Nejdražší dílo českého umění prodaného na aukci u nás. František Kupka se vydražil za 62 milionů korun

Praha – V rámci sobotní aukce, kterou pořádala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, se vydražily dvě třetiny z celkového počtu 150 vybraných uměleckých děl. Série C I. (Protihodnoty) namalovaná Františkem Kupkou v roce 1935 se vydražila za rekordních 62 milionů korun. Dalšími zásadními díly také vydraženými za rekordní sumy, byly Žáby od Oskara Kokoschky a Ve čtyři hodiny odpoledne (Růžové tělo) od Josefa Šímy.

František Kupka, zakladatel geometrické abstrakce, za svého života prozkoumal různé umělecké směry. Neustále se vydával směry novými, tvořil nové umění. Navzdory tomu nebyl příliš uznávaný nebo slavný. Jeho dílo bylo plně doceněno v průběhu let až po jeho smrti. Vrcholem sobotní dražby v pražském Mánesu byl jeho olej Série C I. (Protihodnoty), který se řadí k tomu nejlepšímu z oblasti světové abstraktní malby. Je jedním z celkem dvanácti olejů Kupkovy Série C, jejíž další části lze nalézt nejen ve sbírce Národní galerie v Praze, ale i v galeriích v Kolíně nad Rýnem, v Madridu nebo v Paříži.

František Kupka: Série C I. (Protihodnoty), 1935, olej na dřevěném panelu (zdroj: Foto Adolf Loos Apartment & Gallery)

Dražený obraz, který Kupka vytvořil v roce 1935, od něj o šestnáct let později zakoupil slavný pařížský galerista Louis Carré. Kupkovi bylo tehdy osmdesát let a jednalo se o jeho první smlouvu o zastupování. Carré v té době zastupoval významné umělce jako Pabla Picassa či Alexandra Caldera. Od Kupky údajně zakoupil více jak padesát olejů, které postupně prodal do významných galerií po celém světě. Série C I. (Protihodnoty), jejíž vyvolávací cena byla 60 milionů korun, se nakonec vydražila za 62 milionů korun a stala se tak nejdražším dílem českého umění prodaného na aukci v České republice. Překonala tak rekord Kupkova díla Tvar modré, které se u nás prodalo před pár lety za 55,7 milionu korun.

Oskar Kokoschka: Žáby, 1968, olej na plátně (zdroj: Foto Adolf Loos Apartment & Gallery)

Dalším zásadním dílem byl olej Žáby od Oskara Kokoschky, rakouského malíře, který měl v letech 1934-1947 československé státní občanství. Žáby, jež dokončil 23. srpna 1968, symbolicky věnoval Československu, jeho obyvatelům a Pražskému jaru. Namaloval ho na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. V té době už žil v Anglii, ačkoli by býval rád zůstal v Praze, kterou si tolik zamiloval. S manželkou Oldou však sledovali tamější dění, jehož srpnové vyvrcholení roku 1968 je velmi rozrušilo. Žáby zde symbolizují lidskou hloupost, závist i neschopnost rozlišit pravdu a lež. Inspirací mu byla Aristofanesova hra Žáby kritizující řecký režim. Tento olej s vyvolávací cenou 25 milionů, se nakonec vydražil za rekordní částku 36 250 000 korun.

Josef Šíma: A quatre heures de l'aprѐs-midi (Corps Rose), 1928-1929, olej na plátně (zdroj: Foto Adolf Loos Apartment & Gallery)

Třetím nejzásadnějším obrazem aukce byl olej Josefa Šímy z let 1928-1929. Ve čtyři hodiny odpoledne (Růžové tělo) věnoval Josef Šíma jako svatební dar svému příteli, slavnému francouzskému básníkovi Pierrovi Jean Jouvemu. S vyvolávací cenou 22 milionů korun, za níž byl i prodán, se jeho dílo takové kvality dražilo na českém i zahraničním aukčním trhu vůbec poprvé. Obraz vycházející ze Šímovy dětské vzpomínky na požár Jaroměře roku 1896 jeho autor postupně přepracovával. Dominuje mu však erotický prvek, zážitek, který si Šíma uvědomil až později. Obraz tak propojuje představu ženy prolínající se s plamenem, „tělo sžírané vnitřním požárem touhy".

V rámci aukce se dražily nejen obrazy, ale i sochy mnoha významných umělců. Vyvolávací ceny se pohybovaly od řádů tisíců korun až po miliony. Z těch více ceněných, které již mají nového majitele, jmenujme olej Obilí našeho nejvýznamnějšího krajináře Antonína Slavíčka, malíře i spisovatele Josefa Čapka a jeho Krajinu, Akt dívky představitele zakladatelské generace českého moderního malířství Alfréda Justitze, Stěhovací kabinet: Dělo a dítě surrealisty Jindřicha Štyrského. Mezi dalšími pak mistra koláže Jiřího Koláře nebo pouze jmenovitě Stanislava Kolíbala, Jiřího George Dokoupila či Milana Grygara.

Související

Aukce obrazů

V Mánesu se bude konat mimořádná aukce uměleckých děl

Praha – Kupka, Šíma, Slavíček, Čapek, Kokoschka, Kolíbal, Špála, Myslbek. Sběratelé výtvarného umění jistě již netrpělivě odpočítávají dny zbývající do soboty 26. listopadu. Ve výstavní síni Mánes se totiž bude konat mimořádná aukce vybraných obrazů a uměleckých předmětů. Aukci pořádá aukční síň a galerie Adolf Loos Apartment & Gallery.

Více souvisejících

galerie Mánes František Kupka (česká malíř a grafik) aukce

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy