Praha – V rámci sobotní aukce, kterou pořádala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, se vydražily dvě třetiny z celkového počtu 150 vybraných uměleckých děl. Série C I. (Protihodnoty) namalovaná Františkem Kupkou v roce 1935 se vydražila za rekordních 62 milionů korun. Dalšími zásadními díly také vydraženými za rekordní sumy, byly Žáby od Oskara Kokoschky a Ve čtyři hodiny odpoledne (Růžové tělo) od Josefa Šímy.
František Kupka, zakladatel geometrické abstrakce, za svého života prozkoumal různé umělecké směry. Neustále se vydával směry novými, tvořil nové umění. Navzdory tomu nebyl příliš uznávaný nebo slavný. Jeho dílo bylo plně doceněno v průběhu let až po jeho smrti. Vrcholem sobotní dražby v pražském Mánesu byl jeho olej Série C I. (Protihodnoty), který se řadí k tomu nejlepšímu z oblasti světové abstraktní malby. Je jedním z celkem dvanácti olejů Kupkovy Série C, jejíž další části lze nalézt nejen ve sbírce Národní galerie v Praze, ale i v galeriích v Kolíně nad Rýnem, v Madridu nebo v Paříži.
František Kupka: Série C I. (Protihodnoty), 1935, olej na dřevěném panelu (zdroj: Foto Adolf Loos Apartment & Gallery)
Dražený obraz, který Kupka vytvořil v roce 1935, od něj o šestnáct let později zakoupil slavný pařížský galerista Louis Carré. Kupkovi bylo tehdy osmdesát let a jednalo se o jeho první smlouvu o zastupování. Carré v té době zastupoval významné umělce jako Pabla Picassa či Alexandra Caldera. Od Kupky údajně zakoupil více jak padesát olejů, které postupně prodal do významných galerií po celém světě. Série C I. (Protihodnoty), jejíž vyvolávací cena byla 60 milionů korun, se nakonec vydražila za 62 milionů korun a stala se tak nejdražším dílem českého umění prodaného na aukci v České republice. Překonala tak rekord Kupkova díla Tvar modré, které se u nás prodalo před pár lety za 55,7 milionu korun.
Oskar Kokoschka: Žáby, 1968, olej na plátně (zdroj: Foto Adolf Loos Apartment & Gallery)
Dalším zásadním dílem byl olej Žáby od Oskara Kokoschky, rakouského malíře, který měl v letech 1934-1947 československé státní občanství. Žáby, jež dokončil 23. srpna 1968, symbolicky věnoval Československu, jeho obyvatelům a Pražskému jaru. Namaloval ho na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. V té době už žil v Anglii, ačkoli by býval rád zůstal v Praze, kterou si tolik zamiloval. S manželkou Oldou však sledovali tamější dění, jehož srpnové vyvrcholení roku 1968 je velmi rozrušilo. Žáby zde symbolizují lidskou hloupost, závist i neschopnost rozlišit pravdu a lež. Inspirací mu byla Aristofanesova hra Žáby kritizující řecký režim. Tento olej s vyvolávací cenou 25 milionů, se nakonec vydražil za rekordní částku 36 250 000 korun.
Josef Šíma: A quatre heures de l'aprѐs-midi (Corps Rose), 1928-1929, olej na plátně (zdroj: Foto Adolf Loos Apartment & Gallery)
Třetím nejzásadnějším obrazem aukce byl olej Josefa Šímy z let 1928-1929. Ve čtyři hodiny odpoledne (Růžové tělo) věnoval Josef Šíma jako svatební dar svému příteli, slavnému francouzskému básníkovi Pierrovi Jean Jouvemu. S vyvolávací cenou 22 milionů korun, za níž byl i prodán, se jeho dílo takové kvality dražilo na českém i zahraničním aukčním trhu vůbec poprvé. Obraz vycházející ze Šímovy dětské vzpomínky na požár Jaroměře roku 1896 jeho autor postupně přepracovával. Dominuje mu však erotický prvek, zážitek, který si Šíma uvědomil až později. Obraz tak propojuje představu ženy prolínající se s plamenem, „tělo sžírané vnitřním požárem touhy".
V rámci aukce se dražily nejen obrazy, ale i sochy mnoha významných umělců. Vyvolávací ceny se pohybovaly od řádů tisíců korun až po miliony. Z těch více ceněných, které již mají nového majitele, jmenujme olej Obilí našeho nejvýznamnějšího krajináře Antonína Slavíčka, malíře i spisovatele Josefa Čapka a jeho Krajinu, Akt dívky představitele zakladatelské generace českého moderního malířství Alfréda Justitze, Stěhovací kabinet: Dělo a dítě surrealisty Jindřicha Štyrského. Mezi dalšími pak mistra koláže Jiřího Koláře nebo pouze jmenovitě Stanislava Kolíbala, Jiřího George Dokoupila či Milana Grygara.
Související
V Mánesu se bude konat mimořádná aukce uměleckých děl
galerie Mánes , František Kupka (česká malíř a grafik) , aukce
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
před 1 hodinou
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 2 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 3 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 3 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 5 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 5 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 6 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 7 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 8 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 9 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 9 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.
Zdroj: Libor Novák