Blízkost Čechů a Slováků dnes na závěrečném dnu festivalu Benátská! písní Ná, ná, náá demonstrovali hudebníci z kapel No Name a Chinaski. Jejich společné vystoupení opět ukázalo, že díky podobnosti jazyka a společné historii neexistuje v kultuře mezi Čechy a Slováky hranice. Text písně od Igora Timka, od jejíhož vydání letos uplynulo deset let, pojednává o tom, že Češi a Slováci pořád patří k sobě. Se slovenskou kapelou si ji dnes zazpíval lídr Chinaski Michal Malátný.
Píseň Ná, ná, náá na svoji desku The Best Of zařadili No Name v roce 2009. Česko-slovenskou vzájemnost se spřízněnou kapelou Chinaski ve stejném roce skupiny potvrdily společnou cestou vlakem z Košic do Prahy. Na pražském hlavním nádraží poté desku hitů No Name pokřtili roztokem z osmi českých a slovenských řek Hornád, Váh, Ohře, Labe, Vltava, Bodrog, Dunaj a pražského potoka Botič.
"Na nás už běžně na koncertech v Čechách křičí 'nemůžou', 'ještě' nebo 'hoši děkujeme', stejně jako my při hokeji po vypadnutí Slováků fandíme Čechům. My jsme z Košic a družba mezi Košicemi a Prahou vždy byla velká. K naším západním bratrům a sestrám máme určitě kladný vztah," řekl dnes ČTK zpěvák No Name Igor Timko.
No Name vznikli před 22 lety, první desku nazvanou podle kapely vydali v roce 1998. Populární formace tvořená čtyřmi bratry Timkovými a dvěma dalšími muzikanty často vystupuje v České republice. "Vnímám rozdělení ze dvou pohledů. Ten první je ekonomicko-politický, a to jsem rád, že jsme od sebe, protože každý má svoji ekonomiku, své politiky a svoje hádky, vlády a dálnice. Druhý pohled je kulturní, a tam hranice neexistují," uvedl před časem Timko.
Vedle No Name spolupracují Chinaski s další slovenskou kapelou IMT Smile, která se také dnes představila na Benátské! Společně letos natočili klip ke skladbě Osud. Frontmani Malátný a Ivan Tásler v ní zpívají, že všechno má svůj význam. Videoklip zachycuje momenty ze studia i první společné živé provedení skladby na vyprodaném koncertě v Českém Krumlově. Chinaski mají k IMT Smile blízko. Často spolu hráli a nový baskytarista Chinaski Tomi Okres byl svého času členem IMT Smile.
Dnešní program na hlavní scéně otevřel koncert punkrockových Pipes and Pints. Multižánrovost festivalu dokázal následující koncert slavných dětských a filmových písní v podání Jaroslava Uhlíře. Následovala zpěvačka Lenny, pro kterou byl před lety liberecký festival jednou z prvních velkých koncertních příležitostí. Svými hity pak publikum rozezpívali umělci rozdílných generací Václav Neckář a Michal Hrůza. Na vedlejší scéně vystoupili především umělci spjatí s libereckým krajem, například Vojta D, Paulie Garand nebo Sebastian. Velký úspěch na tomto pódiu sklidil zejména u dívčího publika Ben Cristovao. Na scéně Stanu Rádia Impuls zahájila program skupina Poetika. Dnešní program sledovalo podle pořadatelů přibližně 16.000 návštěvníků.
Letošní 27. ročník festivalu Benátské! ve čtvrtek otevřel česko-slovenský Večírek pro nedočkavé. Jeho hlavní hvězdou měl být Karel Gott, ale kvůli akutnímu zápalu plic vystoupení zrušil. Hlavní hvězdou festivalu byla švédská poprocková skupina Europe, která roztancovala a rozezpívala tisíce návštěvníků na festivalu Benátská! v pátek večer.
Související
Hudební festivaly Benátská!, Hrady CZ a Okoř 2020 letos nebudou
Festival Benátská! navštívilo přes 40 tisíc fanoušků, hvězdou byla skupina Europe
festival Benátská! , Skupina No Name , chinaski
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková