RECENZE: Skvělý nový svět přináší varovné poselství budoucím generacím

RECENZE - V pražském Centru současného umění DOX probíhá do 25. ledna výstava Brave New World, nazvaná podle nejslavnějšího románu anglického spisovatele Aldouse Huxleyho. Jeho dílo, do češtiny přeložené jako Konec civilizace, a také novela 451 stupňů Fahrenheita od Raye Bradburyho a 1984 od George Orwella se staly ústředními tématy této výstavy.

Tvůrci současné výstavy Brave New World konfrontují temné vize budoucnosti tří slavných anglicky píšících romanopisců s nynějším stavem konzumní společnosti, ve které v praxi dochází k věcem, které trio spisovatelů předpovědělo. Některé z nich sami denně zažíváme, aniž bychom je zaregistrovali – na veřejných místech jsme sledováni průmyslovými kamerami, ovládají nás masová média, jejichž myšlenky nevědomě přebíráme. Stáváme se otroky takřka dobrovolně.

Na stěnách expozice si můžete přečíst mnoho knižních citátů od zmíněných autorů, které však pro ty, kteří jejich díla neznají, mohou být trochu zmatené, většinou se totiž vztahují ke kontextu oněch tří děl. Proto doporučuji si knihy ještě před návštěvou výstavy přečíst nebo zhlédnout jako film, minimálně se však s jejich ději dopředu obeznámit.

Všichni autoři viděli budoucnost jako dekadentní, každý však v jiném smyslu. Orwell varoval před přílišnou kontrolou občanů a jejich ustavičným sledováním, každý jistě zná nezapomenutelnou repliku z jeho románu 1984: „Big brother is watching you!" Huxley se obává rychlých inovací technologií, které povedou až k řízenému kastování společnosti. Tématem Bradburyho nejznámějšího románu je pálení uznávaných knih, kvůli kterému se lidé stanou apatickými a povrchními.

Dojem z výstavy v DOXu je převážně depresivní. Člověk si uvědomí, nakolik je vše, co v expozici vidí, pravdivé a trefné. Silný efekt na návštěvníka mají obří sochy kultů osobnosti 20. století v nadživotní velikosti, které na protější straně sleduje onen obyčejný člověk. Ve vedlejší místnosti potkáte tyto „lidské bestie" na jakémsi otáčejícím se „pranýři". Hitler, Stalin, Lenin a Mao lezou po čtyřech s náhubky a (někteří) i se staženými kalhotami a vypadají tak skutečně, že z toho až mrazí.

Výstava veskrze nepřináší mnoho nových informací, pouze varuje a utvrzuje v tom, jaký současný svět doopravdy je. Pro českého recipienta možná bude novinkou japonský pojem hikikomori, který označuje jedince izolované od společnosti na dobu delší než šest měsíců. Tyto osoby nevydržely soudobý tlak na úspěch a výkon a stahují se do sebe. Většinou vůbec nevychází ze svých domovů, přes den spí a aktivní jsou zpravidla v noci, kdy se věnují hraní počítačových her nebo sledování televize.

Celkové hodnocení: 75 %

BRAVE NEW WORLD

Koncept výstavy: Leoš Válka

Kurátoři: Leoš Válka, Michaela Šilpochová

Vystavující umělci: Barbora Bálková (CZ), Zarko Baseski (MKD), Denis Beaubois (AUS), William Betts (USA), Hans Jürgen-Burkard (GER), Bureau d'Etudes (FR), Michal Cimala (CZ), Paolo Cirio & Alessandro Ludovico (USA/IT), Sylvie Fleury (CHE), Farma v jeskyni / Farm in the Cave (CZ), Jason Florio (UK), Douglas Gordon (UK), Heather Dewey-Hagborg (USA), Jens Hikel (GER), Martina Hozová (CZ), Shinseungback Kimyonghun (KOR), Krištof Kintera (CZ), Jan Macko (CZ), Simon Mckeown (UK), Petr Motyčka (spolupráce: Filip Hepnar) (CZ), Numen / For Use (HR/AT), Daniel Pešta (CZ), Reynold Reynolds (USA), Jaroslav Róna (CZ), Surveillance Camera Players (USA), Daisuke Takakura (JAP), Lukáš Weishäupl (CZ) & Anonymous

Související

Prezidentská debata v Centru současného umění DOX, kterou pořádala iniciativa Prezident 21

Jaké jsou špatné vlastnosti prezidentských kandidátů?

Praha - V Centru současného umění DOX se ve středu sešlo sedm z devíti prezidentských kandidátů. Debatu inicioval projekt Prezident 21, což je internetová hra, ve které mohou občané volit prezidenta podle nového modelu hlasování.

Více souvisejících

Centrum současného umění DOX recenze Ray Bradbury

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy