Symfonický orchestr ČRo doprovodí obnovenou premiéru filmu Sen noci svatojánské

Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) dnes v pražském Rudolfinu doprovodí obnovenou premiéru filmu Sen noci svatojánské od výtvarníka a režiséra Jiřího Trnky. 

Orchestr podpoří Dětský pěvecký sbor ČRo pod taktovkou Jana Kučery, sopranistka Patricia Janečková a tenorista Daniel Matoušek. Poetický text Josefa Kainara na motivy klasiky Williama Shakespeara přednese herec Miroslav Táborský. Mluvené slovo zazní s hudbou Václava Trojana.

Širokoúhlý Trnkův loutkový film s mnoha triky a dalšími vizuálními efekty natáčeli dva roky. Premiéru měl v roce 1959. Jeho výtvarná stránka mu v nadsázce vynesla označení "animovaný balet".

"Invenčně a zručně napsaná hudba dovede být v souladu s příběhem i s křehkostí a poetikou loutek něžná, okouzlující a nevtíravá, plná výstižných a proměnlivých nálad a barev, příjemná, poutavá. Nekopíruje obraz, ale dotváří ho. Dokonce i bez filmu je dostatečně samonosnou uměleckou hodnotou," uvedla za pořadatele Eliška Kratěnová.

Skladatel Trojan, který Trnkův film doprovodil, psal nejen hudbu artificiální, ale i jazzovou, také učil, instrumentoval skladby jiných autorů a byl praktickým hudebníkem. V roce 1937 se stal hudebním režisérem Československého rozhlasu a pro potřeby vysílání komponoval kantáty a pásma lidových písní, které měly za okupace obrovský význam. V žánru filmové a scénické hudby se stal vzorovým skladatelem.

Obnovená premiéra Trnkova filmu realizovaná s živým doprovodem SOČR se měla v Praze odehrát už na podzim roku 2020. Jan Kučera Trojanovu hudbu s interprety natočil a CD hned vyšlo. Koncertní projekt však byl kvůli opatřením proti pandemii koronaviru přesunut nejprve na podzim 2021 a později na letošní jaro.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) Rudolfinum Praha

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy