Praha – Galerie bez kurátora je novým galerijním experimentem ve vysočanské Pragovce, jejíž hala E se pronajímá jako umělecké ateliéry. Původní galerijní koncept White Pearl vystřídal prostor s názvem The White Room. V rámci první výstavy, která začala 22. února a potrvá do 5. března, se představí Pavel Tichoň odkazující názvem svého projektu ke známému dílu Merda d‘artista italského umělce Piera Manzoniho. Autor bude během konání výstavy přítomen na místě.
Pavel Tichoň (1980) je absolventem Akademie výtvarných umění v ateliéru intermediální školy Milana Knížáka a nových médií Michaela Bielického. Projekt Merda d’artista je jeho sólovou výstavou po delší době. Název projektu odkazuje k dílu italského umělce Piera Manzoniho v podobě jeho zakonzervovaného exkrementu coby uměleckého gesta, které představovalo jakýsi vrchol tělesnosti a prchavosti v umění.
Pavel Tichoň: Muž se sloní hlavou, 2017 (zdroj: archiv výstavy)
Pavel Tichoň název tohoto díla přejímá a parafrázuje Manzoniho gesto po svém. Vytváří prostorovou instalaci čítající sto papírových krychlových krabic, do nichž ukládá vlastní umělecký odpad shromážděný za posledních šestnáct let. Návštěvníci výstavy si tyto krabice budou moci za malý obnos zakoupit, čímž podpoří nově vzniklý Fond ohrožených výtvarných umělců. Instalace byla vytvořena speciálně pro prostor The White Room. „Vytváří totální postapokalyptickou fúzi mezi Warholovými krabicemi Brillo, Sol Le Witovými krychlemi, Manzoniho konzervami, Hrabalovskou tombolou z filmu Slavnosti sněženek a výdejním skladem společnosti Ikea,“ říká tzv. neexistující kurátor Arnošt Goldberger.
Projekt Merda d'artista v galerii bez kurátora The White Room (zdroj: archiv výstavy)
Tvorba Pavla Tichoně se prolíná napříč různými médii a je charakteristická svou hravostí a ironičností. Velkou část výstavy tvoří jeho obrazy, přičemž pracuje v uzavřených obrazových cyklech, které se navzájem liší právě nejrůznějšími formami, jež prozkoumává. „Vše se jeví banálně a jasně, nicméně pod tímto povrchem se ukrývá celá řada výkladů, se kterými autor vědomě pracuje a nabízí k interpretaci,“ vysvětluje Goldberger. Vybraná díla, byť jsou starší, jsou stále aktuální a nadčasová.
Pavel Tichoň: René Magritte, 2016 (zdroj: archiv výstavy)
Coby nedělní malíř, jak se sám nazývá, je jeho vizuální projev neukotvený, ale upřímný. „Jeho pohled na současnost a umělecké dílo se projevuje střízlivě skeptickým názorem s výrazným podtextem absurdity,“ říká Goldberger. Pavel Tichoň byl nominován na cenu Henkel Art Award, NG 333 či Essel Award. Jeho díla jsou mimo jiné zastoupena ve sbírce Národní galerie a ve sbírce Galerie Klenová.
Galerijní experiment pro rezidenty Pragovky
Ve vysočanské Pragovce má Tichoň svůj ateliér od roku 2010, tedy od roku, kdy se hala E začala pronajímat jako umělecké ateliéry. Novinkou je zde galerie bez kurátora The White Room, prostor, který poslední půl rok fungoval jako galerie s názvem White Pearl. Galerijní experiment, jenž bude fungovat na základě tzv. booking systému, vznikl díky podpoře majitelů Pragovky pro umělce, kteří zde mají svůj ateliér.
Pro umělce to má své výhody, ale i jisté nevýhody. Výhodou je umělecká svoboda, které se jim tímto dostává, kdy nemusí absolvovat výběrová řízení apod. jinak nutná pro vystavování v galerii. Jistou nevýhodou může být tlak na umělce a zodpovědnost co se týče kvality výstavy, která mu vzniká při zamluvení konkrétního termínu. „Samotnou existenci galerijního prostoru bez kurátora či výběrové komise pro výstavní plán lze vnímat jako sociologicko-umělecký experiment, vědomě zkoumající otázku, nakolik bude kvalita výsledného programu srovnatelná s jinými, výběrovými prostory, pokud záměrně popírá mechanismy stávající umělecké scény,“ uvažuje Goldberger.
Dernisáž výstavy se bude konat 5. března od 15 do 20 hodin. Více informací naleznete na www.pragovka.com.
Související
OBRAZEM: Syrové industriální prostory bývalé Pragovky ve spojitosti s uměním, to je Kolben Open
Umělecké ateliéry v Pragovce se veřejnosti otevřou již počtvrté
Pragovka Art District , Pavel Tichoň , Umění , The White Room
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 1 hodinou
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 2 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 3 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 4 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 5 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 5 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 7 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 7 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 8 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 8 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 9 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 9 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 10 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 12 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
Meteorologové z ČHMÚ.cz zveřejnili výstrahu před náledím, která platí od dnešních 20 hodin do zítřejších 8 hodin ranních.
Zdroj: Libor Novák