Výstava Karlův (Chabův) most představí dílo „neakademického malíře“ Karla Chaby

Praha – Známé pražské scenérie i její malebná zákoutí. To především zobrazují obrazy i grafiky jedinečného malíře s nezaměnitelným stylem Karla Chaby. Již od 6. května budou k vidění v Galerii Portheimka. Výstava proběhne v rámci oslav výročí 700 let od narození Karla IV.

Poslední malíř staré Prahy či její milovník. I tak bývá označován malíř, který byť nevystudoval žádnou uměleckou školu, dostal se do povědomí doma i v zahraničí. Karel Chaba se původně vyučil kuchařem, ale nakonec se proslavil svými malbami s patrným vlivem Jana Zrzavého, Karla Černého či Marca Chagalla. Svého času byl považován za zřejmě největšího domácího odborníka na tvorbu Pabla Picassa, který jeho tvorbu také ovlivnil. Byl totiž sběratelem a znalcem českých mistrů a celkově výtvarného umění 19. a 20. století.

Chaba se narodil na Benešovsku roku 1925, ale krátce po druhé světové válce přišel do Prahy. Malířství se na profesionální úrovni začal věnovat po roce 1960, tedy po své první samostatné výstavě. Hlavním motivem jeho obrazů se stalo hlavní město Praha, přičemž svou pozornost zaměřoval na známá místa ale i na skrytá zákoutí, romantickou atmosféru zapadlých uliček i poezii všedního dne s dvojicemi milenců a osamělými chodci. Výrazným prvkem a takřka dominantou jeho obrazů je barva, s níž dokázal mistrně pracovat. Důležitou roli hrála ovšem i jeho vlastní imaginace.

„Jako malíř se prosadil jinak, než bývá obvyklé. Neměl školy, měl ale přirozený talent a hlavně výjimečný a nezaměnitelný styl, takže si hned po první výstavě v toce 1960 v divadle D 34 E. F. Buriana získal všeobecný respekt a rychle zapadl mezi tehdejší umělce a intelektuály," říká kurátorka výstavy Pavla Petráková-Slancová. Podle jejího názoru mu nešlo o přesné zachycení milovaného města, ale spíše o vyjádření niterného vztahu k němu.

V prostorách galerie budou k vidění Chabova rozměrná plátna zobrazující Karlův most či Pražský hrad ale i kolorované grafiky a obrazy. Součástí bude také dokumentární film, který pojednává o malířově životě a díle s doprovodným komentářem jeho syna Patrika. Autorkou filmu je Pavla Petráková-Slancová, jež je zároveň režisérkou.

Jelikož výstava proběhne v rámci oslav výročí 700 let od narození Karla IV., doprovodí ji i program pro děti a výstava knih pro děti, které byly vydané k tomuto výročí. Bude zde také možné zakoupit monografii Karla Chaby s názvem Prahababa – Karel Chaba.

Galerie Portheimka, která byla postavena roku 1735 jako Diezenhoferův pavilon, nedávno prošla rekonstrukcí. Veřejnosti nyní otevírá i své první patro zdobené barokními freskami Václava Vavřince Reinera. Dílo Karla Chaby, který sám sebe s humorem nazýval „neakademickým malířem", zde bude k vidění do 12. června tohoto roku.

Související

Elegantní hedvábný oděv podtrhuje křehkou ženskou krásu už po staletí

Park před pražskou galerií Portheimka ožije přehlídkou kimon

Praha – Krásu japonských kimon budou moci obdivovat návštěvníci komentované módní přehlídky, kterou pořádá galerie Portheimka. Na molu během Kimono show se představí vintage modely z dvacátých a třicátých let minulého století a z let takzvaného barevného období, kdy se japonská společnost otevřela evropské kultuře. Vstup na akci je zdarma.

Více souvisejících

Galerie Portheimka Praha Karel Chaba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy