Stará Huť – Fotografie foxteriérky Dášeňky nebo snímky pracovny a letního sídla Karla Čapka od Josefa Sudka nabízí nová expozice věnovaná jednomu z nejvýznamnějších českých osobností. Výstava mapující život a dílo velikána české i světové literatury se mění po dlouhých dvaceti letech a nyní se představí v novém kabátě.
Nově upravená expozice věnovaná životu a dílu Karla Čapka v Památníku Karla Čapka na Strži ve Staré Huti nabídne mnohé unikáty včetně frakové vesty a košile s motýlkem, v nichž spisovatel fotil neposednou Dášeňku, nebo snímky Čapkovy pracovny a okolí jeho letního sídla, jejichž autorem je Josef Sudek. Výstava se po dvaceti letech mění a v novém kabátě představí i rekonstruované výstavní prostory. Jarní vernisáž zahájí další turistickou sezónu; v té loňské sem zavítalo přes dvanáct tisíc návštěvníků.
„Kromě představení jedinečných, na veřejnosti dosud nevystavovaných předmětů a archiválií spojených s životem Karla Čapka, jsme novou expozicí chtěli vrátit letní vilu na Strži do podoby skutečně obývaného prostoru – místa, které spisovatel miloval, sám se pustil do jeho rekonstrukce a kde s Olgou Scheinpflugovou strávil i poslední roky svého života,“ říká ředitelka Památníku Kristina Váňová.
Podle Váňové jsou největším lákadlem pro návštěvníky především osobní předměty spisovatele, jako jsou oděvy pro slavnostní večírky, hedvábné kapesníky s monogramem nebo ponožky naaranžované v dobovém prádelníku. V místě, které se s příchodem jarního počasí stává lákavou turistickou atrakcí, dotváří atmosféru také nově nainstalovaná zákoutí s elegantním dobovým nábytkem.
Mimořádným zážitkem jsou také reprodukce málo známých fotografií Josefa Sudka, který přijel na Strž v roce 1949 jako člen Společnosti bratří Čapků a nafotil zde jedinečné snímky Čapkovy pracovny a nejbližšího okolí domu, tedy zahrady, rybníka i Čapkovy oblíbené vyhlídky.
„Soubor celkem šesti snímků, odrážejících Sudkův cit pro atmosféru místa, zapůjčila Památníku Městská část Prahy 10, která spravuje Čapkovu pražskou vilu: právě v ní byly do té doby neznámé Sudkovy snímky před dvěma lety objeveny,“ prozrazuje původ unikátní fotografické sbírky Kristina Váňová v tiskové zprávě a přidává další podrobnosti z chystané výstavy: „Příběh spisovatele v naší nové expozici nekončí Čapkovým úmrtím v roce 1938, ale ukazuje, jak se k němu upínali lidé v dobách totalitních režimů a jak jeho tvorba žije v současnosti. Třeba na českých divadelních scénách jako je Švandovo, Vinohradské či Národní divadlo v Praze, kde se stále uvádějí jeho hry.“
Výstava se sice představuje v novém provedení, z původní verze však zůstanou ty nejzajímavější části, jako je především Čapkova pracovna, ale i jeho pečlivě sepsané pokyny pro hosty, jak letní sídlo užívat v době jeho nepřítomnosti. Návštěvníci uvidí také dvě podkovy pro štěstí, které spisovatel údajně přinesl ze své procházky dobříšskými lesy a vlastnoručně je přibil do dřevěného prahu. Součástí výstavy jsou dále kolekce Čapkových knih, dobové tisky, filmový dokument o jeho životě a mnoho dalších fotografií.
Úprava budovy a expozice stála asi osm set tisíc korun. Na financování se podílel zřizovatel Památníku Středočeský kraj a Ministerstvo kultury České republiky. „Výtvarnou a grafickou část expozice vytvořili manželé Jiřina a Pavel Bosákovi, scénář a libreto je dílem Památníku Karla Čapka. Při přípravě jsme spolupracovali s čelnými kulturními institucemi, především Památníkem národního písemnictví,“ vysvětluje Váňová.
Památník Karla Čapka je otevřen do konce března od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin. Od dubna bude otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
Související
V Městských divadlech pražských začaly čtené zkoušky červnových premiér
Památník Karla Čapka , Karel Čapek , výstavy
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek