RECENZE: Skvělý nový svět přináší varovné poselství budoucím generacím

RECENZE - V pražském Centru současného umění DOX probíhá do 25. ledna výstava Brave New World, nazvaná podle nejslavnějšího románu anglického spisovatele Aldouse Huxleyho. Jeho dílo, do češtiny přeložené jako Konec civilizace, a také novela 451 stupňů Fahrenheita od Raye Bradburyho a 1984 od George Orwella se staly ústředními tématy této výstavy.

Tvůrci současné výstavy Brave New World konfrontují temné vize budoucnosti tří slavných anglicky píšících romanopisců s nynějším stavem konzumní společnosti, ve které v praxi dochází k věcem, které trio spisovatelů předpovědělo. Některé z nich sami denně zažíváme, aniž bychom je zaregistrovali – na veřejných místech jsme sledováni průmyslovými kamerami, ovládají nás masová média, jejichž myšlenky nevědomě přebíráme. Stáváme se otroky takřka dobrovolně.

Na stěnách expozice si můžete přečíst mnoho knižních citátů od zmíněných autorů, které však pro ty, kteří jejich díla neznají, mohou být trochu zmatené, většinou se totiž vztahují ke kontextu oněch tří děl. Proto doporučuji si knihy ještě před návštěvou výstavy přečíst nebo zhlédnout jako film, minimálně se však s jejich ději dopředu obeznámit.

Všichni autoři viděli budoucnost jako dekadentní, každý však v jiném smyslu. Orwell varoval před přílišnou kontrolou občanů a jejich ustavičným sledováním, každý jistě zná nezapomenutelnou repliku z jeho románu 1984: „Big brother is watching you!" Huxley se obává rychlých inovací technologií, které povedou až k řízenému kastování společnosti. Tématem Bradburyho nejznámějšího románu je pálení uznávaných knih, kvůli kterému se lidé stanou apatickými a povrchními.

Dojem z výstavy v DOXu je převážně depresivní. Člověk si uvědomí, nakolik je vše, co v expozici vidí, pravdivé a trefné. Silný efekt na návštěvníka mají obří sochy kultů osobnosti 20. století v nadživotní velikosti, které na protější straně sleduje onen obyčejný člověk. Ve vedlejší místnosti potkáte tyto „lidské bestie" na jakémsi otáčejícím se „pranýři". Hitler, Stalin, Lenin a Mao lezou po čtyřech s náhubky a (někteří) i se staženými kalhotami a vypadají tak skutečně, že z toho až mrazí.

Výstava veskrze nepřináší mnoho nových informací, pouze varuje a utvrzuje v tom, jaký současný svět doopravdy je. Pro českého recipienta možná bude novinkou japonský pojem hikikomori, který označuje jedince izolované od společnosti na dobu delší než šest měsíců. Tyto osoby nevydržely soudobý tlak na úspěch a výkon a stahují se do sebe. Většinou vůbec nevychází ze svých domovů, přes den spí a aktivní jsou zpravidla v noci, kdy se věnují hraní počítačových her nebo sledování televize.

Celkové hodnocení: 75 %

BRAVE NEW WORLD

Koncept výstavy: Leoš Válka

Kurátoři: Leoš Válka, Michaela Šilpochová

Vystavující umělci: Barbora Bálková (CZ), Zarko Baseski (MKD), Denis Beaubois (AUS), William Betts (USA), Hans Jürgen-Burkard (GER), Bureau d'Etudes (FR), Michal Cimala (CZ), Paolo Cirio & Alessandro Ludovico (USA/IT), Sylvie Fleury (CHE), Farma v jeskyni / Farm in the Cave (CZ), Jason Florio (UK), Douglas Gordon (UK), Heather Dewey-Hagborg (USA), Jens Hikel (GER), Martina Hozová (CZ), Shinseungback Kimyonghun (KOR), Krištof Kintera (CZ), Jan Macko (CZ), Simon Mckeown (UK), Petr Motyčka (spolupráce: Filip Hepnar) (CZ), Numen / For Use (HR/AT), Daniel Pešta (CZ), Reynold Reynolds (USA), Jaroslav Róna (CZ), Surveillance Camera Players (USA), Daisuke Takakura (JAP), Lukáš Weishäupl (CZ) & Anonymous

Související

Prezidentská debata v Centru současného umění DOX, kterou pořádala iniciativa Prezident 21

Jaké jsou špatné vlastnosti prezidentských kandidátů?

Praha - V Centru současného umění DOX se ve středu sešlo sedm z devíti prezidentských kandidátů. Debatu inicioval projekt Prezident 21, což je internetová hra, ve které mohou občané volit prezidenta podle nového modelu hlasování.

Více souvisejících

Centrum současného umění DOX recenze Ray Bradbury

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 24 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy