Freddie Mercury by měl narozeniny. Jak si představoval sebe po sedmdesátce?

Freddie Mercury by dnes oslavil 73. narozeniny, frontman Queen je však už téměř tři desítky let po smrti. Jak si legendární zpěvák maloval svůj život po sedmdesátce? Jako odpověď posloužil jeden z jeho nejznámějších citátů.

Být naživu, oslavil by dnes legendární zpěvák Freddie Mercury 73. narozeniny. Zatímco jeho kolegové Brian May a Roger Taylor pod značkou Queen nadále objíždějí haly a stadiony po celém světě, lidmi milovaný frontman je už téměř 28 let po smrti. Komplikacím spojeným s nemocí AIDS podlehl 24. listopadu 1991.

Vůbec naposledy s kapelou koncertoval už o pět let dříve, konkrétně 9. srpna 1986 v parku Knebworth. V následujícím roce se dozvěděl od lékařů děsivou diagnózu, kterou fanouškům prozradil až v předvečer smrti. Podle některých odborníků přitom mohl při troše štěstí stále žít a koncertovat. Měl o to však on sám zájem?

Kytarista Brian May se domnívá, že ano. „Vím jistě, že kdyby byl náš drahý bratr Freddie stále s námi, tak by – stejně jako my – nadále koncertoval, byl daleko od domova a hnal se za uznáním publika,“ napsal nedávno na sociální síti při vzpomínce na nezapomenutelný koncert Live Aid ve Wembley.

Sám Mercury si sám sebe ve věku, kterého by se dnes dožil, představit neuměl. „Netoužím po tom, abych žil do sedmdesáti. Nechci znít nijak morbidně. Žil jsem naplno, a pokud zítra umřu, bude mi to fuk. Dal jsem do toho všechno, co jsem měl,“ nechal se slyšet legendární zpěvák.

Poslední čtyři roky jeho života byly poznamenány velkými zdravotními problémy, přesto Mercury neustále pracoval na nové hudbě. „Pište mi věci. Já je jenom nazpívám a vy je pak můžete dokončit,“ říkal Mercury kolegům během posledních několika měsíců.

„Freddie jen chtěl, aby byl jeho život co možná nejnormálnější, ačkoliv cítil obrovskou bolest. Studio pro něj byla oáza, místo, kde byl život pořád stejný jako dřív. Miloval hudbu, žil pro ní,“ vzpomínal před lety kytarista May. Ve studiu se naposledy objevil v červnu 1991, o pět měsíců později zemřel.

Související

Freddie Mercury

Freddie Mercury nebyl jediný. Tyto celebrity skončily stejně jako on

Onemocnění AIDS je jednou z nejděsivějších chorob současnosti. Zejména proto, že ačkoliv existují spolehlivé metody, jak se před ní chránit, počet nakažených lidí nadále přibývá. Vyléčit se ale nedá. Boj s touto nemocí prohrál například slavný zpěvák kapely Queen Freddie Mercury, nebyl ale zdaleka jediný.

Více souvisejících

Freddie Mercury

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy