Klenot za 24 miliard korun? Labská filharmonie je určitě světovým zázrakem akustiky

Hamburk - Labská filharmonie, nová ikona přístavního města Hamburk, je otevřena již téměř rok a půl. Po letech stavebních průtahů stojí architektonický skvost na svém místě a láká miliony návštěvníků po celém světě. V tomto článku se podíváme na zoubek tomuto klenotu za necelých 24 miliard korun.

První hmotné důkazy o připravované stavbě Labské filharmonie se objevily kolem roku 2007, kdy plánované dokončení stavby bylo stanoveno na rok 2010. Díky soudním sporům a průtahům na stavbě, byla budova slavnostně otevřena až 11. ledna 2017. Tyto komplikace se samozřejmě promítly i na ceně budovy, která se z původních 8,1 miliard Kč navýšila na 23,4 miliard Kč. Starosta Hamburku Olaf Scholz to okomentoval slovy: „Už od začátku bylo zcela nereálné se držet prvotní částky. Hamburská radnice podcenila plánování a v průběhu stavby narazila na mnoho problémů, s kterými nepočítala.“  

Ohromná částka za budovu si našla své odpůrce. Sám Scholz věří, že nadšení z krásy vyhraje nad dojmem předražené stavby. Město láká turisty k navštívení větou: „Labská filharmonie je absolutní umělecké dílo: kombinuje v sobě inovativní architekturu s výjimečnou polohou, vynikající akustikou a vizionářským koncertním programem.“

Výroční zpráva vydaná v lednu 2018 poukazuje na úspěch prvního roku. Labskou filharmonii navštívilo okolo 850 000 lidí, kteří se zúčastnili alespoň jednoho z 600 koncertů od slavnostního otevření. Více než 4,5 milionů lidí navštívilo vyhlídkovou platformu s výhledem na hamburský přístav zvanou The Plaza a necelých 70 000 se vydalo na prohlídku koncertního sálu. Poptávka po lístcích probíhá nepřetržitě a u některých koncertů je dokonce 20krát vyšší, než je počet dostupných míst.

Starosta Olaf Scholz k úspěchu budovy dodává: „Labská filharmonie změnila tvář Hamburku na místní a mezinárodní úrovni. Kultura našla nový domov v srdci města. Vyprodané koncerty večer za večerem a kolem 4,5 milionu návštěvníků vyhlídky Plaza ukazují nesmírnou fascinaci budovou a hudbou odehrávající se uvnitř."

Nepřehlédnutelná 110 metrová budova zaujme na první pohled neobvyklým tvarem střechy, který má připomínat rozbouřenou hladinu Severského moře. Architekti ze švýcarského studia Herzog & de Meuron chtěli docílit toho, aby lidé zůstali v kontaktu s vodou a větrem. Proto navrhli v jednom z výklenků ve fasádě budovy vyhlídkovou platformu The Plaza, na níž je možné si zkusit, jaký vzduch panuje v přístavu. Součástí budovy je dále hotel s 244 pokoji, 44 soukromých bytů, restaurace nebo parkoviště pro více než 500 míst. Z bezpečnostních důvodů je Labská filharmonie umístěna 8,5 metru nad hladinou řeky, čímž chrání jak budovu, tak i dva hudební sály.

Srdcem Labské filharmonie je velký sál, který má kapacitu až 2100 sedadel připomínající svým umístěním terasovité vinice. Nikdo z posluchačů nesedí dále než 30 metrů od dirigenta. Tím, že je posluchač tak neobyčejně blízko, se mu otvírá nový prostor k nezapomenutelnému hudebnímu zážitku. O optimální akustiku se postaral mezinárodně uznávaný akustik Yasuhisa Toyota, jenž za pomoci 10 000 individuálně tvarovaných sádrokartonových desek na milimetr řezaných, dokázal rozdělit zvuk do každého rohu. Ve velkém sále se dále nachází mimořádné varhany od společnosti Klais složené ze 4,765 trubek.

V horní části budovy sídlí takzvaný recitační sál, který pojme 550 osob a je ideálním místem pro komorní hudbu, recitály, jazzové a world music koncerty. Jedná se o intimní a všestranný prostor zcela obložený dřevem s dokonalou akustikou rovněž od společnosti Toyota. Díky dvojitému odhlučnění jsou oba koncertní sály zcela izolovány od hluku lodních sirén. Posluchači se tak snáze ztratí ve víru hudebního opojení.

Související

Více souvisejících

Hamburk Labská filharmonie Herzog & de Meuron Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 33 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy