Ministerstvo kultury zveřejnilo audit České filharmonie

Praha - Ministerstvo kultury zveřejnilo ve středu kompletní hloubkový finanční audit, který si nechal vypracovat Vladimír Darjanin pro účely České filharmonie (ČF). Podle ministerstva byly prostředky na pořízení tohoto auditu vynaloženy nehospodárně a takový audit nemá vypovídací hodnotu.

Ministerstvo kultury se rozhodlo, že nechá veřejnost nahlédnout do výsledků auditu. Učinilo tak z důvodu velkého množství spekulací, které se objevily po pátečním odvolání Vladimíra Darjanina z funkce ředitele České filharmonie. Na stránkách ministerstva kultury se objevil kromě samotného dokumentu také komentář ekonomické sekce ministerstva.

Audit, který stál téměř 125 tisíc korun, ukázal podle expertů ministerstva kultury, že se Vladimír Darjanin už od převzetí své funkce nepříliš dobře orientoval v oboru. Audit, který nechal na vlastní žádost vypracovat, slouží totiž v obchodní sféře investorovi k tomu, aby odhalil rizika skrytá v listinách při koupi jiné společnosti, nebo aby ovlivnil kupní cenu. Ve státní správě se údajně tento typ finančního auditu nepoužívá. Z tohoto důvodu má podle ministerstva kultury minimální vypovídací hodnotu. Finanční prostředky byly podle Václava Riedlbaucha navíc využity velice nehospodárným způsobem.

Další auditní šetření, které Vladimír Darjanin objednal za 321 300 korun, mělo posoudit aktuální stav na úseku lidských zdrojů z hlediska efektivního využívání lidského potenciálu. Jeho cílem bylo vyhodnotit osobnostní, kompetenční a kvalifikační předpoklady jednotlivých zaměstnanců.

Vladimír Darjanin nechal krátce po svém nástupu do funkce ředitele České filharmonie vypracovat audity, které měly zjistit aktuální stav a předchozí hospodaření filharmonie.

Ministerstvo kultury se k odtajnění auditu odhodlalo proto, že i přes předchozí souhlas Vladimíra Darjanina se vedení České filharmonie zveřejnění auditu bránilo.

Vedení České filharmonie oznámilo agentuře Mediafax, že nebude podávat žádné komentáře k zveřejnění auditu "due diligence" ministerstvem kultury.

Ministerstvo kultury ve svém komentáři k auditu uvedlo několik příkladů, kde údajně auditoři chybovali. Odmítlo například to, že by předchozí vedení České filharmonie do rozpočtu nezahrnulo částku více než 13,5 milionů korun za nákup mixážního pultu. "Pořízení investic není nákladovou položkou, proto se nerozpočtuje. Jejich pořízení ovlivní náklady organizace pouze prostřednictvím odpisů dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku, nikoliv pořizovací cenou majetku," vysvětluje se ve stanovisku ministerstva.

Hlavní problém, na který bývalý ředitel ČF Vladimír Darjanin upozorňoval, tedy to, že dluhy filharmonie umazává postupným vyčerpáváním ze svých zdrojů. "Organizace fondy používá v souladu se zákonem § 53 odst. 1 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech," uvádí ministerstvo, které upozorňuje na to, že v zákoně se stanoví, že příspěvková organizace má právo hospodařit s prostředky svých fondů.

Ani prohlášení auditu, že ČF využila ze svých rezervních fondů o více než o tři miliony korun víc, než byl skutečný rozpočet, se ministerstvu kultury nelíbí. Tato částka prý pocházela z finančních darů umístěných v rezervním fondu. "Jejich použití se nerozpočtuje, proto nedošlo k neoprávněnému čerpání rezervních fondů," píše se ve stanovisku ministerstva.

Audit, který si nechal Darjanin vypracovat, napadá mimo jiné i to, že předchozí vedení filharmonie nakupovalo mimo jiné kancelářský a hudební materiál z fondu reprodukce majetku. "Došlo ke skrytému financování provozních potřeb, které by správně měly být zahrnuty v příslušné části rozpočtu," usuzuje audit. Ministerstvo však oponuje stanoviskem ministerstva financí, podle něhož z tohoto fondu lze zakoupit i spotřební materiál a drobný dlouhodobý majetek.

Výhrady auditorů se týkaly i mezd, které podle nich byly ve sledovaném období 2004 až 2008 vždy vyšší než rozpočtový příjem. Česká filharmonie ale podle ministerstva správně použila na pokrytí těchto nákladů peníze z fondu odměn. Kdyby se tehdejší vedení České filharmonie drželo závěrů autorů auditu a na mzdy používalo jen rozpočet od ministerstva, nemohlo by čerpat vůbec z fondu odměn, uvedlo ministerstvo.

Pochybení našli ministerští právníci i v tom, že se auditoři ve svých výpočtech nákladů na mzdy spletli o více než milion korun.

Vladimír Darjanin byl ředitelem České filharmonie jmenován bývalým ministrem kultury Václavem Jehličkou, který se pro jeho osobu rozhodl i přesto, že ho výběrová komise jednoznačně nedoporučila. Funkce se ujal 1. července 2009. Darjanin je dále intendantem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který se konal poprvé v roce 2008.

Před Vladimírem Darjaninem byl ředitelem České filharmonie současný ministr kultury Václav Riedlbauch.

Související

Hudba, ilustrační foto

Festival Pražské jaro bude letos on-line, chystá se deset koncertů

Festival Pražské jaro se vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru letos uskuteční on-line. Organizátoři připravují přibližně deset živě přenášených koncertů, které budou k dispozici zdarma prostřednictvím webových stránek Pražského jara. Vybrané koncerty do svého programu rovněž zařadí Česká televize a Český rozhlas. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Pražského jara Pavel Trojan.

Více souvisejících

česká filharmonie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy