Rozhovor - Úspěšná autorka básní, fejetonů a románů Eva Talpová v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz prozradila vznik a proces svojí tvorby. Promluvila i o tom, jaký je to pocit, když na knižním pultu vidíte své knihy, a jako profesorka českého jazyka a literatury se svěřila se svým pohledem na knižní trh současné doby.
V současnosti jsou na literárním poli oblíbené především romány. Z Vašeho pera vyšla také celá řada fejetonů, proč Vás právě tato literární forma tak pohltila?
Když jsem studovala v devadesátých letech na brněnské filozofické fakultě, přivydělávala jsem si občasnými články do brněnské Rovnosti. Dokázala byste napsat fejeton? zeptali se mě v redakci. Zkusila jsem to – a už mi to zůstalo. Zalíbilo se mi, že jsem tak získala možnost vyjádřit se (pokud možno vtipně) k tématům, která mě štvala nebo naopak zajímala. Někdy šlo o úplně obyčejné drobnosti, třeba jsem se jednou z hecu vsadila sama se sebou, že napíšu téhož dne do večera fejeton o tom, že na skříni máme prach, a urodil se textík o tajemné zemi Za (za nábytkem, za skříněmi), kde žijí podivní za-obyvatelé a nechtějí být rušeni úklidem.
Dvacet let jste publikovala svoje fejetony v deníku Rovnost, jak na tuto spolupráci vzpomínáte?
Bylo to přínosné. Doufám, že pro obě strany. A psala bych pro ně dál, jenže fejetony už v Rovnosti nevycházejí.
Čím se nejčastěji při tvorbě svých textů inspirujete?
Především tím, co prožiju, protrpím, projásám. Text (pokud nejde pouze o komerční výtvor) je bestie, kterou je třeba nakrmit něčím niterným. Další zdroj inspirace je všechno, co má člověk kolem sebe – příběhy lidí, prchavé obrazy, vyprávění.
Svoji poslední sbírku fejetonů Hrnečku, pař! jste vydala svépomocí? Můžete čtenářům tento proces trochu přiblížit?
V této oblasti nejsem zrovna zběhlá, všechny knihy mi vyšly v nakladatelstvích. Pouze Hrneček jsem si vydala jen tak pro radost sama a vybrala jsem do něj své nejpovedenější fejetony. Nechat si vyrobit knížku není těžké, existují různé firmy, které ji vytisknou v jakémkoli nákladu, vytvoří i návrh obálky. V Brně je to například Knihovnička. Za text si však autor ručí sám. Taky se pak musí postarat o distribuci.
Jaký je to pocit, vidět vlastní publikaci na knižních pultech?
Pro mě to byl splněný sen. Znamenalo to pro mě hodně. Když jsem uviděla svůj román ve výloze knihkupectví a svou fotku na plakátě propagujícím autogramiádu, až jsem se lekala, že se mi to jenom zdá.
Dá se v České republice psaním uživit?
Čeština je nádherný jazyk, ale Česko je tzv. malý trh. Uživit se psaním? Těžko. Snad tehdy, pokud autor produkuje každý rok jeden komerčně úspěšný titul a má dobrý marketing.
Na čem v současné době pracujete?
Uvažuji o souboru povídek, ale nepředbíhejme.
Jste členkou Obce spisovatelů. Co taková úloha obnáší?
Do Obce mě zlanařila jedna kamarádka, samotnou by mě nic takového nenapadlo, říct o sobě, že jsem spisovatelka, bych se neodvážila. Zkusmo jsem poslala do Obce ukázky svých prací a přijali mě. Je tam prý na to desetičlenná komise. Byla to pro mě pocta. V praxi mi to ale nic nepřineslo.
Co Vás přimělo k pořádání autorských čtení?
Chtěla jsem zjistit, jak na můj text lidé zareagují, jaká atmosféra bude viset ve vzduchu, jestli se třeba zasmějí nebo dojmou. Mnohdy jsem samozřejmě četla na akcích, kam mě někdo pozval, jako třeba teď v projektu I kráva má svou knihu. Nikdy nezapomenu na své vystoupení na literárním festivalu MAČ (Měsíc autorského čtení v Brně). Adrenalinový zážitek, číst před plným divadelním sálem... Celá ta akce je úžasná a klobouk dolů před jejími organizátory.
Psali jsme: REPORTÁŽ: Pařani a čertovská maturita? Brněnská spisovatelka baví svými fejetonyPořádáte také kurzy tvůrčího psaní. Co si pod tím má případný zájemce představit?
Když jsem studovala na Filozofické fakultě MU, otevřeli tam nepovinný seminář tvůrčího psaní, který jsem navštěvovala, a bylo to inspirující. Po letech jsem si pak řekla, že bych mohla takové „nakopnutí" začínajícím autorům poskytnout taky a vymohla jsem si na střední škole, kde jsem učila češtinu, nepovinný předmět tvůrčí psaní. Několik let jsem se pokoušela povzbudit k vlastním literárním pokusům své studenty. Teď vedu kurzy pro veřejnost. Případný zájemce by měl mít především chuť psát. Alespoň tedy jednou týdně v devadesátiminutovém bloku, v němž dostane nějaké (doufám, že zajímavé) zadání, poté napíše text a nakonec si účastníci kurzu své výtvory vzájemně přečtou a okomentují. Používám také techniky na rozepsání se, využívám možnosti asociativního psaní.
Pracujete jako učitelka českého jazyka a literatury. Jaký je Váš názor na současnou literaturu?
Současný knižní trh? Podívejte se do knihkupectví – a zabloudíte. Spousty titulů, jeden překřikuje druhý, těžko se orientovat. Knihkupec stojí u počítače a hledá v databázích. Nakonec se běžný čtenář kolikrát spokojí s tzv. bestsellery. Když do některého z nich nahlédnu, mívám husí kůži. Ze současných českých autorů mám ráda Alexandru Berkovou a Jana Balabána, z těch ještě „současnějších" se mi líbí například Marek Šindelka. Za nejdůležitější považuji autorův styl, tedy něco nezaměnitelného, co spisovatele charakterizuje.
Jak je podle Vás, především v éře internetu, literatura vnímána?
Někdo si bez knížky nedovede svůj život představit, někdo se bez ní klidně obejde. Tak to bylo, je a bude. Myslím, že na tom elektronická média nic nezmění. Určitě je ale důležité ukázat mladým lidem, že knížky nekoušou. Dělám to – jako kantorka - už sedmnáct let.
Máte nějaký tip pro aktivní „psavce", kterým se naplnil pomyslný literární šuplík a neví jak svoji tvorbu vypustit do světa?
Dnešní mladý psavec jistě nemá nouzi o možnosti prezentovat se na internetu, může si knížku nechat vytisknout, uspořádat čtení pro své známé. Možností je tedy spousta, podstatně víc než dřív. Jen díky té spoustě možností musí každý „psavec" samozřejmě čelit velké konkurenci.
Související
REPORTÁŽ: Pařani a čertovská maturita? Brněnská spisovatelka baví svými fejetony
Autorské čtení s diskuzí o kreativním psaní představí spisovatelka Eva Talpová
Eva Talpová (spisovatelka) , Literatura , rozhovor
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
před 1 hodinou
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 2 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 2 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 3 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 4 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 5 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 6 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 6 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 7 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 9 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 9 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.
Zdroj: Libor Novák