Další koncert Orchestrálního cyklu PKF - Prague Philharmonia nabídne český debut a mimořádného sólistu

Praha - PKF - Prague Philharmonia připravuje již sedmý koncert svého Orchestrálního cyklu. Program nabídne nejen další český debut sezóny, ale i mimořádného sólistu a zajímavý repertoár.

Během sedmého koncertu Orchestrálního cyklu (A) PKF - Prague Philharmonia se u nás poprvé představí britský dirigent Rory Macdonald, který je dalším objevem letošní sezóny tohoto pražského orchestru. Přes svůj mladý věk má Macdonald za sebou již hostování u významných světových orchestrů včetně BBC a Královské filharmonie v Londýně, Royal Concertgebouw Orchestra, Londýnské, Nizozemské a Bergenské filharmonie a mnoha dalších. 

Hudbu studoval na Univerzitě v Cambridge a paralelně absolvoval také letní Dirigentskou akademii v Aspenu pod vedením Davida Zinmana a Jorma Panuly. Po absolvování studií působil dva roky jako asistent Ivána Fischera v Budapest Festival Orchestra a Sira Marka Eldera v Hallé Orchestra. Byl také členem Jette Parker Young Artists Programme fungujícím při Královské opeře Covent Garden v Londýně, kde úzce spolupracoval se Sirem Antoniem Pappanem.

Britský večer nabídne také mimořádného sólistu, kterým bude "král koloratury", tenorista Jeremy Ovenden. Ten ve své kariéře spolupracoval s velikány, jako je například Sir Simon Rattle, Daniel Barenboim, Riccardo Muti či Nikolaus Harnoncourt. 

Žák legendárního Nicolaje Geddy a tenorista „s úžasnou virtuozitou“  (The Independent) zazpívá písňový cyklus Benjamina Brittena Nokturna op. 60, která autor věnoval jedné z nejznámějších femme fatale první poloviny dvacátého století, Almě Mahler.

Tématem sofistikovaně vybraných různorodých textů z pera Williama Shakespeara, Johna Keatse, Wilfreda Owena, Williama Wordswortha, Thomase Middletona, Samuela Taylora Coleridge, Lorda Alfreda Tennysona a Percyho Bysshe Shelleyho je spánek a temnota. Britten napsal tento cyklus s velmi konkrétní představou umění a barvy hlasu svého celoživotního partnera, tenoristy Petera Pearse.

Koncert uvede Serenáda pro smyčcový orchestr op. 20 Edwarda Elgara. Druhá polovina večera bude dalším pokračováním „beethovenovského cyklu“, kdy zazní 3. symfonie Es dur op. 55 Ludwiga van Beethovena „Eroica“. Tu označil nedávný průzkum britského časopisu BBC Music na základě názoru 150 dirigentů z celého světa za nejlepší symfonii všech dob.

Koncert se koná v neděli 25. února od 19.30 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Související

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Spor kvůli kulturní výměně zapříčinila ČR, vzkazuje čínské velvyslanectví

Prvotní příčina sporu kvůli kulturní výměně mezi Čínou a Českem je na příslušné straně České republiky. Odpovědné osoby českých kulturních orgánů nezohlednily fakta a bez vyslechnutí druhé strany vznesly neopodstatněná obvinění vůči Číně. V dnešním tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí čínské ambasády v ČR.

Více souvisejících

PKF - Prague Philharmonia Rudolfinum Praha kultura Hudba koncerty

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy