Výstava ateliéru UMPRUM dokládá, že současná malba není závislá pouze na plátně

Praha – Co dnes znamená malba? Tuto otázku předkládá k zamyšlení výstava s názvem Materiál 307, která začala dnes, 10. února v Centru současného umění DOX. Výstava představuje to nejlepší, co vzniklo v posledních šesti letech v Ateliéru malby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pod vedením Jiřího Černického vznikají malířská díla nabývající nejrůznějších podob.

Již samotný název výstavy, Materiál 307, na první pohled může působit nejasně, jeho původ je přitom jednoduchý. Jednak jde o materiální podstatu výtvarných děl, jednak materiál představuje samotné studenty Ateliéru malby. Číslo 307 pak odkazuje k číslu učebny na UMPRUM.

Ateliér malby vede od roku 2010 Jiří Černický s Markem Medunou, kteří zde vytvářejí zázemí k experimentu.  „Ateliér vnímám jako otevřenou platformu, kde není úkolem pedagogů vést studenty k řemeslné dokonalosti, ale k emancipovanému, sebevědomému dialogu a vzájemnému sdílení idejí. Malba může vypadat jakkoli – je ale podstatné, jak o ní autor přemýšlí a jak je schopen tyto myšlenky interpretovat a kontextualizovat,“ vysvětluje Černický.

Potřeba diskuze

Na výstavě jsou představena vybraná díla jednadvaceti umělců, současných studentů ateliéru i jeho absolventů. Kurátorky výstavy, Eva Skopalová a Patricie Fexová, chtěly ukázat to nejlepší a zároveň průřez tím, co vše lze pojímat jako malbu. Otázka ohledně toho, co znamená malba nebo i co je umění a jaký má význam, provází celou výstavu. Současně na ní není možné zcela odpovědět, a proto je třeba zkoumat hranice současné malby. Eva Skopalová mluví také o tom, že je o těchto otázkách potřeba diskutovat. „Ateliér je platformou pro komunikaci, kterou pak můžeme lidem dál předávat a komunikovat i s nimi,“ dodává.

Vlevo Markéta Jáchimová: Vyvolání paměti, z cyklu Vstup do prázdna, 2016 (zdroj: Jan Slavík)

Expozici otevírá video, které vzniklo přímo v ateliéru, kde sledujeme, jak jednotliví umělci přinášejí a zase odnášejí svá díla. „Ukáže se nám ta místnost 307, která je rodištěm umělců, kteří pak ukazují svá díla v tom krásném čistém galerijním prostředí,“ říká Fexová. Jedním z prvních děl, která jsou na výstavě zastoupena, je konceptuálně pojaté Enter the Void (Vstup do prázdna) Markéty Jáchimové. Ta se ve svém díle zabývá pojmem prázdna, přičemž často vychází z antické mytologie. Jsou zde znázorněny koruny topolů malované pigmentem černě ze spáleného dřeva, který si sama vytváří. Další vystavující, Gabriela Těthalová, realitu zpracovává v abstraktních vizuálních kódech, což vychází z jejího předchozího studia matematiky. V jejím díle lze nalézt různé fragmenty, je zde vytvářen jakýsi kontakt s minulostí.

Kateřina Palešníková: Okurková sezóna, 2017 (zdroj: Jan Slavík)

Včetně klasických pláten jsou zde i jiné formy, jichž může malba nabývat. Například dílo Kateřiny Palešníkové s názvem Okurková sezóna. Jedná se o jakési jezírko s barevným pigmentem, které lze považovat za hranici malby. Naproti tomu Mark Rohel pracuje se zcela odlišnou formou, videi, z nichž skládá i obrazy. Vystavené video, v němž se autor fascinovaně dívá do zářivky, bylo vybráno kvůli jeho absurditě. „Pokud si uvědomíme, že tohle video je v kontextu malby, je třeba upozornit na to, že barva je možná díky světlu a malíř s tím fyzicky pracuje,“ vysvětluje Skopalová. 

Jakub Choma a Adam Vít: Jehla v kupce sena, 2017 (zdroj: Jan Slavík)

Z dalších děl je zde zastoupen monumentální mural art Jakuba Chomy a Adama Víta, který doplňuje skutečná kupa sena a pytle naplněné skartovaným papírem, tedy informacemi. „Když se informace začnou kupit natolik, že už je není možné nikdy pojmout, tak přestávají mít smysl,“ doplňuje Skopalová.

Z dalších vystavujících jmenujme například Filipa Dvořáka, Martina Lukáče, Zuzanu Ondrouškovou, Ivetu Bradáčovou či Lucii Rubínovou. Výstava, kterou doplní i konference o současné malbě, potrvá do 8. května.

Související

Prezidentská debata v Centru současného umění DOX, kterou pořádala iniciativa Prezident 21

Jaké jsou špatné vlastnosti prezidentských kandidátů?

Praha - V Centru současného umění DOX se ve středu sešlo sedm z devíti prezidentských kandidátů. Debatu inicioval projekt Prezident 21, což je internetová hra, ve které mohou občané volit prezidenta podle nového modelu hlasování.

Více souvisejících

Centrum současného umění DOX Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze Malba

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy