Zemřel slavný zakladatel Deep Purple Jon Lord (†71)

Londýn - Klávesista Jon Lord z legendární hardrockové skupiny Deep Purple zemřel v pondělí ve věku 71 let. Informuje o tom server NME.

"Jon odešel z temnoty do světla," oznámili jeho blízcí.

Lord již delší dobu bojoval s rakovinou slinivky. Slavný klávesista nakonec podlehl plicní embolii. Zemřel obklopen svými příbuznými na klinice v Londýně.

Jon Lord patřil k zakládajícím členům Deep Purple, která vznikla v roce 1968 a zařadila se mezi nejúspěšnější hudební projekty ve své době po bok dalších legendárních kapel, jako byly například Led Zeppelin či Black Sabbath.

Skupina Deep Purple se zapsala také do Guinessovy knihy rekordů jako nejhlučnější kapela na světě.

Lord byl autorem varhanového riffu jedné z nejslavnějších písní skupiny Deep Purple, rockové balady Child in Time. Je také spoluautorem skladby Smoke On The Water.

Společně s bubeníkem Ianem Paicem byl jediným členem, který v kapele fungoval po celou dobu její existence mezi roky 1968 až 1976. Ke kapele se vrátil i v roce 1984, když se dala znovu dohromady. V roce 2002 však Deep Purple definitivně opustil a věnoval se především sólové tvorbě. V kapele jej nahradil Don Airey.

Kromě Deep Purple Jon Lord spolupracoval a vystupoval také s kapelami Whitesnake, Paice, Ashton & Lord, The Artwoods či Flower Pot Men.

V poslední době Lord připravoval materiál s nově vzniklou rockovou superskupinou WhoCares, kde hrál se zpěvákem Deep Purple Ianem Gillanem, kytaristou z Black Sabbath Tony Iommim, kytaristou kapely HIM Mikkem Lindströmem, bývalým baskytaristou skupiny Metallica Jasonem Newstedem a bubeníkem z Iron Maiden Nickem McBrainem.

Lord byl pověstný svojí průkopnickou fúzí rockové a klasické – především barokní – hudby. K jeho nejzdařilejším pokusům patřilo vystoupení kapely Deep Purple s královským filharmonickým orchestrem v londýnské Royal Albert Hall v roce 1969.

Jon Lord se narodil v Leicesteru v anglickém Středohoří. Již od pěti let se učil hrát na klavír. Zbožňoval především skladby Johanna Sebastiana Bacha. Během dospívání hrával s jazzovými a bluesovými kapelami po hospodách.

Slavný klávesista po sobě zanechal svoji ženu Vickie, se kterou měl dceru Amy. Svoji starší dceru Sáru měl s první manželkou Judith Feldmanovu, se kterou žil mezi roky 1969 až 1981).

Vickie Lordová je dvojčetem manželky bubeníka Iana Paice Jackie.

Související

Více souvisejících

hudební skupiny úmrtí

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy