském festivalu, v newyorské Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall, Glyndebourne Festival, Sydney Opera House, Mariinském divadle, Bavorské státní opeře nebo Teatro Colón v Buenos Aires. Od sezony 2016-2017 je rezidenčním umělcem Opernhaus Zürich a v červnu 2018 ho čeká debut v Královské opeře Covent Garden v Londýně.

Písně potulného tovaryše napsal čtyřiadvacetiletý Mahler v době, kdy zastával místo kapelníka v Kasselu. Nešťastně se tam zamiloval a do písní vtělil mnoho autobiografického. „Mahlerovy písňové cykly pro mne osobně představují opravdu něco velmi, velmi výjimečného. Jsou tolik mahlerovské, ale oproti jeho symfoniím intimnější, komornější,“ komentuje svou dramaturgickou volbu Emmanuel Villaume.

„Lidský hlas je navíc druhým silným leitmotivem letošní sezony. Naším záměrem je představit v sezoně světové pěvce, většinou ovšem v písňovém repertoáru. To je postoj, který je v orchestrálních sezonách nevídaný, až lehce troufalý.“

Koncert zahájí jednovětná kompozice Im Sommerwind Antona Weberna. V podstatě symfonická báseň zazněla poprvé v Seattlu v roce 1962, byť její vznik spadá do roku 1904. Téměř impresionistická symfonická „idyla“ je náladou důstojná a posvátná. Její název, hovořící o letním vánku, je odvozen z básně Bruna Willeho, vášnivě oslavující přírodu.

Nová sezóna s přízviskem "podmanivá" bude v PKF - Prague Philharmonia ve znamení návratu ke kořenům. Vrací se totiž ke svému kmenovému repertoáru, autorům "první  vídeňské školy" Mozartovi, Haydnovi a Beethovenovi.

„Právě v tomto repertoáru můžeme ukázat svou dokonalost frázování, artikulaci, sofistikovaný zvuk, které jsou pro nás tolik charakteristické,“ říká Emmanuel Villaume a pokračuje: „Dívám-li se na nabídku orchestrálních koncertů v Praze, nevnímám orchestrální cyklus PKF – Prague Philharmonia jako konkurenci, ale jako nesmírně zajímavý kontrapunkt programů velkých pražských symfonických těles.“

Zahajovací koncert se koná v neděli 10. září 2017 v 19.30 v Dvořákově síni Rudolfina. 

Program:

ANTON WEBERN (1883-1945): Im Sommerwind, Idyla pro velký orchestrGUSTAV MAHLER (1860-1911): Lieder eines fahrenden Gesellen / Písně potulného tovaryšeLUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827): Symfonie č. 6 F dur op. 68 „Pastorální“

Související

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Spor kvůli kulturní výměně zapříčinila ČR, vzkazuje čínské velvyslanectví

Prvotní příčina sporu kvůli kulturní výměně mezi Čínou a Českem je na příslušné straně České republiky. Odpovědné osoby českých kulturních orgánů nezohlednily fakta a bez vyslechnutí druhé strany vznesly neopodstatněná obvinění vůči Číně. V dnešním tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí čínské ambasády v ČR.

Více souvisejících

PKF - Prague Philharmonia kultura Hudba koncerty Rudolfinum Praha

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy