Reportáž – Literatura se dá do podvědomí čtenářů vštípit mnoha způsoby. Někdo si otevře klasickou knihu, jiný si svého oblíbeného autora pouští před spaním formou audioknihy, a někdo dá pro změnu přednost knize elektronické. O poznání zajímavější formou, jak si literaturu vychutnat, je autorské čtení, které má oproti všem výše zmíněným formám jednu nespornou výhodu – své texty divákům předčítá přímo sám autor. Jedno takové se uskutečnilo v pondělí v Mahenově památníku v Brně, a před posluchače se svými básněmi a povídkami předstoupil Eduard Roreček.
Středoškolský a vysokoškolský profesor, historik, milovník literatury Mgr. Eduard Roreček, Ph.D. je muž mnoha tváří. Během své učitelské praxe vystřídal několik škol a na své povolání je náležitě pyšný. Právě zmínkou o hrdosti kantorství započal v pondělí 11. dubna své další autorské čtení, kterému se věnuje již několik let a na kterém představil jednu ze svých tváří, a to svůj spisovatelský talent.
Tvorba Eduarda Rorečka zatím není veřejně dostupná, avšak ve svém pomyslném šuplíku literatury má řadu textů, které by rozhodně stály za publikaci, což dokazuje i zaplněný sál v Mahenově památníku, kde své autorské čtení pořádal. Desítky lidí měly možnost se zaposlouchat do více než hodinového čtení rozděleného do tří bloků. Každý byl ze zcela jiného soudku, a každý posluchač si tak mohli najít to své.
V prvním bloku Roreček přednesl svým posluchačům dvě básně a povídku s tématikou smrti. Autor posluchače zavedl na daleký sever, přiblížil jeho nehostinné podmínky a představil příběh milenců, které spojil nelítostný osud a hlavně každodenní přítomnost smrti. Sama smrt umí v lidech vyvolat jak myšlenkové, tak pocitové zvraty nebývalých rozměrů a člověk tak dokáže dojít katarze i prostřednictvím tragických událostí, právě tak, jak tomu bylo u hrdinů povídky s názvem Zmocnění, za kterou by se nemusel stydět ani Walter Scott.
"Ischemická choroba zachvátila celou krajinu. Její studený pot je příznakem přicházejícího záchvatu. Pobledlá, bezkrevná krajina se dusí, těžce dýchá, hroutí se sama do sebe. Nekrotická půda má jílovitě nažloutlou barvu..."
Druhý blok večera se nesl v o poznání veselejším duchu a zamyšlené tváře posluchačů rozjímacích nad životem a smrtí vystřídal úsměv na rtech a nezřídka i hlasitý smích. Roreček totiž prokládal básně věnované své přítelkyni humornými povídkami, v nichž nechyběly jak motivy jeho oblíbených kapel, drahé značky alkoholu, tak i peprná slova vyjadřující pocity hlavních postav. Říká vám něco jméno Strandmon? Ne? A obchodní řetězec Ikea? Právě Strandmon je název pro křeslo, které Ikea vyrábí a jež autor zakomponoval do své povídky, ze které se tak díky prosté věci stalo něco neobyčejně nápaditého. A proč ne?! Každý z nás už přece zažil situaci, kdy měl pocit, že i neživé předměty dokáží vyprávět příběhy.
Ani závěrečný třetí blok neztrácel dynamiku celého přednesu a do posluchačů vnesl dávku nostalgie, v níž autor neváhal využít vzpomínek z minulosti. A stejně jako předobraz jedné z básní, malba dýmky od belgického umělce Reného Magritta, která se honosně hlásí k tomu, že ve skutečnosti není dýmkou, i celý večer zakončila povídka, která nebyla povídkou.
Roreček se s diváky rozloučil zajímavým pokusem, respektive dvěma větami, které podle svých slov před časem napsal se svou přítelkyní jako začátek povídky, k níž dosud nevznikl konec. A možná právě tím chtěl svým posluchačům říct, že ani on sám zdaleka není se svojí tvorbou u konce a že se tak mohou těšit na další jeho literární počiny.
Celý večer se však nenesl pouze v duchu dobré literatury, ale i chytlavé hudby, o kterou se postaral student konzervatoře Ondřej Zámečník se svým akordeonem. Prostřednictvím svých skladeb dal posluchačům ochutnat hudbu z různých koutů světa jako například argentinské tango či francouzský šanson a celý večer tak díky tomu dostal úplně jiný rozměr.
Milovníkům kvalitní a osobité literatury nezbývá než si postesknout, že se s Rorečkovou tvorbou nemají možnost čtenáři seznámit v tištěné podobě, ale nikdy neříkejme nikdy a nechme se překvapit, s čím tento talentovaný umělec ještě přijde. Není totiž vyloučeno, že se jednou zařadí mezi literární mistry, na které tak rád ve svých textech odkazuje.
Související
Brněnský pedagog nastínil, jak se daří literatuře v dnešní době
Roreček Eduard (spisovatel) , Literatura
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 2 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 2 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 3 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 4 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 4 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 6 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 6 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 7 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 9 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 9 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Zdroj: Libor Novák