Recenze: Black Panther: Wakanda se vypořádává se ztrátou hlavní hvězdy a dojímá k slzám

Snímek Black Panther: Wakanda nechť žije se řadí mezi klasické záležitosti z produkce Marvellu. Vizuálně vypiplané dílo trápí především tvůrčí svázanost a zatím nejasný vývoj univerza, které nejistým krokem míří k dalším velkým týmovkám. Jak si s nelehkou situací poradili autoři se můžete dočíst v naší recenzi.

Pokračování snímku o tajemné technologicky vyspělé civilizaci ukrývající se před světem kdesi v zapadlém koutu Afriky se muselo vyrovnat s tragickým úmrtím hlavního protagonisty Chadwicka Bosemana, který zemřel před dvěma lety na rakovinu tlustého střeva. Bylo tedy nutné vysvětlit, jak jsme přišli o tvář krále T’Challa. Tvůrci to vzali od podlahy a nechali krále zemřít také ve světě Black Panthera a druhý film pojali jako určitou formu pocty Bosemanovi.

První polovinu snímku, zabírá expozice příběhu a nových postav. Vrací mnohé známé postavy z prvního dílů, mezi nimiž nechybí královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright) či M’Baku (Winston Duke). Tíhu hlavního hrdiny po T’Challovi přebírá Shuri a brzy se začne projevovat, že na takovou úlohu Letitia Wright zatím nemá kapacitu – o tom ovšem později.

Poté, co se rozkřikla zpráva u smrti ochránce Wakandy mezi jejími nepřáteli, rozbíhá se boj královny a jejich věrných bojovnic proti nepřátelům skryté země. Jenže první polovina sto šedesáti minutového snímku se strašně táhne. Během hodin a půl procestujeme polovinu světa, řeší se podružná témata, která nikoho moc nezajímají a celkem nic se neděje.

Smyslem této předlouhé expozice je představení postav, jež se stanou důležitými figurami v závěrečné partii. Druhá polovina snímku tak již přehodí výhybku a zbytek snímku začne odsýpat. Ovšem začnou se vynořovat jiné problémy, které nepřímo souvisí s rozmáchlým úvodem. Tím, že jsme se zabývali uvedením dalších postav na šachovnici, se snímek nestihl věnovat ústředním hrdinům, kteří tak ztrácejí na důležitosti a jejich vývoj je mnohem menší, než bychom od snímku s tak roztáhlou stopáží čekali.

Dalším problémem je jistá nevyzrálost scénáře, který asi na papíře fungoval dobře, ale jeho převedení do vizuální podoby bolestivě pokulhává. Logika události často trpí, nemluvě o vnitřní koherenci a logice postav, které se občas chovají zcela v rozporu s okolnostmi. Spoilerů se bát nemusíte, nebudeme jmenovat.

Snímek se také potýká se ztrátou titulní tváře. Příjemným překvapením se stala Angela Bassett, která roli královny zvládla na výbornou. A nezklamal také výborný Martin Freeman, i když jeho postava ve snímku působí jaksi nepatřičně a trochu zbytečně. Nicméně herecky ji není co vytknout. Zbytek ansámblu si odehrál svoje, ale nepřidal nic moc navíc. To je pak hodně vidět na postavě Shuri, která v podání Letitii Wright úplně zapadla v množství nově příchozích.

Black Panther: Wakanda nechť žije je lehce nadprůměrným komiksovým snímkem ze studia Marvell, jehož shlédnutí je již takovou nepsanou povinnosti všech fanoušků Marvellovského univerza. Bohužel se zdá, že se komiksové snímky začaly trochu vyčerpávat a ztrácejí na své originalitě, přestože se Marvell zarytě snaží žonglovat s různými tematizacemi jednotlivých produkcí. Na druhou stranu, po sebeparodizujícím Thorovi je Black Panther příjemným návratem k tradičnějšímu způsobu výstavby snímku a vrací divákovi naději, že to s Marvellem ještě nejde až tak z kopce.

Celkové hodnocení: 70 %

Black Panther: Wakanda Forever (2022)

Hrají: Letitia Wright, Lupita Nyong'o, Winston Duke, Angela Bassett, Danai Gurira, Martin Freeman, Tenoch Huerta, Lake Bell, Michaela Coel a další.

Režie: Ryan Coogler

Scénář: Ryan Coogler, Joe Robert Cole

Kamera: Autumn Durald

Hudba: Ludwig Göransson

USA / 161 min / akční, dobrodružný, sci-fi

film Black Panther: Wakanda recenze

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

Zdroj: David Holub

Další zprávy