Jan Smigmator se svým big bandem opět vystoupí v pražské Lucerně

Už deset let trvá pěvecká kariéra českého swingaře Jana Smigmatora (36). A stihl toho už víc než dost. Honza je na pódiu jako doma už od dětství. Poprvé si jazz zazpíval v roce 1995 na hradě Roštejn nedaleko Telče, kde jeho tatínek pořádal dvacet let jazzový festival. Naše swingová legenda Laďa Kerndl byl pro Honzu tím hlavním impulzem, že se rozhodl stát se zpěvákem.

Jan Smigmator na sobě systematicky a neúnavně pracuje. Létá do New Yorku na lekce zpěvu k legendární americké zpěvačce Marilyn Maye a jako by se mu rytmus tohoto města, co nikdy nespí a má barev jako celý svět, dostal pod kůži ještě hlouběji než Sinatrovo I've Got You Under My Skin. Tuhle písničku si Honza zazpíval v duetu s kanadskou hvězdou první velikosti, Michaelem Bublé (47) v roce 2019 na Bublého koncertě v pražské O2 Areně. Poprvé se setkali v létě roku 2019 v Torontu, kde s Michaelem Bublé vedl Honza rozhovor pro Český rozhlas a deník Právo. Jako dárek mu věnoval hokejové puky českých hokejistů Patrika Eliáše a Jiřího Bubly. Michael je totiž velkým hokejovým fanouškem a majitelem vlastního hokejového klubu Vancouver Giants.

V dubnu letošního roku odstartoval Jan Smigmator se svým třináctičlenným big bandem v Městském divadle v Jablonci nad Nisou své sedmnáctikoncertní turné po Čechách a Moravě. 12. května s programem propagujícím své páté album Murphyho zákon vystoupí Jan Smigmator i v pražské Lucerně. Hlavním pilířem Honzovy aktuální koncertní show jsou písně, které by se daly klidně označit jako swing 21. století. Ostatně jak říká televizní režisér Michael Čech: “Swing v podání Jana Smigmatora rozhodně není stará hudba”.

25. června letošního roku bude ve slavném newyorském jazzovém klubu Blue Note zpívat za doprovodu klavíristy Jiřího Nedomy a tří new yorských jazzmanů slavné písně z Velkého amerického zpěvníku.

Jan Smigmator se seznámil i se svým největším zahraničním vzorem, legendárním americkým swingovým zpěvákem Tonym Bennetem. V průběhu let se setkali v Berlíně, Londýně a v Praze, kde se Honzovi dostalo i té cti Bennettův koncert zahájit. Díky svému autorskému hudebnímu pořadu Klub Evergreen, který vysílá společně se zpěvačkou Dashou na vlnách Českého rozhlasu Dvojka, se Jan Smigmator setkal a spolupracoval i s dalšími světovými hvězdami. Např. s kanadským zpěvákem Paulem Ankou (81), autorem nesmrtelné písně Diana a autorem textu k největšímu hitu Franka Sinatry My Way. Letos v dubnu měl možnost seznámit se i s králem romantických balad, zpěvákem Engelbertem Humperdinckem (86), který poprvé koncertoval v pražské Lucerně. Honzu si Humperdinck vybral, aby posluchačům do češtiny překládal jeho průvodní slovo. Moc mu totiž záleželo na tom, aby všichni v Lucerně rozuměli tomu, co říká. “A když Engelbert Humperdinck v Lucerně prohlásil, že já tam budu koncertovat měsíc po něm a aby jeho fanoušci na můj koncert určitě přišli, doslova se mi podlomila kolena”, vypráví Honza.

Jedenáctým rokem uvádí Jan Smigmator společně s jednou z našich nejvšestrannějších zpěvaček Dashou rozhlasový pořad Klub Evergreen. Když loni slavil jejich pořad deset let existence, uspořádali v pražském Fóru Karlín galakoncert a vydali album Klub Evergreen 10 let s exkluzivními hosty Helenou Vondráčkovou, Jiřím Kornem a Vilémem Čokem. Společně s Dashou nazpíval Jan Smigmator v létě 2021 tzv. virtuální tercet s Karlem Gottem. Jedná se o novou nahrávku písně Zpívám jednu píseň dál a dál, do které byla s požehnáním Ivany Gottové zakomponována Karlova hlasová stopa. Jejich společné virtuální vystoupení s Karlem Gottem bylo rovněž součástí velkého narozeninového koncertu ve Fóru Karlín 7. října 2021, kde bylo jejich duetové album pokřtěno. Tento virtuální tercet se už několik týdnů drží na předních místech hitparády Martina Hrdinky Česká dvanáctka, kterou každou neděli v 16 hod. vysílá Český rozhlas Dvojka.

Jan Smigmator Vladimír "Laďa" Kerndl

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 58 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy