Hudební svět je do jisté míry nespravedlivý, protože nové styly a směry většinou upozadí umělce, kteří měli mimořádný talent a dokázali ho využít. Naštěstí existují záznamy, desky, nahrávky, díky nimž si můžeme takové zpěváky a zpěvačky připomínat.
To je i případ mimořádné ženy, která se stala pro mnohé milovníky hudby ikonou česky zpívaného šansonu. Přitom jde o určitý zavádějící prvek, protože pokud si příslušné heslo najdeme v odborné literatuře, je chanson je všeobecně znám jako zpívaná hudební skladba. Ale škatulkování stranou.
Pokud vyslovíte jméno Carmen Farkašová, málokdo si uvědomí souvislosti. To Hana Hegerová je jiná káva - přitom jde o jednu a tutéž osobu. Rodačka z Bratislavy (20. října 1931), dcera bankovního ředitele mohla být učitelkou a vychovatelkou mládeže, ostatně tuto profesi po absolutoriu gymnázia v Komárně nějaký čas vykonávala. O jejím osudu dozajista rozhodl odborný divadelní kurs při státní konzervatoři (1951-1953). Po působení v Divadle Petera Jilemnického v Žilině se stěhovala do Prahy, kde působila nejen v divadle Rokoko, ale také v revue Alhambra. Už tehdy byl její silnou stránkou zpěv a o jeho zaměření nebylo pochyb zvláště v roce 1960.
Tehdy totiž navštívil matku měst šéf slavné scény Olympia v Paříži a nabízí Haně pozvání. Haně? Přesně tak, už šest let předtím se zpěvačka a herečka objevuje ve filmu Frona, pro nějž volí pseudonym Hana Čelková (rodné příjmení matky). A protože krátce poté poznává Dalibora Hegera, s nímž má záhy syna Matúše, zrodila se Hana Hegerová.
Pokud se zaměříme na její tvorbu, vydala se směrem, který před ní zpopularizovala Édith Giovanna Gassion, známá jako Édith Piaf. Hegerová se její tvorbou inspirovala včetně silných prožitků při interpretaci písní. Jeden kritik dokonce napsal, že když ji viděl v 80. letech zpívat skladbu Rozvod, měl dojem, že jí právě tato nemilá skutečnost potkala (s Hegerem se Hana rozvedla kolem roku 1958).
Hudební kariéra tak postupně převládla nad hereckou, nicméně minimálně ve filmu Kdyby tisíc klarinetů (1964. režie Ján Roháč) v roli zpěvačky Edity, Dobře placené procházce či povídkovém filmu Ta naše písnička česká se neztratila. Známá je také její role barové zpěvačky ze seriálu Třicet případů majora Zemana - v sedmé epizodě zvané Mědirytina si pochopitelně i zazpívala.
Ne nadarmo bývala označována za Édith Piaf z Prahy, šansoniérku se slovanskou duší či Velkou dámu šansonu - a tato přirovnání volili i zahraniční kritici. Dokonce ji neváhali srovnávat s další francouzskou šansoniérkou Mireille Mathieu, která se k odkazu Édith Piaf rovněž hlásí
V životě jí potkalo i několik nepříjemných věcí, mezi ty nejznámější patří krátký pobyt ve vězení. Na její účet přišla platba, která původně patřila Karlu Gottovi. Ať už je vysvětlení jakékoli, Hana tento omyl nenahlásila a dostala za vědomou zpronevěru šestiměsíční trest.
Od Edith Piaf převzala například píseň Milord, ale posluchače těšila i spoustou dalších skladeb, které vydávala na studiových i živých LP deskách, ty jí vycházely i v zahraničí. Koncertovala v Jižní Americe (Argentina), Severní Americe (Kanada, Kuba, USA) a v Evropě sjezdila prakticky všechny významnější státy. Je držitelkou několika vyznamenání (Za zásluhy - 2002; Řád Tomáše Garrigua Masaryka - 2014, Řád Ľudovíta Štúra - 2016). Svou aktivní kariéru sice 12. srpna 2011, tedy krátce před 80. narozeninami, oficiálně ukončila, ale právě díky množství zaznamenaného materiálu se jejími písničkami mohou posluchači těšit i nadále.
EuroZprávy.cz se připojují ke gratulaci této významné a nenapodobitelné umělkyni.
Související
Zemřela slavná šansonová zpěvačka Hana Hegerová
Zpěvačka Hana Hegerová skončila v nemocnici. Co se stalo?
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek