Reportáž - Život brněnské spisovatelky Evy Talpové je neodmyslitelně spjatý s knihami. Dlouhá léta pracovala jako knihkupkyně a po studiu bohemistiky začala pracovat jako profesorka českého jazyka na střední škole. Během let studií a následné učitelské dráhy se začala věnovat tvorbě literárních textů, zejména fejetonů, které mimo jiné publikovala v deníku Rovnost. Napsala také dva romány Po velmi tenké čáře a S andělem ne. Se svojí tvorbou se představila na autorském čtení v brněnském Kulturárium Café.
Eva Talpová má na svém kontě řadu literárních počinů, od poezie (sbírky Krajiny, a Hážu si kopřivy hlavou), přes nespočet fejetonů (soubory Rybička na šněrování, Hrnečku, pař!) až po dva romány Po velmi tenké čáře a S andělem ne. Vede kurzy tvůrčího psaní, účastnila se řady autorských čtení, a právě jedno takové proběhlo 20. dubna v rámci multižánrového literárního festivalu I kráva má svou knihu.
Při psaní čerpá Talpová ze svých zážitků, z příběhů lidí jež potkala a mnohdy tyto střípky doplní fikcí z hloubi svojí fantazie. To, že se opírá o své vlastní prožitky, prozradila po přečtení své nejnovější povídky, ve které se vrací do dětství. Milý a nostalgický příběh holčičky, která je přesvědčená o tom, že ve sklepě mezi zavařeninami žijí kostlivci a jiná strašidla, posluchačům loudil úsměvy na tvářích a v hlavě vzpomínky na jejich vlastní strašáky z dětství. Psaní, publikace, ale také četba povídek je u Talpové velice ojedinělá, proto byli její příznivci z řad posluchačů jistě mile překvapeni.
Jak už bylo zmíněno, Talpová se pyšní dvěma romány, které na sebe volně navazují, nechyběl tedy ani úryvek z toho posledního S andělem ne. Posluchači se opět setkali s osudem hlavní hrdinky Leony, která už od útlého dětství hledá samu sebe, polemizuje nad tím, jestli jí tento svět vůbec stačí a hledá cesty jak nejlépe dosáhnout svých ideálů. A proč S andělem ne? Protože "s ďáblem se dá dohodnout, ale s andělem ne!" prozradila autorka inspiraci k názvu románu.
Po překvapení ve formě povídky a úryvku z posledního románu, se autorka pustila do četby svých stěžejních fejetonů. A opět se jí podařilo v posluchačích vyvolat salvy smíchu, protože Talpová má jedinečný dar vdechnout problémům všechního dne neobyčejnou jiskru, která rozehřeje i sebevětší trápení. A člověku tak nezbude nic jiného, než si postesknout nad krutým světem, ale s úsměvem na rtech si říct, že i přes to je pro co žít.
Náměty na své fejetony opět čerpá z dění kolem sebe, jako v případě fejetonu s názvem Hrnečku, pař! ze stejnojmenné sbírky. V příběhu náctiletého aktivního hráče počítačových her s humorem a lehkou ironií poukazuje na problematiku dnešních dětí, které tráví nespočet hodin u klávesnic a unikají tak z reálného světa.
„Měl by ses víc hýbat a nečučet pořád u toho počítače!" Nabádám svého šestnáctiletého synka, protože jsem stará a blbá. On naopak je mladý a dobře ví, o čem to dneska je. Nejen že paří individuálně, ale navíc napojen na všemocnou internetovou síť, oddává se pařbě s dalšími pařany z nejrůznějších destinací, rozmlouvaje s nimi přes mikrofon se sluchátky na uších. (úryvek z fejetonu Hrnečku, pař!)
A co teprve známá problematika zaměstnavatelů, kteří od svých zaměstnanců vyžadují stále vyšší vzdělání a vzniká tak až absurdní situace, že po splnění požadavků a dosažení vysokých titulů nemá kdo zastávat běžné dělnické profese. Právě tuto problematiku vyjádřila krásnou metaforou pekla a čertů ve fejetonu s názvem Přikládat pod kotel bez maturity? Čertovský problém.
Pak nastal nový problém: Kdo bude topit pod kotli?! Ohně vyhasínaly a chodbami šel chlad. Hříšnici drze okřívali a vypadalo to, že je ohrožena sama podstata pekla. Naštěstí se situace vyřešila sama – náhlým přílivem čertů a čertic ze vzdálenějších a chudších podsvětních oblastí. ,,Rádi si u vás přivyděláme!" pravili přistěhovavší se čerti a hned se čile chopili pohrabáčů a lopat. (úryvek z fejetonu Přikládat pod kotel bez maturity? Čertovský problém!)
Tento uvolněný a usměvavý podvečer byl zakončen diskuzí o tvůrčím a kreativním psaní, které autorka pořádá pro veřejnost. Také nastínila další kroky svých literárních počinů a prozradila, že by se ráda zaměřila právě na povídky, které si jistě najdou čestné místo mezi jejími romány, básněmi a fejetony.
Související
Text je bestie, kterou je třeba nakrmit, říká spisovatelka Eva Talpová
Autorské čtení s diskuzí o kreativním psaní představí spisovatelka Eva Talpová
Eva Talpová (spisovatelka) , Literatura , reportáž
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 2 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 2 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 3 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 4 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 4 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 5 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 6 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 7 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 8 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 8 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Zdroj: Libor Novák