Expozice v Památníku Karla Čapka se po dvaceti letech představí v novém kabátě

Stará Huť – Fotografie foxteriérky Dášeňky nebo snímky pracovny a letního sídla Karla Čapka od Josefa Sudka nabízí nová expozice věnovaná jednomu z nejvýznamnějších českých osobností. Výstava mapující život a dílo velikána české i světové literatury se mění po dlouhých dvaceti letech a nyní se představí v novém kabátě.

Nově upravená expozice věnovaná životu a dílu Karla Čapka v Památníku Karla Čapka na Strži ve Staré Huti nabídne mnohé unikáty včetně frakové vesty a košile s motýlkem, v nichž spisovatel fotil neposednou Dášeňku, nebo snímky Čapkovy pracovny a okolí jeho letního sídla, jejichž autorem je Josef Sudek. Výstava se po dvaceti letech mění a v novém kabátě představí i rekonstruované výstavní prostory. Jarní vernisáž zahájí další turistickou sezónu; v té loňské sem zavítalo přes dvanáct tisíc návštěvníků.

„Kromě představení jedinečných, na veřejnosti dosud nevystavovaných předmětů a archiválií spojených s životem Karla Čapka, jsme novou expozicí chtěli vrátit letní vilu na Strži do podoby skutečně obývaného prostoru – místa, které spisovatel miloval, sám se pustil do jeho rekonstrukce a kde s Olgou Scheinpflugovou strávil i poslední roky svého života,“ říká ředitelka Památníku Kristina Váňová.  

Podle Váňové jsou největším lákadlem pro návštěvníky především osobní předměty spisovatele, jako jsou oděvy pro slavnostní večírky, hedvábné kapesníky s monogramem nebo ponožky naaranžované v dobovém prádelníku. V místě, které se s příchodem jarního počasí stává lákavou turistickou atrakcí, dotváří atmosféru také nově nainstalovaná zákoutí s elegantním dobovým nábytkem.

Mimořádným zážitkem jsou také reprodukce málo známých fotografií Josefa Sudka, který přijel na Strž v roce 1949 jako člen Společnosti bratří Čapků a nafotil zde jedinečné snímky Čapkovy pracovny a nejbližšího okolí domu, tedy zahrady, rybníka i Čapkovy oblíbené vyhlídky.

„Soubor celkem šesti snímků, odrážejících Sudkův cit pro atmosféru místa, zapůjčila Památníku Městská část Prahy 10, která spravuje Čapkovu pražskou vilu: právě v ní byly do té doby neznámé Sudkovy snímky před dvěma lety objeveny,“ prozrazuje původ unikátní fotografické sbírky Kristina Váňová v tiskové zprávě a přidává další podrobnosti z chystané výstavy: „Příběh spisovatele v naší nové expozici nekončí Čapkovým úmrtím v roce 1938, ale ukazuje, jak se k němu upínali lidé v dobách totalitních režimů a jak jeho tvorba  žije v současnosti. Třeba na českých divadelních scénách jako je Švandovo, Vinohradské či Národní divadlo v Praze, kde se stále uvádějí jeho hry.“

Výstava se sice představuje v novém provedení, z původní verze však zůstanou ty nejzajímavější části, jako je především Čapkova pracovna, ale i jeho pečlivě sepsané pokyny pro hosty, jak letní sídlo užívat v době jeho nepřítomnosti. Návštěvníci uvidí také dvě podkovy pro štěstí, které spisovatel údajně přinesl ze své procházky dobříšskými lesy a vlastnoručně je přibil do dřevěného prahu. Součástí výstavy jsou dále kolekce Čapkových knih, dobové tisky, filmový dokument o jeho životě a mnoho dalších fotografií.

Úprava budovy a expozice stála asi osm set tisíc korun. Na financování se podílel zřizovatel Památníku Středočeský kraj a Ministerstvo kultury České republiky. „Výtvarnou a grafickou část expozice vytvořili manželé Jiřina a Pavel Bosákovi, scénář a libreto je dílem Památníku Karla Čapka. Při přípravě jsme spolupracovali s čelnými kulturními institucemi, především Památníkem národního písemnictví,“ vysvětluje Váňová.

Památník Karla Čapka je otevřen do konce března od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin. Od dubna bude otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Související

V. Gajerová, P. Juřica a E. Pacoláková na první čtené zkoušce 60´s aneb Šedesátky (foto M. Tomeš)

V Městských divadlech pražských začaly čtené zkoušky červnových premiér

Praha – V Městských divadlech pražských začaly první zkoušky inscenací, jejichž premiéry se chystají na červen. Režisér Pavel Khek připravuje v Divadle Rokoko životní příběh Karla Čapka bojujícího s politickou situací a fanatismem a Petr Svojtka začíná zkoušet hudební komedii o šedesátých letech minulého století.

Více souvisejících

Památník Karla Čapka Karel Čapek výstavy

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy