Folklórní tradice mají stále místo ve společnosti. Mnohdy však "jen" skrze hudbu

Praha – Pražský filharmonický sbor zakončil svoji devětasedmdesátou sezonu v Rudolfinu. Na závěrečný samostatný koncert sezony vybral sbor několik děl s jímavým příběhem od předního českého skladatele Bohuslava Martinů.

Závěrečný koncert 79. sezony Pražského filharmonického sboru se nesl v duchu folklóru. Folklórem a lidovou hudbou se nechal inspirovat Bohuslav Martinů při komponování skladeb, jaké na koncertu zazněly. Texty čtyř básní napsal Miloslav Bureš a Bohuslav Martinů se je jal zhudebnit.

Pražský symfonický orchestr patří k tomu nejlepšímu v oboru sborového zpěvu v České republice. Provedení čtyř kantát od Bohuslava Martinů nadchlo publikum, které zavítalo do Dvořákovy síně Rudolfina.

Na koncertu zazněly čtyři skladby Bohuslava Martinů, Legenda z dýmu bramborové nati, Otevírání studánek, Romance z pampelišek a Mikeš z hor.

Legenda z dýmu bramborové nati připomíná podzimní pálení bramborové nati a legendu o Matce Boží, která sestoupí mezi lidi, aby poznala jejich život. Slavnou a často dávanou kantátou je Otevírání studánek, která je ústřední skladbou cyklu. Skladba určená pro ženský sbor vznikla na motiv lidového zvyku, kdy na jaře lidé chodili čistit studánky, aby se měli dobře. Role vypravěče se u Otevírání studánek chopil herec Petr Štěpánek, který svým medovým hlasem uchvátil posluchače.

Romance z pampelišek připomíná lidovou baladu o dívce, která sedm let čeká na okamžik, kdy se její milý vrátí z vojny. V této kantátě zaznívají prvky lidové písně. Poslední skladbou, která na závěrečném koncertu zazněla, byl Mikeš z hor, který přináší zimní příběh o chytrém pasáčkovi, který zahnal stádo na kopec, aby je ochránil od nepříznivým zimním počasím.

Pár slov o autorovi: Bohuslav Martinů (1890-1959) začal komponovat v mladém věku. Mezi jeho první skladatelské úspěchy patřila Česká rapsodie či balet Istar, který premiérově uvedlo Národní divadlo. Skladbě se věnoval i ve třídě Josefa Suka na pražské konzervatoři a od roku 1923 byl stipendistou Alberta Roussela v Paříži. Po vpádu nacistů do Francie Martinů odjel do USA a domů se už nikdy nevrátil. Žil střídavě v Itálii, Francii a Švýcarsku, kde zemřel.

Ať už patříte nebo nikoli mezi ty, kteří mají klasickou hudbu v oblibě, koncert Pražského symfonického sboru je úžasným zážitkem. Stojí za to zajít na takový koncert. A proč nezačít špičkovou interpretací v podání Pražského symfonického sboru? Během příští sezony budete mít řadu příležitostí.

Související

Tomáš Petříček

Embargo na české umělce? Petříček bude kauzu řešit s čínským velvyslancem

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se sejde s čínským velvyslancem kvůli tomu, že Čína údajně ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Ministr to dnes řekl novinářům, před schůzkou si chce informace ještě ověřit na ministerstvu kultury. Pokud by bylo vystupování českých umělců omezováno, považoval by to Petříček za nešťastné.

Více souvisejících

Pražský filharmonický sbor

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy