Příjemné odreagování nabídne Podvečer s básněmi a povídkami

Brno - Máte chuť odpočinout si od starostí všedních dní a zaposlouchat se do textů romantických básní či povídek protkaných impozantními příběhy? Tuto možnost nabídne brněnský pedagog Eduard Roreček, který se mimo jiné věnuje tvorbě těchto literárních textů a ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena pořádá své další autorské čtení.

Eduard Roreček, pedagog s mnohaletou praxí, v současné době působící na brněnském gymnáziu a také na filozofické fakultě, je člověk mnoha talentů. Kromě pedagogiky se zaměřením na historii se věnuje i tvorbě vlastních literárních textů a to především básní a povídek.

Ve svých básní předkládá krásu českého jazyka a za pomoci různých odkazů na literární mistry vdechuje veršům naprosto jiný rozměr. Něha střídá vášeň a ty zase pocity osamění, ale i lásky.

„...Jako první láskaje káva, kterou přinesla mi slečna s tváří madony.Probouzí touhu po Něčem, jak z čechovovské hříčky,za oknem prochází se mladí pánové s psíčky,cítím se prázdný, znuděný Dmitrij bez Anny..."

Ve svých povídkách nabídne čtenáři či posluchači pohled až za obzor, protože jeho jedinečné umění popisu prostředí či postav dává evokovat představy nevídaných rozměrů. „ Obnažená rozpraskaná skaliska připomínají tvář stařeny. Jako pohozené vnitřnosti se na horizontu zjevuji stříbřitě šedé střechy osamělých stavení. Vzduch není jen studený a vlhký, ale také nasycený chvěním a strachem."

V současné době je možné si jeho tvorbu poslechnout na autorském čtení s názvem Podvečer s básněmi a povídkami, které se koná 11. dubna od 18. hodiny v Mahenově památníku v Brně. A jak sám autor Eduard Roreček pro server EuroZprávy.cz prozradil: „Tentokrát se jedná o povídky a básně a zazní docela pestrá skladba textů." Čtení bude doprovázet Ondřej zámečník se svým akordeonem.

Související

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

Více souvisejících

Literatura knihy Knihovny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy