Snímek Black Panther: Wakanda nechť žije se řadí mezi klasické záležitosti z produkce Marvellu. Vizuálně vypiplané dílo trápí především tvůrčí svázanost a zatím nejasný vývoj univerza, které nejistým krokem míří k dalším velkým týmovkám. Jak si s nelehkou situací poradili autoři se můžete dočíst v naší recenzi.
Pokračování snímku o tajemné technologicky vyspělé civilizaci ukrývající se před světem kdesi v zapadlém koutu Afriky se muselo vyrovnat s tragickým úmrtím hlavního protagonisty Chadwicka Bosemana, který zemřel před dvěma lety na rakovinu tlustého střeva. Bylo tedy nutné vysvětlit, jak jsme přišli o tvář krále T’Challa. Tvůrci to vzali od podlahy a nechali krále zemřít také ve světě Black Panthera a druhý film pojali jako určitou formu pocty Bosemanovi.
První polovinu snímku, zabírá expozice příběhu a nových postav. Vrací mnohé známé postavy z prvního dílů, mezi nimiž nechybí královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright) či M’Baku (Winston Duke). Tíhu hlavního hrdiny po T’Challovi přebírá Shuri a brzy se začne projevovat, že na takovou úlohu Letitia Wright zatím nemá kapacitu – o tom ovšem později.
Poté, co se rozkřikla zpráva u smrti ochránce Wakandy mezi jejími nepřáteli, rozbíhá se boj královny a jejich věrných bojovnic proti nepřátelům skryté země. Jenže první polovina sto šedesáti minutového snímku se strašně táhne. Během hodin a půl procestujeme polovinu světa, řeší se podružná témata, která nikoho moc nezajímají a celkem nic se neděje.
Smyslem této předlouhé expozice je představení postav, jež se stanou důležitými figurami v závěrečné partii. Druhá polovina snímku tak již přehodí výhybku a zbytek snímku začne odsýpat. Ovšem začnou se vynořovat jiné problémy, které nepřímo souvisí s rozmáchlým úvodem. Tím, že jsme se zabývali uvedením dalších postav na šachovnici, se snímek nestihl věnovat ústředním hrdinům, kteří tak ztrácejí na důležitosti a jejich vývoj je mnohem menší, než bychom od snímku s tak roztáhlou stopáží čekali.
Dalším problémem je jistá nevyzrálost scénáře, který asi na papíře fungoval dobře, ale jeho převedení do vizuální podoby bolestivě pokulhává. Logika události často trpí, nemluvě o vnitřní koherenci a logice postav, které se občas chovají zcela v rozporu s okolnostmi. Spoilerů se bát nemusíte, nebudeme jmenovat.
Snímek se také potýká se ztrátou titulní tváře. Příjemným překvapením se stala Angela Bassett, která roli královny zvládla na výbornou. A nezklamal také výborný Martin Freeman, i když jeho postava ve snímku působí jaksi nepatřičně a trochu zbytečně. Nicméně herecky ji není co vytknout. Zbytek ansámblu si odehrál svoje, ale nepřidal nic moc navíc. To je pak hodně vidět na postavě Shuri, která v podání Letitii Wright úplně zapadla v množství nově příchozích.
Black Panther: Wakanda nechť žije je lehce nadprůměrným komiksovým snímkem ze studia Marvell, jehož shlédnutí je již takovou nepsanou povinnosti všech fanoušků Marvellovského univerza. Bohužel se zdá, že se komiksové snímky začaly trochu vyčerpávat a ztrácejí na své originalitě, přestože se Marvell zarytě snaží žonglovat s různými tematizacemi jednotlivých produkcí. Na druhou stranu, po sebeparodizujícím Thorovi je Black Panther příjemným návratem k tradičnějšímu způsobu výstavby snímku a vrací divákovi naději, že to s Marvellem ještě nejde až tak z kopce.
Celkové hodnocení: 70 %
Black Panther: Wakanda Forever (2022)
Hrají: Letitia Wright, Lupita Nyong'o, Winston Duke, Angela Bassett, Danai Gurira, Martin Freeman, Tenoch Huerta, Lake Bell, Michaela Coel a další.
Režie: Ryan Coogler
Scénář: Ryan Coogler, Joe Robert Cole
Kamera: Autumn Durald
Hudba: Ludwig Göransson
USA / 161 min / akční, dobrodružný, sci-fi
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
před 59 minutami
Netanjahu poprvé řekl, dokdy bude izraelská armáda okupovat syrskou hranici
před 1 hodinou
Zelenskyj rázně: Kdo zaručí, že se Rusko nevrátí? Přestaňte za nás jednat s Kremlem o míru
před 2 hodinami
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
před 2 hodinami
Evropské unii dochází čas. Moment pravdy v otázce Ukrajiny se blíží
před 3 hodinami
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
před 3 hodinami
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
před 4 hodinami
Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps
před 4 hodinami
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
před 5 hodinami
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
před 6 hodinami
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
před 7 hodinami
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
před 7 hodinami
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
před 9 hodinami
Počasí a první konkrétní výhled na Štědrý den. Scénář z loňska se nemá opakovat
včera
Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara
včera
FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie
včera
Obchody se o Vánocích musí řídit zákonem. Otevírací doba je daná už teď
včera
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
včera
První český PPP projekt je hotový. Dálnici D4 prodloužil o desítky kilometrů
včera
Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS
Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.
Zdroj: David Holub