Výstava Karlův (Chabův) most představí dílo „neakademického malíře“ Karla Chaby

Praha – Známé pražské scenérie i její malebná zákoutí. To především zobrazují obrazy i grafiky jedinečného malíře s nezaměnitelným stylem Karla Chaby. Již od 6. května budou k vidění v Galerii Portheimka. Výstava proběhne v rámci oslav výročí 700 let od narození Karla IV.

Poslední malíř staré Prahy či její milovník. I tak bývá označován malíř, který byť nevystudoval žádnou uměleckou školu, dostal se do povědomí doma i v zahraničí. Karel Chaba se původně vyučil kuchařem, ale nakonec se proslavil svými malbami s patrným vlivem Jana Zrzavého, Karla Černého či Marca Chagalla. Svého času byl považován za zřejmě největšího domácího odborníka na tvorbu Pabla Picassa, který jeho tvorbu také ovlivnil. Byl totiž sběratelem a znalcem českých mistrů a celkově výtvarného umění 19. a 20. století.

Chaba se narodil na Benešovsku roku 1925, ale krátce po druhé světové válce přišel do Prahy. Malířství se na profesionální úrovni začal věnovat po roce 1960, tedy po své první samostatné výstavě. Hlavním motivem jeho obrazů se stalo hlavní město Praha, přičemž svou pozornost zaměřoval na známá místa ale i na skrytá zákoutí, romantickou atmosféru zapadlých uliček i poezii všedního dne s dvojicemi milenců a osamělými chodci. Výrazným prvkem a takřka dominantou jeho obrazů je barva, s níž dokázal mistrně pracovat. Důležitou roli hrála ovšem i jeho vlastní imaginace.

„Jako malíř se prosadil jinak, než bývá obvyklé. Neměl školy, měl ale přirozený talent a hlavně výjimečný a nezaměnitelný styl, takže si hned po první výstavě v toce 1960 v divadle D 34 E. F. Buriana získal všeobecný respekt a rychle zapadl mezi tehdejší umělce a intelektuály," říká kurátorka výstavy Pavla Petráková-Slancová. Podle jejího názoru mu nešlo o přesné zachycení milovaného města, ale spíše o vyjádření niterného vztahu k němu.

V prostorách galerie budou k vidění Chabova rozměrná plátna zobrazující Karlův most či Pražský hrad ale i kolorované grafiky a obrazy. Součástí bude také dokumentární film, který pojednává o malířově životě a díle s doprovodným komentářem jeho syna Patrika. Autorkou filmu je Pavla Petráková-Slancová, jež je zároveň režisérkou.

Jelikož výstava proběhne v rámci oslav výročí 700 let od narození Karla IV., doprovodí ji i program pro děti a výstava knih pro děti, které byly vydané k tomuto výročí. Bude zde také možné zakoupit monografii Karla Chaby s názvem Prahababa – Karel Chaba.

Galerie Portheimka, která byla postavena roku 1735 jako Diezenhoferův pavilon, nedávno prošla rekonstrukcí. Veřejnosti nyní otevírá i své první patro zdobené barokními freskami Václava Vavřince Reinera. Dílo Karla Chaby, který sám sebe s humorem nazýval „neakademickým malířem", zde bude k vidění do 12. června tohoto roku.

Související

Elegantní hedvábný oděv podtrhuje křehkou ženskou krásu už po staletí

Park před pražskou galerií Portheimka ožije přehlídkou kimon

Praha – Krásu japonských kimon budou moci obdivovat návštěvníci komentované módní přehlídky, kterou pořádá galerie Portheimka. Na molu během Kimono show se představí vintage modely z dvacátých a třicátých let minulého století a z let takzvaného barevného období, kdy se japonská společnost otevřela evropské kultuře. Vstup na akci je zdarma.

Více souvisejících

Galerie Portheimka Praha Karel Chaba

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy