Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Paul Rudd se vrací jako Scott Lang alias Ant-Man v novém snímku studia Marvel. Tentokrát již není na vše sám a spolupracuje s Hope Van Dyne (Evangeline Lilly), Hankem Pymem (Michael Douglas) a Janet Van Dyne (Michelle Pfeiffer). Společně prozkoumávají podivuhodnou říši říši kvant. V tomto tajuplném světě hrdinové narazí na hrůzného nepřítele Kanga Dobyvatele (Jonathan Majors). 

Snímek hodně trápí scénář, který pracuje s nevyrovnaným vyvážením kladných a záporných postav. Kang je totiž až příliš velkým soustem pro naše hrdiny a většinu snímku tak znuděně přešlapuje, zatímco zbytek hrdinů bezvýznamně bloumá z jedné scény do druhé. Vlastně, jako by se vzájemnému souboji scénáristé vyhýbali, protože by se rychle ukázalo, že temná strana má tentokrát hodně navrch. Scénář snímku působí hodně nesourodě, a divák má pocit, že se jedná o účelové spojení rádoby zábavných sekvencí, které v celku nedávají moc smysl.  

Nepodařený scénář se propisuje také do hereckých výkonů, kde si sice každý odvádí tu svou rutinní práci, ale nikoho to na place příliš nebaví. Asi nejvíce je to patrné u Michaela Douglase, který nedostává moc prostoru ke hraní a většinu filmu probloumá v pozadí.  

Velkým problémem je již často zmiňovaná digitální přeplácanost posledních superhrdinských snímků. Digitální pozadí samo o sobě nemusí být problém, vždyť výborná Duna ukázala, že i s triky jde vytvořit věrohodný svět, který nepůsobí jako dětská omalovánka. Ale způsob, jakým k digitálnímu prostředí přistupují v Marvell Studios se začíná velmi rychle zajídat. Jedním z problému je to, že většina nové produkce je natáčena téměř výhradně před zeleným pozadím, což tedy samo o sobě nemusí být špatně (viz Duna). Ale poslední snímky Marvellu hodě vychází z vizuální estetiky dr. Strange, která sama o sobě sice funguje, jestliže se jedná o zajímavou odchylku, ale jakmile se tato estetika začne vkrádat do standardní produkce, najednou se z ní stane nudná barevná estráda. 

Celkově je nový Ant-Man jen jednorázovou barevnou atrakcí, která slouží více jako výplň v prázdném distribučním slotu, než jako plnohodnotný snímek, který by si někdo zapamatoval. Jako průměrný akční snímek sice Ant-Man obstojí, ale už s těží si obhájí produkční náklady 200 miliónů dolarů. Aktuální celosvětové tržby totiž činí relativně hezkých 453 miliónů dolarů, ale je nutné si uvědomit, že k produkční náklady je v dnešní době nutné zdvojnásobit, neboť do reklamy jde přinejmenším stejná částka jako do produkce snímku. Dokonce není neobvyklé, že reklamní náklady překonají ty produkční. Ant-Man a Wasp: Quantumania tak není totální pohromou, ale spotřební zábavou na jedno použití. 

Celkové hodnocení: 60 % 

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023) 

Hrají: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Jonathan Majors, Kathryn Newton, Michael Douglas, Michelle Pfeiffer, Bill Murray, William Jackson Harper, David Dastmalchian, Corey Stoll, Randall Park, Katy M. O'Brian, Ruben Rabasa, Tom Hiddleston, Owen Wilson a další. 

Režie: Peyton Reed 

Předloha: Jack Kirby (komiks) 

Scénář: Jeff Loveness 

Kamera: Bill Pope 

Hudba: Christophe Beck 

USA / 125 min / akční, dobrodružný, komedie 

film Ant-Man a Wasp: Quantumania recenze

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

Zdroj: David Holub

Další zprávy