Chinaski a No Name spojili síly. Závěr Benátské! ukázal blízkost Čechů a Slováků

Blízkost Čechů a Slováků dnes na závěrečném dnu festivalu Benátská! písní Ná, ná, náá demonstrovali hudebníci z kapel No Name a Chinaski. Jejich společné vystoupení opět ukázalo, že díky podobnosti jazyka a společné historii neexistuje v kultuře mezi Čechy a Slováky hranice. Text písně od Igora Timka, od jejíhož vydání letos uplynulo deset let, pojednává o tom, že Češi a Slováci pořád patří k sobě. Se slovenskou kapelou si ji dnes zazpíval lídr Chinaski Michal Malátný.

Píseň Ná, ná, náá na svoji desku The Best Of zařadili No Name v roce 2009. Česko-slovenskou vzájemnost se spřízněnou kapelou Chinaski ve stejném roce skupiny potvrdily společnou cestou vlakem z Košic do Prahy. Na pražském hlavním nádraží poté desku hitů No Name pokřtili roztokem z osmi českých a slovenských řek Hornád, Váh, Ohře, Labe, Vltava, Bodrog, Dunaj a pražského potoka Botič.

"Na nás už běžně na koncertech v Čechách křičí 'nemůžou', 'ještě' nebo 'hoši děkujeme', stejně jako my při hokeji po vypadnutí Slováků fandíme Čechům. My jsme z Košic a družba mezi Košicemi a Prahou vždy byla velká. K naším západním bratrům a sestrám máme určitě kladný vztah," řekl dnes ČTK zpěvák No Name Igor Timko.

No Name vznikli před 22 lety, první desku nazvanou podle kapely vydali v roce 1998. Populární formace tvořená čtyřmi bratry Timkovými a dvěma dalšími muzikanty často vystupuje v České republice. "Vnímám rozdělení ze dvou pohledů. Ten první je ekonomicko-politický, a to jsem rád, že jsme od sebe, protože každý má svoji ekonomiku, své politiky a svoje hádky, vlády a dálnice. Druhý pohled je kulturní, a tam hranice neexistují," uvedl před časem Timko.

Vedle No Name spolupracují Chinaski s další slovenskou kapelou IMT Smile, která se také dnes představila na Benátské! Společně letos natočili klip ke skladbě Osud. Frontmani Malátný a Ivan Tásler v ní zpívají, že všechno má svůj význam. Videoklip zachycuje momenty ze studia i první společné živé provedení skladby na vyprodaném koncertě v Českém Krumlově. Chinaski mají k IMT Smile blízko. Často spolu hráli a nový baskytarista Chinaski Tomi Okres byl svého času členem IMT Smile.

Dnešní program na hlavní scéně otevřel koncert punkrockových Pipes and Pints. Multižánrovost festivalu dokázal následující koncert slavných dětských a filmových písní v podání Jaroslava Uhlíře. Následovala zpěvačka Lenny, pro kterou byl před lety liberecký festival jednou z prvních velkých koncertních příležitostí. Svými hity pak publikum rozezpívali umělci rozdílných generací Václav Neckář a Michal Hrůza. Na vedlejší scéně vystoupili především umělci spjatí s libereckým krajem, například Vojta D, Paulie Garand nebo Sebastian. Velký úspěch na tomto pódiu sklidil zejména u dívčího publika Ben Cristovao. Na scéně Stanu Rádia Impuls zahájila program skupina Poetika. Dnešní program sledovalo podle pořadatelů přibližně 16.000 návštěvníků.

Letošní 27. ročník festivalu Benátské! ve čtvrtek otevřel česko-slovenský Večírek pro nedočkavé. Jeho hlavní hvězdou měl být Karel Gott, ale kvůli akutnímu zápalu plic vystoupení zrušil. Hlavní hvězdou festivalu byla švédská poprocková skupina Europe, která roztancovala a rozezpívala tisíce návštěvníků na festivalu Benátská! v pátek večer. 

Související

Koncert, ilustrační foto

Hudební festivaly Benátská!, Hrady CZ a Okoř 2020 letos nebudou

Hudební festival Benátská! v libereckém Vesci, putovní festival Hrady CZ ani Okoř 2020 se letos konat nebudou. Pořadatelé Benátské! oznámili náhradní termín 22. až 25. července 2021. Hrady CZ termíny příštího ročníku zveřejní po prázdninách, stejně jako organizátoři festivalu v podhradí hradu Okoř. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na příští rok, oznámili dnes pořadatelé na svých stránkách.
Koncert, ilustrační foto

Festival Benátská! navštívilo přes 40 tisíc fanoušků, hvězdou byla skupina Europe

Třídenní hudební festival Benátská! v Liberci, který skončil v noci na dnešek, navštívilo přes 40.000 lidí. Ředitel festivalu Pavel Mikez odhaduje, že návštěvnost mohla být až o deset procent vyšší než loni. "Přesná čísla ještě nemáme," dodal. Nejvíce lidí přišlo v sobotu, skoro 16.000. Žádné větší problémy organizátoři ani policisté nezaznamenali. Úklid areálu ve Vesci by měl skončit nejpozději ve středu.

Více souvisejících

festival Benátská! Skupina No Name chinaski

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy