Královskou kuchařku Freddie Mercuryho pokřtil jeho někdejší osobní asistent

Praha - Čas pádí jako splašený, letos vzpomeneme 70. výročí narození fenomenálního Freddie Mercuryho, zpěváka skupiny Queen, označovaného též za "krále rocku". V listopadu také uplyne 25 let od jeho předčasného skonu.

O životních osudech Farrokha Bulsary, rodáka ze Zabzibaru, který se ve světě proslavil jako Freddie Mercury, se toho ví poměrně hodně. Ať šlo o jeho hudební či osobní eskapády, existuje mnoho výpravných či méně okázalých knih, mapující jeho život od 5.  září 1946, kdy se ve Stone Townu narodil, až po 24. listopad 1991; toho dne zemřel v důsledku nemoci AIDS.

Existuje však jedna oblast, která byla zatím nedotčená. A tato mezera se nyní zaplní díky Peteru Freestoneovi, který se rozhodl vydat knihu receptů nikoli těch, které by si snad vymyslel "božský Freddie", ale které mu tento jedenašedesátiletý Brit připravoval. Kniha se rodila dva roky a provází ji jedno unikum - je vůbec prvním tohoto druhu co se Mercuryho týče a má svou premiéru v českém jazyce. Jak pravil její autor, Británie si musí počkat.

Kdo je tedy Peter "Phoebe" Freestone? Někdejší zaměstnanec Royal Opera House a Royal Ballet, který v útlém věku strávil pět let v jižní Indii. Mercuryho poznal v roce 1979 a postupně se z kostyméra stal jeho osobním asistentem a v posledních čtyřech letech i kuchařem. Byl po jeho boku až do předčasné smrti v roce 1991, poté se zapojil do aktivit, které jsou spojeny s Mercuryho jménem a skupinou Queen (Association Montreuxmusic, The Official International Queen Fan Club), rovněž je aktivním členem prevence proti AIDS.

Na obalu knihy je dosud nezveřejněné foto F. Mercuryho (zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)

Co je pro čtenáře Freddieho kuchařky bezesporu zajímavé, že její autor, tedy Freestone, už 15 let žije v České republice. Na otázku proč, s nadsázkou říká, že je mu zde lépe než v Anglii a vážně jako další důvod dodává český přístup k hudbě. 

Všechny recepty v knize, a je jich více než stovka, představují pokrmy, které Freddie jedl, byly pečlivě znovu "odvařeny", na prezentaci kuchařky byl několikrát vyzdvihován cibulový koláč. Jde o skromná a dostupná jídla, která nám dokazují, že mimo pódium byl Mercury docela obyčejným člověkem.

Knihu vydává FénixFilm ve spolupráci s Euromedia a její podtitul Oblíbené pochoutky krále rocku provází další exkluzvní fakt - fotografie na obalu knihy dosud nebyla nikde publikována, pochází ze soukromého archivu Petera Freestonea.

Dejme nyní slovo autorovi jedinečné Královské kuchařky Freddie Mercuryho, Peteru Freestoneovi:

Peter Freestone byl v blízkosti Freddieho Mercuryho 12 let (zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)

Jaký vlastně byl Freddie Mercury?

PF: Ve skutečnosti byli dva, ale oba byli skuteční. Toho prvního znali všichni lidé díky jeho hudbě a z jeviště. Ale pak tu byl Freddie, velmi plachý, nedůvěřivý k cizím věcem. Pokud jste se k němu dostali blíž, byl velmi šťastný, měl rád zábavu a humor a chtěl, aby se bavili i ostatní.

Pověstná byla jeho živá vystoupení...

PF: Ano, pro něj nebylo vůbec důležité, jestli vystupuje pro 500 nebo 500 000 lidí. Ale vždy ctil mezi pódiem a diváky určitou bariéru, jeviště bylo jeho výsostné území. Tam se choval bláznivě, dělal cokoli, protože to bylo jeviště. Místo pro představení. A stejně jako ostatní členové Queen byl perfekcionista. Vždycky když připravovali album, Freddie říkal, že ho musí udělat, jako kdyby to mělo být jejich poslední. Vydat se z nejlepšího. Protože chtěl, aby si ho lidé pamatovali. Vždy chtěl všechno udělat co nejlépe. A když deska vyšla, Freddie ji několikrát poslouchal a říkal: »Mohlo to být ještě lepší, než jsme to udělali«. Nikdy nebyl stoprocentně spokojený.

Pojďme k jídlu, měl Freddie mlsný jazyk?

PF: Když byl ještě zdráv, hodně a rád kořenil. Nemyslím pikantní jídla, volil třeba skořici, hřebíček. Když už byl nemocný, v posledních čtyřech letech, volil jednodušší jídla. Vzhledem k jeho stavu by měl s určitými jídly problémy. Vařil jsem mu poslední čtyři roky v jeho životě. Byl jsem jeho jediný kuchař. Předtím měl dva, potom jsem se o něj staral já.

Vídáte se po jeho smrti i s ostatními členy Queen?

PF: Samozřejmě. Kdykoliv jsme ve stejné zemi, tak se setkáme. Jak je známo, žiji v Česku, oni v Anglii, kam nejezdím příliš rád. Když tu minulý měsíc vystupoval Brian May, tak jsme se dvakrát viděli. 

Když jsme u Briana, vždy se o něm říkalo, že to byl nejskromnější z Queen...

PF: Já bych netvrdil, že je to tak docela pravda. Byl to také perfekcionista, ale hodně často se uzavíral do svého vlastního světa, kam jen nerad někoho pouštěl. 

Jaké jídlo máte nejraději vy?

PF: To záleží na tom, jak ráno vstanu (smích). Mám rád jednodušší, domácí jídla, třeba rizoto, opravdu mi hodně chutná rýže. Baví vzít pánev, dát na ni cibuli, česnek, chilli, něco masa, pak to smíchám s rýží a za pár minut už mohu jíst. To mi vyhovuje.

Domníváte se, že Královská kuchařka Freddie Mercuryho bude mít úspěch? 

PF: Doufám, že ano. Nic podobného ještě nevyšlo, musel jsem se o to postarat až já (smích). Je tam něco pro každého, jde o jednoduchá, nesložitá jídla. Pak tam je i několik příběhů, které nám mají připomenout, jak Freddie skutečně prožíval svůj život. Přímo nenáviděl jen tak sedět v koutě, nic nedělat, být smutný a bez nálady. Miloval smích, veselí, ale nebylo to jen povrchní vtipkování, na každé situaci dokázal najít něco zábavného.

Peter Freestone zdraví čtenáře EuroZprávy.cz 

Děkujeme za rozhovor.

Související

Více souvisejících

Peter Freestone kniha Královská kuchařka Freddie Mercuryho slavnostní křest

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy