V Mánesu se bude konat mimořádná aukce uměleckých děl

Praha – Kupka, Šíma, Slavíček, Čapek, Kokoschka, Kolíbal, Špála, Myslbek. Sběratelé výtvarného umění jistě již netrpělivě odpočítávají dny zbývající do soboty 26. listopadu. Ve výstavní síni Mánes se totiž bude konat mimořádná aukce vybraných obrazů a uměleckých předmětů. Aukci pořádá aukční síň a galerie Adolf Loos Apartment & Gallery.

Aukce, která se bude konat v Mánesu již tuto sobotu, bude opravdu výjimečná. Celkem se na ní bude dražit 151 obrazů a uměleckých předmětů s celkovou vyvolávací cenou 147 milionů korun. Co se počtu ale i výběru a kvality děl týče, podobná aukce se u nás nekonala od roku 1989.

Pořadatel aukce, Adolf Loos Apartment & Gallery, je uznávaná nejen u nás, ale i v zahraničí. Spolupracuje nejen s Národní galerií v Praze, ale i s Národní galerií Belvedere ve Vídni či s předními znalci výtvarného umění i renomovanými restaurátory.

František Kupka: Série C I. (Protihodnoty), 1935, olej na dřevěném panelu (zdroj: Foto Adolf Loos Apartment & Gallery)

Sběratelé výtvarného umění si budou moci vybrat z děl českých i slovenských umělců. S nejvyšší vyvolávací cenou 60 milionů korun bude nabízen obraz „Série C I. (Protihodnoty)" Františka Kupky. Obraz vznikl roku 1935 v rámci Série C, jejichž celkem dvanáct olejů patří k jedněm z nejlepších Kupkových děl vůbec. Obraz se až do Kupkovy smrti v roce 1957 nacházel ve sbírce galeristy Louise Carré, prvního zástupce tohoto abstraktního malíře. Naposledy byl vystaven coby dlouhodobá zápůjčka v Národní galerii Belvedere ve Vídni, a to do letošního září. V Mánesu ho bude možné vidět po dlouhých sedmdesáti letech. Naposledy byl totiž vystaven na témže místě, ovšem v roce 1946. Pokud bude tento obraz prodán byť „jen" za vyvolávací cenu, stane se nejdražším dílem českého umění prodaného v rámci aukce v České republice.

Oskar Kokoschka: Žáby, 1968, olej na plátně (zdroj: Foto Adolf Loos Apartment & Gallery)

Mezi dalšími draženými díly budou „Žáby" rakouského malíře i grafika Oskara Kokoschky, který byl ve 30. a 40. letech minulého století československým občanem. Obraz vznikl roku 1968, což může napovídat i důvodu jeho vzniku coby protestu proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. S vyvolávací cenou 25 milionů korun bude v České republice k vidění vůbec poprvé.

Josef Šíma: A quatre heures de l'aprѐs-midi (Corps Rose), 1928-1929, olej na plátně (zdroj: Foto Adolf Loos Apartment & Gallery)

Z dalších neméně významných děl jmenujme „Ve čtyři hodiny odpoledne" Josefa Šímy, představitele moderního malířství ovlivněného různými uměleckými směry. Obraz z let 1928-1929 věnoval francouzskému básníkovi Pierrovi Jean Jouvemu jako svatební dar. Vyvolávací cena je 22 milionů korun. Mezi dalšími se můžete těšit na impresionistického krajináře Antonína Slavíčka a jeho „Obilí" z roku 1909, Josefa Čapka a jeho „Krajinu" z roku 1928 nebo surrealistu Jindřicha Štyrského a jeho koláž „Panenka a dělo".

Josef Čapek: Krajina, 1928, olej na plátně (zdroj: Foto Adolf Loos Apartment & Gallery)

Z celkem 151 položek celé aukce jmenujme ještě Jiřího Koláře, Stanislava Kolíbala, Milana Grygara, Jiřího George Dokoupila nebo Alfréda Justitze a mnoho dalších. Včetně mnoha cenných obrazů se podařilo získat i několik bronzových soch jmenovitě od Otto Gutfreunda, Jana Štursy či Josefa Václava Myslbeka a dalších.

Aukce se bude konat 26. listopadu od 17 hodin. Dražená díla je možné si prohlédnout v rámci předaukční výstavy, která probíhá od 19. listopadu a končí těsně před samotnou aukcí.

Související

Více souvisejících

aukce galerie Mánes Umění

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy