ROZHOVOR | Lidé jsou zahledění do sebe a pod tlakem, o problémy se nezajímají, říkají členové "kapely roku" Jelen

ROZHOVOR - Skupinou roku 2016 se během letošního předávání cen Anděl stala kapela Jelen. Sešli jsme se proto s frontmanem kapely Jindrou Polákem a bubeníkem Ondřejem Málkem a v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz se zeptali nejen na jejich aktuální úspěchy, ale i problémy současné společnosti.

Bylo letošní léto pro vás jako kapelu „raketový“? Obzvláště po 22. květnu, kdy jste získali Cenu Anděl za kapelu roku? Změnilo se pro vás něco?

Jindra Polák: Získat cenu Anděl byla pro nás obrovská čest, jsme moc rádi, že si nás členové Akademie všimli a rozhodli se ocenit právě nás. Nic to ovšem nemění na tom, že Jelen je hlavně živá kapela a koncerty jsou to, co nás na muzice baví nejvíc. Kontakt s fanoušky, ten přenos mezi pódiem a publikem, to je zážitek, který nic nenahradí!

Ondra Málek: Cena za kapelu roku o nás určitě rozšířila vědomi a léto jsme si maximálně užili. Bylo super počasí a naše víkendová parta projela celou zemi. Mám rad to páteční napětí před koncerty a pondělní únavy. Lidi chodí, baví se a říkají, že jim naše muzika pomáhá. Milujeme to!

Jak vypadá váš ideálně strávený den?

Jindra Polák: Těch scénářů je spousta. Pro mě je krásně strávený den s lidmi, které mám rád, děláním věcí, které mám rád. Ať už je to koncertování s kapelou, hraní si s mojí dcerou, nebo večer při svíčce a sklence vína s mojí ženou.

Ondra Málek: Když se povede nějaká práce, projekt, činnost, kterou dělám, případně když mužů být s lidmi, se kterými je mi dobře.

Máte někdy pocit, že existují věci, před kterými zavíráte oči či nasazujete pomyslnou „pásku přes oči“? Neboť my lidé obecně před spoustou věcí bohužel zavíráme oči.

Jindra Polák: Asi ani ne, já se snažím jít životem s očima otevřenýma dokořán. Občas tam sice člověku může vletět prach, ale myslím že to, co po cestě vidí, za těch pár slz stojí.

Ondra Málek: Myslím si, ze někteří lidé mají pocit, že se jich netýkají globální problémy, ochrana přírody, atd. Ve chvíli, kdy jednotlivec rezignuje na řešení těchto problému, to vnímám jako špatnou cestu.

„Můžem se stát, čím budem chtít…“ Ve vašem případě se tak stalo. Myslíte, že jste jen měli štěstí nebo to chtělo obrovskou dávku trpělivosti, tvrdé práce a že i někdy přišla chvíle, kdy jsi měl pocit, že už to asi nikdy nepřijde? 

Jindra Polák: Já bych řekl, že to bylo od každého trochu. Štěstí musí jít člověk naproti a nejdůležitější je věřit tomu, co člověk dělá, stát si za tím a vydržet. Někdy je to samozřejmě těžké a někdy to trvá dlouho, ale důležité je dělat, co člověk miluje a udržet si tu lásku - v našem případě k muzice - a tu chuť, předávat jí dál.

Ondra Málek: Ano, je dobré mít sny a jít za nimi.

Teď trošku více osobní dotaz: Kdo se ptá, jak se máte, když se z dálky vracíte? Už jste někde uvedl, jak jste vděčný za to, že máte takovou skvělou ženu, rodinu. Lze vůbec popsat ten pocit vděčnosti, když se máme kam vracet? Vznikla právě proto písnička Klidná jako voda? Tedy nejen pro dceru, ale i jako výraz vděčnosti za vše?

Jindra Polák: Jednou se mě někdo ptal, jestli mě nemrzí, že ten úspěch, který máme, přišel pro mě vlastně až v docela „vysokém věku“. (Smích) A mě došlo, že je to právě naopak. Jsem moc vděčný za to, že mám rodinu a zázemí, které mě drží na zemi, ukotvují v realitě a že si dokážu vážit věcí, které bych jinak asi nevěděl a nedokázal ocenit. Moje žena mě od začátku podporuje a stála za mnou i ve chvílích, kdy jsem i já sám byl na pochybách, jestli to všechno moje snažení má vůbec smysl. Pro svojí rodinu jsem napsal písničku „Pár letních chvil“, tam to myslím všechno je.

„Lepší život prožít, než ho jenom žít.“ Co se dle vašeho názoru s námi stalo, že někteří z nás život opravdu jen žijí svůj život a neprožívají. Je to jen problém konzumní společnosti, jak se o tom často hovoří nebo opravdu jen záleží na každém z nás, jak k tomu přistoupíme? Co lze pro to udělat?

Jindra Polák: Já si myslím, že je to na každém z nás, ale že je někdy opravdu hodně těžké vystoupit z toho zajetého jízdního řádu a na chvíli se zastavit a vydechnout. Dnešní doba je bohužel hodně uspěchaná, „rychlá“, zaměřená na výkon a jsme vystavováni neustálému tlaku a srovnávání s ostatními. Což může být v pořádku, ale člověk nesmí zapomenout, že to je všechno jenom hra a to důležité je stejně vždycky uvnitř nás.

Ondra Málek: Jsme generace zahleděná do sebe a svých telefonů. Nepovídáme si, nezajímají nás problémy druhých. Naše profily na sítích jsou často spíš ideální a vysněné představy. To vše vede k samotě. Neříkám, že to je špatně, ale je to naše volba? Řešení je ve větším vnímání okolí, naslouchání a přemýšlení v souvislostech.

Existuje někdo, někteří, s kým, s kterými jste se potkali a i třeba strávili kus života a dnes už tady není, nejsou a vy přesto věříte, že se ještě potkáte? Na co se popř. zeptáte jako první? 

Jindra Polák: Jsou lidé, kteří mi chybí - moje babička, která mě podporovala v muzice a byla hodně důležitou osobností v mém životě, nebo děda, který umřel asi před dvěma roky… Jestli se potkáme, to nevím, ale rozhodně si je v sobě vždycky ponesu. Já si myslím, že nesmrtelnost člověka na tomhle světě, spočívá hlavně v odkazu, který po sobě zanechá v životech svých blízkých

Je krásná noc a vy máte možnost zahrát hvězdám. Která písnička by to byla? Jakákoliv vás napadne.

Jindra Polák: Těch je spousta… Teď mě napadá třeba Nad stádem koní od skupiny Buty. Tu písničku miluju a na našem loňském turné jsme jí s Davidem Stypkou a s klukama z Bandjeez, kteří s náma jeli jako předkapela, zpívali snad na každé afterparty na hotelu!

Keltové spojovali léčivou sílu slunce s uzdravující mocí vody. Voda se považovala v době slunovratu za léčivou. Večerní koupeli se přisuzovala očistná a čarovná moc. A právě slunovrat je svátkem oslavujícím vrcholící sílu Slunce – zdroje energie, bez kterého by život na Zemi nebyl možný Věříte magickému dění v přírodě? Na jeho léčivou moc?

Jindra Polák: Rozhodně věřím tomu, že dění v přírodě nás ovlivňuje po všech možných stránkách. Přijde mi, že lidé trošku zapomínají na to, že není žádné MY a PŘÍRODA, ale že my jsme její součástí, že je to jeden celek, ve kterém se všechno vzájemně ovlivňuje.

Domníváte se, že spěch v našem životě se stává jakousi normou?

Jindra Polák: Spěcháme, protože víme, že jednou vše skončí, a my máme strach odejít s tím vědomím, že jsme neprožili náš život naplno. „Řítíme se tunelem, jsme dva panáky od propasti, ale i splašenej křeček…"

Texty vašich písniček dokazují, že hledáte kořeny toho našeho spěchu, intenzivně se nad tím zamýšlíte. Je tedy nějaké řešení, jak z toho ven?

Jindra Polák: Jediný způsob, jak se zbavit spěchu, je přestat spěchat. (Smích) Ale bohužel, jak už jsme se o tom bavili před chvílí, v dnešní době to není tak jednoduché, z toho kolotoče aspoň na chvíli vystoupit. Žádné univerzální řešení asi neexistuje, ten klid ve svém životě si musí najít každý sám.

Ondra Málek: Každý má svůj osud v rukou a je jen na nás jak s životem naložíme…

S čím nejčastěji zápasíte?

Jindra Polák: S termíny! (Smích) Po dvanácti letech v časopisech se mi obrovsky ulevilo, že nemusím stíhat žádné uzávěrky!

Ondra Málek: Ráno se vstáváním.

Rozlehlá pláň, nekonečná mořská hladina = jakoby nekonečný prostor, pocit svobody, naprosté neomezenosti a ty máš tu možnost někam plout, jít. Kam by to bylo?

Jindra Polák: Já vnímám celé poslední zhruba čtyři roky, co s Jelenem hrajeme, jako takovou jednu velkou, dobrodružnou plavbu. Pokaždé, když nás někam zavede, tak si říkám, že to je to nejúžasnější místo, kde jsem kdy byl, a pak přijde další zastávka a já se zase nestačím divit. Takže já jsem nejšťastnější, když můžu zůstat na téhle palubě a čekat, co mě čeká v dalším přístavu. Teď jsou momentálně na obzoru naše vánoční koncerty, podíváme se do Brna, Ostravy, Havlíčkova Brodu a letošní rok zakončíme v pražském Foru Karlín a pak uvidíme, kam nás vítr zanese dál.

Ondra Málek: Nahoru …

Od 27. 10. 2017 se můžete s Jindrou a Ondrou i celou kapelou Jelen potkat na slovenském turné s kapelou Desmod, kde vystoupí jako hosté (Michalovce, Košice, Bánská Bystrica,Martin…). A následně na jejich Vánočních koncertech, které startují 4. prosince 2017 v Brně.

Související

Skupina Jelen vyjela na první open air koncert pod širým nebem

Na podzim do hudebních klubů vyrazí "Půlnoční vlak"

Na velmi úspěšné podzimní turné s Míšou Tučnou, dcerou countryové legendy, se Jelen rozhodl navázat sérií nových koncertů. Na podzim vyrazí do menších klubů, kde si fanoušci budou moci ještě intenzivněji vychutnat pověstnou jelení energii. V září navíc kapela vydá speciální album, které ponese název Jelen: Půlnoční vlak Michala Tučného.

Více souvisejících

Skupina Jelen Jelen rozhovor

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Romové

Zmocněnkyně: Rasistické výroky politiků a oddělování dětí z menšin jsou nepřijatelné. Česko má stále problém se segregací

Rasistická vyjádření politiků jsou nepřijatelná. Dělit děti podle příslušnosti k menšině je nepřípustné. ČTK to sdělila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Reagovala tak na vyjádření senátorky Jany Zwyrtek Hamplové o segregaci romských školáků. Podle zmocněnkyně je senátorčina rétorika otevřeně rasistická a je v příkrém rozporu s lidskými právy a demokratickými hodnotami, na kterých česká společnost stojí.

před 31 minutami

Ilustrační foto

Vyšetření molekulárním mikroskopem se strojovým učením může podle lékařů zabránit odmítnutí orgánu

Vyšetření speciálním molekulárním mikroskopem za použití strojového učení může podle odborníků z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) upřesnit diagnostiku transplantovaných orgánů nebo dokonce pomoci zabránit jejich odmítnutí tělem pacienta. IKEM dnes v tiskové zprávě informoval, že ho používá jako první v Evropě a třetí po USA a Kanadě.

před 44 minutami

Joe Biden

WSJ: Biden by měl po zatčení novináře vyhostit ruského velvyslance

Americký prezident Joe Biden by měl v reakci na ruské zatčení amerického novináře listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche vyhostit ruského velvyslance v USA. WSJ to dnes uvedl v redakčním komentáři. Svého novináře se zastal a ruská obvinění vůči němu označil za čistý kalkul. Na otázku novinářů, co by vzkázal Rusku, Biden dnes při odjezdu z Bílého domu odpověděl stručným "Pusťte ho". Zadržení Gershkoviche jeho administrativa odsoudila už ve čtvrtek. Kreml dnes uvedl, že všichni akreditovaní zahraniční novináři mohou v Rusku nadále pracovat.

před 59 minutami

Alexandr Lukašenko

Lukašenko varoval před jadernou válkou

Bělorusko je v případě nutnosti připraveno na své území rozmístit kromě ruských taktických jaderných zbraní i zbraně strategické, pod které spadají například mezikontinentální balistické rakety. V každoročním poselství národu to podle agentury Reuters řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Předtím vyzval k okamžitému příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a zahájení mírových rozhovorů. Kyjev ale Lukašenko, který Rusku poskytl běloruské území k zahájení invaze na Ukrajinu, varoval, že pokud zahájí protiofenzivu, o možnost jednání přijde.

před 1 hodinou

Letní pneumatiky

Dnes končí povinnost mít zimní pneumatiky, řidiči by ale zatím přezouvat neměli

Motoristům dnes končí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Podle Besip by však řidiči neměli přezutí na letní gumy, které mají jiné vlastnosti než ty zimní, zbytečně uspěchat. Stále totiž přetrvává riziko mrazů, které by mohly motoristy na silnicích překvapit. Vhodná doba pro přechod na letní pneumatiky je podle expertů v případě dlouhodobých teplot nad sedm stupňů. V takovém případě by zase řidiči neměli otálet s přezutím auta. Dnes o tom informoval Besip.

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babišovo odborářské chucpe. O bundu nejde, mnohem horší je něco jiného

Víte, co je to chucpe? Jde o specifický druh drzosti, nestoudnosti či opovážlivosti, tento výraz je ještě silnější než nehoráznost. Dost často se tenhle princip ilustruje na příkladu „člověka souzeného pro vraždu svých rodičů, žádajícího soud o shovívavost, protože je sirotek.“ Jedné takové nehoráznosti jsme byli ve středu svědky.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

před 1 hodinou

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie omezila umělou inteligenci ChatGPT, OpenAI hrozí vysokou pokutou

Italské úřady kvůli nedostatkům ve zpracování osobních údajů omezily používání chatovacího robota ChatGPT. Provozovateli zařízení, americké společnosti OpenAI, navíc hrozí pokuta až 20 milionů eur (470 milionů Kč) nebo čtyři procenta z globálního obratu, stojí v nařízení. Úřady také kritizují, že robot nijak neprověřuje věk uživatelů. Proti rozhodnutí se provozovatel může odvolat k soudu.

před 1 hodinou

Energetický regulační úřad

Energošmejdi začali znovu porušovat zákaz podomního prodeje, varuje ERÚ

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

před 2 hodinami

Donald Trump, 45. prezident USA

Obchodník i mistr úniků. Trumpovo obvinění završilo 50 let vyšetřování mnoha úřady

Půl století se Donald Trump prezentoval jako dokonalý obchodník - a dokonalý mistr úniků. Tomuto podnikateli, z nějž se stal politik, se dařilo vyhýbat závažným důsledkům, přestože byl v každém desetiletí svého dospělého života vyšetřován federálními a státními úřady, bankéři a regulátory kasin, zástupy žalobců a konkurentů, napsal list The Washington Post.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Prezident Pavel vyjádřil zájem o konzultace o důchodové reformě a daňové politice

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice. Po dnešním setkání na Pražském hradě to uvedla Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Dnes probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

před 2 hodinami

Papež František

Papež František bude podle Vatikánu propuštěn z nemocnice

Papež František opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, v níž se léčí se zánětem průdušek. Uvedl to dnes Vatikán. Papež je hospitalizován od středy, svou druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl už dříve zahraničním agenturám zdroj z papežova okolí. Hlava katolické církve by se tak mohla zúčastnit obřadů ke Květné neděli, kterou začíná svatý týden.

před 2 hodinami

Zničená Ukrajina.

Válka na Ukrajině se dotkla 1,6 miliardy lidí. Porušování lidských práv se stalo rutinou, zní z OSN

Vážné porušování lidských práv na Ukrajině se v uplynulém roce, kdy země čelila ruské invazi, stalo "skandální rutinou". Dnes to řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Podle něj se konflikt vyvolaný Moskvou nějakým způsobem dotknul zhruba pětiny lidstva. Při vystoupení před Radou OSN pro lidská práva mimo jiné zopakoval zjištění inspekční komise, podle které se mučení a nezákonného zabíjení válečných zajatců dopouštěly ruské i ukrajinské síly. Kyjev tato tvrzení už dříve kritizoval.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Stephanie Clifford alias Stormy Daniels s Donaldem Trumpem. Fotografii nasdílela na svém účtě na myspace.com.

Ostré odhalení: Co se stalo mezi Donaldem Trumpem a Stormy Daniels?

V červenci 2006 realitní magnát a známá tvář amerických televizních obrazovek Donald Trump potkal po*noherečku Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanie Cliffordovou, na golfovém turnaji pro celebrity u jezera Tahoe. Ve čtvrtek toto setkání vyvrcholilo trestním obvinění vůči Trumpovi, a to vůbec prvním vzneseným vůči bývalému prezidentovi Spojených států. Události, jež politicky výbušné kauze předcházely, dnes shrnula agentura AFP.

před 2 hodinami

Státní vyznamenání.

Pavel v říjnu poprvé udělí vyznamenání. Lidé mu navrhli Grygara nebo Mašíny

Občané letos navrhli Sněmovně propůjčení nebo udělení státních vyznamenání od prezidenta například astrofyzika a popularizátora vědy Jiřího Grygara nebo členy protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Mezi navrženými je i kytarový virtuos Štěpán Rak nebo zesnulý dlouholetý předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. 

před 3 hodinami

Marie Restituta Kafková

Nacisté před 80 lety popravili řeholnici Marii Restitutu Kafkovou

Jméno Marie Restituty Kafkové je veřejnosti spíše neznámé. Tato řádová a zdravotní sestra se za druhé světové války obětavě starala o nemocné a prokázala značnou odvahu v boji proti nacistickému režimu. To ji nakonec stálo život, nacisté ji přišli zatknout rovnou na operační sál a později ji nechali popravit. Blahoslavenou řeholnici aktuálně připomíná akce nazvaná „Týden mučednic“ v Brně. 

před 3 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský bude v úterý jednat s izraelským protějškem

Česko v úterý navštíví izraelský ministr zahraničí Eli Kohen. Se šéfem české diplomacie Janem Lipavským (Piráti) bude jednat o spolupráci, bezpečnosti či energetice. V dnešním avízu to uvedlo ministerstvo zahraničí. Naposled k bilaterálnímu jednání do Prahy dorazil šéf izraelské diplomacie v prosinci 2014.

před 3 hodinami

Česká pošta loni vykázala více než dvojnásobnou ztrátu. Překročila miliardu

Česká pošta za loňský rok zvýšila ztrátu na 1,75 miliardy korun z předchozích 681 milionů korun. Výnosy se snížily zhruba o dvě miliardy na 17,5 miliardy Kč. Důvodem je nedostatečná úhrada služeb objednaných státem, pokles listovních služeb i snížení počtu transakcí na pobočkách. Na semináři v Poslanecké sněmovně to dnes řekl pověřený generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán.

Zdroj: ČTK

Další zprávy