Dvořákova Praha má nabitý víkend: Program pro děti, requiem v katedrále a další překvapení

Praha - Nejen v koncertních sálech lze trávit čas na právě probíhajícím festivalu Dvořákova Praha, který pro nadcházející víkend připravil opravdu pestrý program. Už od sobotních dopoledních hodin přichystali pořadatelé v Rudolfinu, Pražské konzervatoři a jeho okolí zábavu pro děti i jejich rodiče. Festivalový rodinný den odstartuje v 10.30 Kühnův dětský sbor. Dále budou následovat divadelní představení Zahrada Nudy a Fantazie, výtvarné dílny, na kterých si děti vyrobí vlastní výpravnou knihu o Antonínu Dvořákovi, nebo soutěže.

Od 14.00 bude uveden koncert v podání nejmladších českých interpretů Klasika nejmenšími. Přirozeně, na své si přijdou i zájemci o tradičnější přiblížení tvorby i osobnosti Antonína Dvořáka. Celé odpoledne vyvrcholí v 17.00 zdarma přístupným open air koncertem na schodech Rudolfina, na kterém zazní originální úprava Slovanských tanců, Larga z Novosvětské symfonie a Humoreska v podání klarinetového dámského kvarteta Cantarina Clarinete a studentek pražské HAMU. V Sukově síni Rudolfina se pak děti i rodiče mohou v 18.30 dozvědět řadu nových informací o skladateli, jehož jméno festival nese. Muzikolog David R. Beveridge uvede přednášku Antonín Dvořák, jak ho neznáte. Navíc, účast na přednášce přislíbil vnuk slavného skladatele Antonín Dvořák III. Vstupenky na koncerty a dílny bude možné zakoupit v místě konání.

Rudolfinum pak od 20.00 hod rozezní zřídka uváděné Dvořákovy skladby, jmenovitě 3. a 4. symfonie, v podání věhlasného pekingského orchestru Beijing Symphony Orchestra. Koncert je důkazem toho, že Dvořákovo dílo stále oslovuje hudebníky i posluchače po celém světě. Orchestr patří k rodinnému stříbru Číny, mimo jiné nahrál státní hymnu i znělku pro olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Dirigent Tan Lihua patří k významným popularizátorům díla Antonína Dvořáka, řadu jeho děl představil v Číně poprvé.  Z rukou uměleckého ředitele festivalu převezme ocenění za přínos k propagaci Dvořákova díla.

V neděli 15. září pak bude na programu jeden z vrcholů letošního ročníku festivalu. Pod taktovkou šéfdirigenta Metropolitní opery Fabia Luisiho zazní v podání Česká filharmonie, Pražského filharmonického sboru a hvězdných sólistů v katedrále svatého Víta na Pražském hradě Verdiho Rekviem.

Festival Dvořákova Praha pokračuje na různých místech až do 20. září. Více informací na www.dvorakovapraha.cz.

Informace o večerních koncertech

Sobotní večer uzavře s programem dvou méně hraných Dvořákových symfonií, jmenovitě 3. a 4. symfonie věhlasný pekingský orchestr Beijing Symphony Orchestra. Vystoupení na Dvořákově Praze je jedním ze zastavení orchestru v nejprestižnějších koncertních síních Evropy. Stojí za pozornost, že právě Pekingský symfonický orchestr se zasloužil o čínskou premiéru Dvořákových symfonií č. 6 a 7. Jeho šéfdirigent Tan Lihua je prvním čínským dirigentem, který uvedl všechny Dvořákovy symfonie. Dílo českého skladatele se řadí mezi jeho nejoblíbenější, Dvořákovy skladby pod jeho taktovkou zazněly více než třistakrát. Kromě dalších orchestrů v Číně působil na Ruské státní akademii, kde vedl symfonický orchestr, spolupracuje s Londýnskými symfoniky i Královskou filharmonií v Londýně. Je to především jeho zásluha, že v zahraničí znějí skladby čínských soudobých tvůrců a naopak – že doma uvádí díla standardního evropského repertoáru nad rámec těch nejpopulárnějších.

Česká Filharmonie spolu s Pražským filharmonickým sborem a předními sólisty v neděli 15. září provede v katedrále svatého Víta na Pražském hradě Verdiho Rekviem. Zárukou nevšedního zážitku je fakt, že za dirigentským pultem bude stát Fabio Luisi, šéfdirigent MET, Vídeňských symfoniků a Curyšské opery v jedné osobě. Sólových partů se zhostí mladá ruská sopranistka Anna Samuil, která má za sebou práci v MET či milánské La Scale, rumunská mezzosopranistka Ruxandra Donose, italský tenorista Massimo Giordano a mladý český basista Jan Martiník, nyní člen Staatsoper Unter den Linden v Berlíně. Fabio Luisi byl vyhlášen mezinárodní asociací kritiků jako nejlepší dirigent loňského roku a je majitel Grammy za DVD záznam Prstenu Nibelungů z MET, vydaný u přední nahrávací společnosti Deutsche Grammophon.

Další nabídka Dvořákovy Prahy

Festival pokračuje do pátku 20. září a během jednotlivých večerů přivítá řadu hvězdných jmen jako je houslista Julian Rachlin, pěvce Adama Plachetku či světové orchestry Deutsches Symphonie Orchester Berlin, nebo Kammerorchester Basel. Z nejmladší generace umělců se pak v příštím týdnu představí klavírista Denis Kožuchin. Nechybí ani koncert zástupce tuzemské scény – Pražského filharmonického sboru. Festivalovou atmosféru zpestří kavárna Café Dvořák před Rudolfinem, která je otevřena každý den až do závěru festivalu. Vedle lahodné kávy nabízí například oblíbený koláč Antonína Dvořáka i další pochutiny.

Dvořákova Praha 2013 – přehled koncertů 8. září / Lužany LUžanská mše Antonína Dvořáka 10. září / Rudolfinum ALISA WEILERSTEIN, ČESKÁ FILHARMONIE, JIŘÍ BĚLOHLÁVEK 11. září / Pražská křižovatka ALISA WEILERSTEIN 12. září / Pražská konzervatoř ESTHER YOO 12. září / Rudolfinum JEVGENIJ KISSIN 13. září / Pražská konzervatoř IVAN KARIZNA 14. září / Pražská konzervatoř / Rudolfinum a okolí RODINNÝ DEN 14. září / Rudolfinum BEIJING SYMPHONY ORCHESTRA 15. září / katedrála sv. Víta ČESKÁ FILHARMONIE, FABIO LUISI 16. září / Rudolfinum KAMMERORCHESTER BASEL 17. září / Rudolfinum ADAM PLACHETKA 18. září / Rudolfinum JULIAN RACHLIN, ČESKÁ FILHARMONIE 19. září / Pražská konzervatoř DENIS KOŽUCHIN 19. září / Pražská křižovatka JULIAN RACHLIN 19. září / Rudolfinum PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR, LUKÁŠ VASILEK 20. září / Rudolfinum DEUTSCHES SYMPHONIE ORCHESTER BERLIN

Související

Operní pěvkyně Ailyn Pérez

Na festivalu Dvořákova Praha vystoupí hvězdná americká sopranistka

Praha - Vrcholem festivalu Dvořákova Praha bude jistě uvedení Dvořákova Requiem, v němž se v sólových partech představí mimořádné hvězdy současné klasické hudby. Místo původně oznámené Aidy Garifulliny přijede americká sopranistka s hispánskými kořeny Ailyn Pérez, která aktuálně oslňuje publikum v Metropolitní opeře a jiných předních světových operních scénách.

Více souvisejících

Festival Dvořákova Praha

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 59 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy