Folklórní tradice mají stále místo ve společnosti. Mnohdy však "jen" skrze hudbu

Praha – Pražský filharmonický sbor zakončil svoji devětasedmdesátou sezonu v Rudolfinu. Na závěrečný samostatný koncert sezony vybral sbor několik děl s jímavým příběhem od předního českého skladatele Bohuslava Martinů.

Závěrečný koncert 79. sezony Pražského filharmonického sboru se nesl v duchu folklóru. Folklórem a lidovou hudbou se nechal inspirovat Bohuslav Martinů při komponování skladeb, jaké na koncertu zazněly. Texty čtyř básní napsal Miloslav Bureš a Bohuslav Martinů se je jal zhudebnit.

Pražský symfonický orchestr patří k tomu nejlepšímu v oboru sborového zpěvu v České republice. Provedení čtyř kantát od Bohuslava Martinů nadchlo publikum, které zavítalo do Dvořákovy síně Rudolfina.

Na koncertu zazněly čtyři skladby Bohuslava Martinů, Legenda z dýmu bramborové nati, Otevírání studánek, Romance z pampelišek a Mikeš z hor.

Legenda z dýmu bramborové nati připomíná podzimní pálení bramborové nati a legendu o Matce Boží, která sestoupí mezi lidi, aby poznala jejich život. Slavnou a často dávanou kantátou je Otevírání studánek, která je ústřední skladbou cyklu. Skladba určená pro ženský sbor vznikla na motiv lidového zvyku, kdy na jaře lidé chodili čistit studánky, aby se měli dobře. Role vypravěče se u Otevírání studánek chopil herec Petr Štěpánek, který svým medovým hlasem uchvátil posluchače.

Romance z pampelišek připomíná lidovou baladu o dívce, která sedm let čeká na okamžik, kdy se její milý vrátí z vojny. V této kantátě zaznívají prvky lidové písně. Poslední skladbou, která na závěrečném koncertu zazněla, byl Mikeš z hor, který přináší zimní příběh o chytrém pasáčkovi, který zahnal stádo na kopec, aby je ochránil od nepříznivým zimním počasím.

Pár slov o autorovi: Bohuslav Martinů (1890-1959) začal komponovat v mladém věku. Mezi jeho první skladatelské úspěchy patřila Česká rapsodie či balet Istar, který premiérově uvedlo Národní divadlo. Skladbě se věnoval i ve třídě Josefa Suka na pražské konzervatoři a od roku 1923 byl stipendistou Alberta Roussela v Paříži. Po vpádu nacistů do Francie Martinů odjel do USA a domů se už nikdy nevrátil. Žil střídavě v Itálii, Francii a Švýcarsku, kde zemřel.

Ať už patříte nebo nikoli mezi ty, kteří mají klasickou hudbu v oblibě, koncert Pražského symfonického sboru je úžasným zážitkem. Stojí za to zajít na takový koncert. A proč nezačít špičkovou interpretací v podání Pražského symfonického sboru? Během příští sezony budete mít řadu příležitostí.

Související

Tomáš Petříček

Embargo na české umělce? Petříček bude kauzu řešit s čínským velvyslancem

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se sejde s čínským velvyslancem kvůli tomu, že Čína údajně ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Ministr to dnes řekl novinářům, před schůzkou si chce informace ještě ověřit na ministerstvu kultury. Pokud by bylo vystupování českých umělců omezováno, považoval by to Petříček za nešťastné.

Více souvisejících

Pražský filharmonický sbor

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy